Pametna poteza je, če v svoj dom namestite orientacijsko osvetlitev. S pravo osvetlitvijo lahko v temi ponoči zlahka najdete pot do stranipla, ne da bi zmotili biološko uro, zato si je vredno ogledati različne možnosti osvetlitve kopalnice.
Svetilo s funkcijo zatemnitve ponuja idealno rešitev za navigacijo ponoči. Namestite ga lahko na različne položaje po kopalnici. Dober primer je omarica z ogledalom. Vgrajena osvetlitev omogoča individualno nastavitev: svetlo in poživljajoče podnevi, mehko pred spanjem ter subtilno in diskretno ponoči za orientacijo v temi. Tako ponoči po odhodu do stranišča brez težav hitro znova zaspite.
Lučka za vsako razpoloženje je na voljo tudi za WC. WC-školjka ima lahko diskretno osvetlitev, ki se samodejno aktivira. Ta subtilna osvetlitev je dovolj svetla, da vas varno popelje do stranišča ponoči in se aktivira s pomočjo senzorja bližine. Nastavitve svetlobe lahko vključujejo različne barve in stopnje svetlosti.
Orientacijske osvetlitve s senzorji gibanja vas lahko ob vstopu v kopalnico vodijo na pot do stranišča. Priporočljivo je, da se izogibate osvetlitvi z močnimi modrimi toni, saj to moti proizvodnjo melatonina - hormona, ki spodbuja spanje. Boljši so viri tople svetlobe, ki so relativno bledi in šibki. Dejanska osvetlitev, ki jo svetila ustvarijo v kopalnici, naj bo minimalna, vendar še vedno dovolj svetla, da se lahko znajdete. To vrsto subtilne LED-osvetlitve zagotavljajo izdelki, kot sta sanitarni modul Geberit Monolith Plus in omarice z ogledalom Geberit ONE. Električni mehki gumbi na modulu Geberit Monolith Plus prav tako zagotavljajo posebej tiho aktiviranje splakovanja, tako da vam ni treba skrbeti, da bi koga motili sredi noči.
Inteligenten in pionirski vir svetlobe je pametno vgrajen v podometni splakovalnik. Aktivirne tipke zaradi te funkcije vedno naredijo vtis. Modul Geberit DuoFresh ponoči samodejno vklopi orientacijsko LED-lučko. Senzor bližine nadzoruje svetlobo in poskrbi za samodejni vklop in izklop. Trajanje osvetlitve in intenzivnost te svetlobe je mogoče prilagoditi in regulirati tudi z aplikacijo.
Ritem budnosti in spanja
Bioritem je naravni ritem budnosti in spanja vašega telesa – pogosto imenovan tudi vaša biološka ali notranja ura. Uravnava ga predvsem spalni hormon melatonin. Čez dan, ko smo izpostavljeni soncu, naše telo omejuje sproščanje tega hormona. Ko se zvečer stemni, možgani sproščajo več melatonina in začnemo se počutiti utrujeni. Na naš bioritem lahko vpliva, če smo podnevi izpostavljeni premalo svetlobe ali ponoči preveč. Osvetlitev z močnimi modrimi toni lahko tudi negativno vpliva na našo proizvodnjo melatonina. Glede na to je priporočljivo, da v kopalnici uporabljate tople in diskretne svetlobne vire za udobnejšo kopalniško izkušnjo ponoči.