Ravna streha na hiši ima prednosti tako zunaj kot znotraj: pod ravno streho ni zadrege z nakloni, zato je mogoče izkoristiti vso površino vrhnjega nadstropja stavbe, prav tako pa je mogoče izkoristiti tudi površino strehe, denimo za teraso, igrišče ali vrt, in urediti pohodno ravno streho. To pride prav zlasti v gosto pozidanih okoljih, kjer primanjkuje površin za sproščanje ali so parcele okoli hiš premajhne za vse želje in potrebe stanovalcev. Pohodna streha je primerna tudi za namestitev fotovoltaičnih modulov, do katerih mora biti zagotovljen dostop zaradi čiščenja in vzdrževanja. Vsekakor pa je pri načrtovanju in izvedbi pohodne strehe, ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali modernizacijo ravne strehe na že obstoječi hiši, nujno upoštevati nekaj temeljnih pravil.
Prvi pogoj za učinkovito uporabo pohodne strehe je, da je na njej brezhibno narejena izolacija. Ker hoja po strehi pomeni večjo obremenitev podlage, je treba vgraditi toplotno izolacijo z višjo tlačno trdnostjo. S tem zagotovimo, da se izolacijski sloj ne zvije ali poškoduje. Strokovnjaki priporočajo, da pohodno streho izvedemo po principu obrnjene ravne strehe, pri kateri hidroizolacijo položimo pod debel sloj toplotne izolacije, tako da lahko brez skrbi načrtujemo različne zaključne sloje. Med najpogostejše zaključne sloje štejejo lesene deske, kamnite ali betonske plošče na distančnikih in keramične ploščice na cementnem estrihu. Če želimo ozelenjeno streho, pa potrebujemo ustrezno plast substrata za rastline.
Ne glede na to, za kakšen namen bomo uporabljali pohodno ravno streho, je na njej nujno brezhibno odvodnjavanje. Vsekakor si ne smemo privoščiti zastajanja vode in nastajanja luž, zato mora imeti ravna streha vsaj 1 do 3 odstotke naklona, da lahko padavinska voda odteče.