Da bi porabili čim manj energije za ogrevanje in hlajenje stavb, je treba stavbe čim bolje izolirati. Vendar, višja ko je zrakotesnost stavb, slabša postane kakovost zraka v notranjih bivalnih prostorih, če v njej ni poskrbljeno za pravilno mehansko prezračevanje.
"V današnjih razmerah želimo vsi prihraniti čim več energije, ki jo potrebujemo za ogrevanje. Zaradi tega težimo k čim večji zrakotesnosti, izboljšujemo toplotno izolacijo, menjujemo stavbno pohištvo ..." našteva Milan Kuster iz podjetja Lunos. Ob tem pa pogosto pozabimo, da mora hiša "dihati", sicer je bivanje v njej slabše kakovosti in pogosto tudi nezdravo. "Notranji izrabljen zrak je treba stalno izmenjevati z zunanjim, s svežim zrakom," opozori strokovnjak za prezračevanje in pravi, da je idealno, če to počnemo kontrolirano, torej, ne preveč in ne premalo. "To nam dejansko lahko uspe zgolj z vgradnjo ustreznega prezračevalnega sistema," poudarja Kuster. Tako bo izmenjava zraka potekala brez toplotnih izgub, vstopni zrak pa bo dodatno prefiltriran. Seveda pa bomo z vgradnjo prezračevalnega sistema bistveno dvignili kakovost bivanja v prostorih, hkrati pa odpravili tudi težave z odvečno vlago, plesnijo in kondenzom na oknih, ki pestijo številna slovenska gospodinjstva.
Dva sistema za novogradnje
Za vgradnjo mehanskega prezračevanja se zadnje čase, zlasti pa po izbruhu pandemije, ko je bil čist zrak postavljen v ospredje, odloča tudi vse več novograditeljev. A ker je različnih sistemov prezračevalnih naprav na trgu kar nekaj, smo Kusterju zastavili tudi vprašanje, kakšno prezračevanje je najprimernejše, ko se zanj odločamo za nove stavbe. Njegov odgovor se glasi: "Pri novogradnjah se lahko odločimo za centralni ali decentralni sistem prezračevanja. Oba sistema sta približno enako učinkovita." Je pa decentralni sistem po sogovornikovem mnenju lažji za vzdrževanje, pa tudi stroški investicije in obratovanja sistema so bistveno nižji kot pri centralnem sistemu.
Katerega izbrati?
V podjetju E2E pravijo, da moramo pred odločitvijo, kakšen prezračevalni sistem bomo dali vgraditi v hišo ali stanovanje, vedeti naslednje: "Ločimo centralne in lokalne naprave, če jih je več, te tvorijo decentralni sistem. Pri centralnem sistemu je treba po celotnem stanovanju vgraditi prezračevalne cevi, medtem ko napravo z razdelilcema in dušilcema namestimo v ločen prostor. Lokalne naprave pa vgrajujemo v zunanje zidove. Vgradnja cevnega sistema tu ni potrebna in zato posledično omenjene naprave pogosteje srečujemo v blokih, razen če gre za novogradnjo." V podjetju predlagajo prezračevalni sistem z rekuperacijo, torej z vračanjem energije. Ob tem omenijo njegove prednosti: nižji stroški ogrevanja, neprestano svež zrak z dovolj kisika, ki izboljša zdravje stanovalcev, odvajanje slabega zraka, filtriranje oziroma odstranjevanje zdravju izjemno škodljivih nanodelcev in odvajanje odvečne vlage. Kot še pojasnijo v podjetju E2E, lahko tovrstni prezračevalni sistem vgradimo tako v novogradnje kot v stare stavbe.
Kako prezračevati v blokih?
V večstanovanjskih stavbah prezračevalne sisteme večinoma ponujajo zgolj v novogradnjah z nadstandardno opremo. Kuster pove, da pri večstanovanjskih stavbah v zadnjih letih beležijo velik porast decentralnih sistemov. "Omenjeni sistem ima v bloku številne prednosti pred centralnim. Predvsem je pomembno, da lahko vsako stanovanje samostojno krmili delovanje sistema in da to ni odvisno od tega, kaj počnejo sosedi. Prav tako pri decentralnem sistemu ni potreben dodaten prostor za prezračevalno napravo, saj je vsa tehnika skrita v zidu že med gradnjo objekta," pojasni sogovornik.
Sanacija od A do Ž
Vsekakor pa prezračevalni sistem ni nekaj, kar je namenjeno zgolj za novogradnje, temveč je za ustrezno prezračevanje smiselno poskrbeti tudi pri rabljenih nepremičninah, še zlasti, če se odločimo za temeljito prenovo. Kajti prav stanovalci starih hiš in blokovskih stanovanj se po izvedbi toplotne izolacije stavbe najpogosteje pritožujejo nad slabim zrakom v bivalnih prostorih, preglavice ponekod povzročata tudi prekomerna vlaga in plesen. Kakšno prezračevanje je najprimerneje izbrati, ko saniramo staro hišo in na njej zamenjamo dotrajano stavbno pohištvo ter poskrbimo za toplotno izolacijo zunanjega ovoja? Kuster odgovarja, da je pri sanacijah dotrajane nepremičnine odločitev še najbolj enostavna, saj centralni prezračevalni sistem tam ne pride v poštev oziroma ga je možno vgraditi le ob zelo velikem gradbenem posegu. Investitorjem zato priporoča, da se ob menjavi oken in izdelavi dodatne izolacije hkrati vgradi decentralni prezračevalni sistem.
Zakaj je vgradnja mehanskega prezračevanja najbolj smiselna prav takrat, ko se menjavajo okna in izvaja izolacija fasade? "Ker z izvedbo sanacije od A do Ž znižamo strošek investicije, hkrati pa se izognemo nekaterim težavam, do katerih lahko pride ob naknadni vgradnji prezračevalnega sistema v stavbo," sklene sogovornik.