Psihologi poudarjajo, da si ljudje o nekom, ki ga vidimo prvič, prvi vtis ustvarimo v začetnih petih sekundah srečanja. Pri hišah ni veliko drugače. Najprej vidimo stavbo kot celoto, jo začutimo kot simpatično ali ne, nato se stavbi približamo in po malem že seciramo detajle: ocenjujemo, kakšna je potka do hiše, pa trata, na hitro pregledamo verando in prag, si v predpražnik otremo čevlje, medtem ko zremo v vrata in pritiskamo na zvonec. Vrata so kot usta pri človeku, predpražnik pa – ste tudi vi pomislili na prtiček ali zobno ščetko?
Tudi čistiti ga je treba
Mehkejši in manj grob predpražnik poskrbi, da v predsobo hiše ali stanovanja ne pride preveč prahu in umazanije od zunaj. Bolj grobi otirači in srgala za blato pa so že pravi uniformirani stražarji, ki umazanije ne spustijo dalje.
Gumijasti so praktični, zlahka jih operemo, kokosovi so ščetinasti, in če niso dovolj kakovostni, povzročajo jezo, ker ščetine nadležno, skoraj kakor bolhe, skačejo iz predpražnika, tako da je treba večkrat poprijeti za metlo. Prav redno otresanje in pometanje, včasih tudi sesanje ter tu in tam pranje ohranjajo lep in urejen videz predpražnika, kot bi vselej dobili na mizo čist prtiček.
Preprostost ali vzvišenost
Predpražnik tudi nekaj malega sporoča o stanovalcih – barvit in potiskan z ljubkimi motivi je navadno priljubljen pri ljudeh, ki jim veliko pomenita nežnost in vedrina. Formalno oblikovani nakazujejo na več zadržanosti, dražji kovinski predpražniki pa lahko obiskovalcem sporočajo, da si stanovalci želijo ali so del visoke družbe.
Naj bo uporaben
Tudi nečistoča na predpražniku nekaj sporoča o tistih, ki živijo na drugi strani vrat, zato naj bo, če hočete narediti dober vtis ali zgolj biti zadovoljni s svojim vhodom, predpražnik tak, da na njem kdo ne zdrsne, dovolj čist, da izreka dobrodošlico, in dovolj zaprašen, da ne bo zgolj za gledanje, temveč bolj za uporabo. Še to je treba vedeti: dober predpražnik ne podrsava po tleh, je čvrst in ne razpade prehitro, pa četudi si obiskovalci pri vas podajajo kljuko.