Sonce pošilja na površino Zemlje 15.000-krat večjo količino energije, kot je človek porabi za svoje potrebe. Povedano bolj nazorno: sonce v štirih urah pošlje na Zemljo toliko energije, kot je porabi celotno prebivalstvo našega planeta v letu dni.
Neposredni in neizčrpni vir sončne energije lahko izkoriščamo po več poteh: pasivno s solarnimi sistemi za ogrevanje in osvetljevanje prostorov, aktivno s sončnimi kolektorji za pripravo tople vode in ogrevanje prostorov ter s fotovoltaiko oziroma sončnimi celicami, ki proizvajajo električno energijo.
Dobro je vedeti:
• Povprečno gospodinjstvo v Sloveniji porabi dobrih štiri tisoč kilovatnih ur energije na leto.
• Sončna elektrarna, ki je na leto sposobna pridelati energijo v teh okvirih na strehi, zavzema približno 30 kvadratnih metrov prostora.
• V povprečnem štiričlanskem gospodinjstvu, v katerem vodo ogrevajo s centralnim ogrevalnim sistemom na kurilno olje, porabijo za to od 400 do 700 litrov kurilnega olja na leto.
• S sončnimi zbiralniki, ki lahko prihranijo do 75 odstotkov energije, potrebne za pripravo tople vode, bi tako prihranili približno 420 litrov kurilnega olja.
Sonce lahko izkoristimo neposredno
Načinov za doseganje prihrankov na račun sonca je mnogo, poudari Primož Tručl iz Združenja slovenske fotovoltaike in podjetja Enerson ter nadaljuje: "Večino teh se splača izkoristiti, saj je sonce tako rekoč brezmejen vir energije." Po njegovih besedah lahko sonce izkoristite neposredno, tako da vam ogreva sončne kolektorje, ki skrbijo za toplo sanitarno vodo v vašem domu, lahko pa se odločite za posredno izkoriščanje sončne energije preko njene pretvorbe v električno, s pomočjo fotovoltaičnih modulov. V elektriko pretvorjena energija je vsekakor bolj vsestransko uporabna, saj električno energijo uporabljamo tako za ogrevanje in hlajenje kot tudi za pogon vseh mogočih strojev in naprav ter za razsvetljavo."
Vse je odvisno od porabe električne energije
Primož Tručl postavitev sončne elektrarne svetuje vsakemu, ki ima možnost postavitve in prostor za namestitev fotovoltaičnih modulov ob pogoju dovolj velike porabe električne energije, da bo naložba rentabilna. "Sončne elektrarne zato ne bi svetoval le tistim, ki imajo majhno porabo električne energije. Povedano drugače: s povprečnim mesečnim stroškom za elektriko, ki znaša pod 60 evrov," še doda sogovornik. Po Tručlovih besedah so trenutno zelo primerne razmere za postavitev sončne elektrarne, saj je od začetka letošnjega maja v veljavi spremenjena in dopolnjena uredba o samooskrbi z električno energijo, ki omogoča postavitev lastne SE širokemu krogu potencialnih investitorjev. Istočasno je dovolj sredstev na Eko skladu, kjer lahko investitorji prejmejo nepovratno finančno spodbudo. Njena višina znaša 180 evrov za kilovat inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo, in sicer za največ 80 odstotkov moči obstoječega odjemnega mesta oziroma 80 odstotkov moči vsote odjemnih mest ob skupnostni samooskrbi.
Toplotna črpalka + sončna elektrarna
S kombinacijo toplotne črpalke in sončne elektrarne boste proizvedli električno energijo za svoje potrebe, in sicer kar na strehi svoje hiše, pravijo v podjetju Termo Shop. “To pomeni, da bo sončna energija poskrbela tudi za obratovanje vaše toplotne črpalke. Na ta način lahko fiksne mesečne stroške ogrevanja in električne energije ne samo prepolovite, ampak zmanjšate na minimum.”
Da bi lažje razumeli prihranek, ki vam ga omogoča kombinacija toplotne črpalke in sončne elektrarne, poglejmo, kako bi bilo takšno ogrevanje videti v praksi. “Če ogrevate slabše izolirano hišo, veliko okoli 250 m2, s kurilnim oljem, vas stane to približno 3000 evrov na leto,” so preračunali strokovnjaki podjetja Termo Shop. Z nakupom toplotne črpalke, pravijo, bi se ta strošek prepolovil in bi tako znašal okoli 1400 evrov. “Če toplotni črpalki dodate še lastno sončno elektrarno, iz katere se bo napajala tudi toplotna črpalka, pa bo vaš letni strošek za ogrevanje in elektriko le še okoli 200 evrov, pa še to predstavlja strošek obračunske moči in prispevka OVE in SPTE. Letno bi torej na ta način lahko prihranili približno 2800 evrov, kar pomeni lepe počitnice za vso družino, v petih letih bi privarčevali že za nov avto, v petnajstih pa celo za manjše stanovanje,” menijo v podjetju Termo Shop.
Okoli 5500 sončnih elektrarn
Ob koncu lanskega leta je bilo v Sloveniji okoli 5500 sončnih elektrarn. Kot pojasni Primož Tručl, jih je bilo od tega lani postavljenih okoli 1300, pri čemer je velika večina teh sončnih elektrarn namenjena za samooskrbo; to so torej male sončne elektrarne, do 11 kW. Da jih še zmeraj nimamo več, je po njegovem mnenju kriva trenutna shema spodbujanja gradnje sončnih elektrarn za samooskrbo - je primerna, njena pomanjkljivost pa je bila do zdaj le v tem, da ni dopuščala postavljanja večjih elektrarn za samooskrbo, ki bi si jih postavljali obrtniki in podjetja. Z zadnjo najnovejšo spremembo se je to popravilo, počakati pa moramo, da vidimo, kako bodo zadnje spremembe zaživele v praksi.
Šibko distribucijsko omrežje, veliko ponudnikov
Še vedno je problem, da nimamo dovolj robustnega distribucijskega omrežja in da premalo vlagamo v njegov razvoj, za kar bi morala poskrbeti elektrodistribucijska podjetja. Tručl nadaljuje, da premalo vlagamo v nove transformatorje, daljnovode in kablovode. To bo treba v prihodnjih letih bistveno spremeniti in tako omogočiti postavljanje sončnih elektrarn in drugih razpršenih virov v bistveno večji meri. Zgraditi bi morali več prečrpovalnih elektrarn in drugih vrst hranilnikov energije, razmišljati bi morali o proizvodnji sintetičnih plinov, ki bi jih proizvajali v času, ko je elektrike iz razpršenih virov veliko - in hitro bi prišli do ugotovitve, da ob takšnih izpolnjenih pogojih omrežje lahko prenese nihanja v proizvodnji elektrike glede na spreminjajoče se vremenske pogoje.
Za ogrevanje porabimo 80 odstotkov energije
V slovenskih gospodinjstvih po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije porabimo več kot 80 odstotkov energije za ogrevanje: za ogrevanje prostorov porabimo 65 odstotkov energije, za pripravo tople vode pa skoraj 20 odstotkov. Preostalo energijo gospodinjstva porabijo za delovanje velikih in malih gospodinjskih aparatov, kuhanje, razsvetljavo ali hlajenje. In da, res je: vložek v namestitev sistema kolektorjev za sončno ogrevanje ni ravno majhen, opozarjajo strokovnjaki, vendar iz leta v leto upada, v dolgoročnem obdobju pa se strošek v celoti povrne, od takrat bo vaša topla voda oziroma energija za preostale potrebe vašega gospodinjstva brezplačna in ekološko neoporečna.