Namesto sedanjih višje in nižje tarife se bo po novem poraba obračunavala po tarifah, ki bodo razdeljene v 5 blokov, in sicer glede na čas v letu in obdobje v dnevu. Prihaja t. i. 5-tarifni sistem obračunavanja elektrike, ki bo namesto 1. julija 2024 stopil v veljavo predvidoma v začetku oktobra 2024. Navaditi se bomo morali na drugačne načine izračunavanja stroškov porabe električne energije, kar pomeni tudi iskanje rešitev za optimizacijo porabe. Kako bo vse to vplivalo na posameznika, s kakšnimi izzivi se bo zaradi te spremembe soočalo gospodarstvo, kakšne so rešitve in kako se pripraviti na prehod, si lahko preberete v spodnjem prispevku ali bolj podrobno v tej objavi.
Kaj pomeni 5-tarifni sistem obračunavanja?
5-tarifni sistem ali 5 različnih stopenj obračunavanja elektrike glede na čas v dnevu in tip porabe z namenom spodbujanja porabnikov k čim varčnejši in učinkovitejši rabi električne energije. Z novim načinom obračunavanja lahko vsi pripomoremo k razbremenitvi omrežja v času, ko je najbolj obremenjeno. Največ bodo prihranili tisti, ki bodo znali svoj odjem električne energije optimizirati po moči in porabi izven koničnih ur, ko je elektrika najdražja.
Tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo se bodo spreminjale glede na posamezen časovni blok. Najvišje bodo v obdobjih največje obremenitve omrežja, medtem ko bodo v manj obremenjenih obdobjih nižje. Več informacij o tem najdete v tem prispevku.
Kako bo nov sistem vplival na gospodinjstva?
Zasebni odjemalci z visoko porabo, npr. hiše z ogrevanjem na toplotno črpalko ali polnilnico za električno vozilo, bodo te spremembe občutili bolj kot ostali. Dobra novica je, da obstaja rešitev, ki je enostavna za integracijo in prinaša visoke prihranke.
Kako bo to vplivalo na podjetja?
Tiste gospodarske družbe, ki beležijo velike porabe energije, bodo morale svojo porabo načrtovati bolj preudarno, da bi se izognile visokim stroškom v koničnih obdobjih. Npr. proizvodna podjetja bi lahko razmislila o premiku delovnih izmen v časovne intervale, ko je elektrika cenejša. To je lahko zelo zahteven proces, zato večina podjetij išče rešitve v orodjih za shranjevanje presežka ustvarjene energije v času nižjih tarif.
Rešitev proti nenadzorovani prekoračitvi porabe električne energije je investicija v hranilnik električne energije s pametnim števcem, primerna tako za poslovne odjemalce kot tudi zasebna gospodinjstva.
Inovativni slovenski produkt SG Connect
SG Connect pametna povezava in hranilnik energije omogočata zmanjšanje stroškov omrežnine in priključne moči z omejitvijo in prilagajanjem porabe energije glede na trenutne potrebe.
Predstavljamo vam primer izvedbe investicije v sončno elektrarno in baterijski hranilnik energije, s katerim lahko učinkovito upravljate proizvodnjo in nadzorujete porabo električne energije.
V podjetju REXEL vam v sodelovanju s podjetjem NGEN ponujajo pametno rešitev z izvedbo na ključ: montažo, zagonom in vzdrževanjem.