Trajnost že dolgo ni le trend

Jure Kotar
02.12.2024 05:00

Podnebju prijazna raba energije in varčna raba virov ustvarjata za prihodnost primerne stavbe. Povečujeta njihovo gospodarnost in ohranjata vrednost. Gre za koristi, ki se poznajo tudi v prihrankih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Avtomatizacija je eno najbolj vznemirljivih področij v sektorju pametnega doma.  
Shutterstock

Trajnost in energetska učinkovitost sta vse bolj v središču sodobnih konceptov bivanja. S tehnološkim napredkom v sistemih pametnega doma in vse večjim povpraševanjem po okolju prijaznih načinih gradnje bo dom prihodnosti ne le pametnejši, ampak tudi bolj trajnosten. Zlasti zaradi naraščajočih stroškov energije in podnebnih sprememb vse več ljudi išče rešitve, kako narediti svoje domove učinkovitejše in okolju prijaznejše. Spoznajte, kako pametne tehnologije v kombinaciji s trajnostnimi metodami gradnje revolucionirajo naše življenje in kako lahko najbolje združite oboje.

Sodobne tehnologije pametnega doma omogočajo lažje kot kdaj koli prej spremljanje in optimizacijo porabe energije. Pametni termostati, povezani sistemi razsvetljave in pametni vtiči so le nekatera orodja, ki vam pomagajo zmanjšati porabo energije. Dobro konfiguriran pametni dom samodejno prilagodi temperaturo v vašem domu, da ustreza vašim potrebam, ugasne luči in naprave, ko jih ne uporabljate, in zagotavlja, da ste na tekočem s porabo energije.

Pametne zgradbe v gradbeništvu in nepremičninski industriji zdaj veljajo kot način za optimizacijo učinkovitosti in okoljske trajnosti. Gradbeni sektor, ki je odgovoren za 40 odstotkov končne porabe energije v Evropi, ima ključno vlogo pri doseganju podnebnih ciljev. V Nemčiji 35 odstotkov celotne porabe energije prihaja iz stavb, ki prispevajo 30 odstotkov k letnim izpustom CO2, pri čemer 75 odstotkov emisij ogljika nastane med obratovanjem teh objektov.

Da bi se soočili s tem izzivom, je treba izboljšati porabo energije novih in predvsem obstoječih stavb. Nekateri pristopi temeljijo na nizkotehnoloških in bolj trajnostnih gradbenih materialih. Hkrati se povečuje fond visokotehnoloških pametnih zgradb.

Trajnostna tehnologija v pametnem domu

Glede na naraščajoče cene energije po svetu postaja tema trajnosti v pametnem domu v zadnjem času vse bolj pomembna. Kajti varčevanje z energijo je poleg varnosti in udobja eden ključnih ciljev tehnologij pametnega doma.

Pri načrtovanju in postavitvi pametnega doma bi morala biti v ospredju ideja o trajnosti. Ob tem pa se je treba zavedati, da tudi pridobitev nove tehnologije, ki postane v nekaj letih uporabe zastarela ali jo je treba nadomestiti z novo tehnologijo, sama po sebi ni trajnostna. Zato je vsekakor priporočljivo, da se pred prenovo obstoječega objekta ali gradnjo novega objekta ter pri vsakršni tehnološki posodobitvi posvetujete s specialistom za načrtovanje. Na ta način je mogoče zagotoviti združljivost in dolgoživost tehnologije pametnega doma.

Trajnost in energetska učinkovitost sta vse bolj v središču sodobnih konceptov bivanja.
Marles

Ko mora biti v ospredju vsakodnevno izboljšanje trajnosti, je zavestna raba virov in predvsem energije na prvem mestu. V pametnem domu obstaja veliko področij in izhodišč, ki lahko prispevajo k povečanju trajnosti. Med njimi so učinkovito ogrevanje z omrežnimi, sodobnimi ogrevalnimi sistemi, pametna raba obnovljivih virov energije, samodejno senčenje skozi žaluzije, možnost trajnostnega hlajenja, zmerna uporaba vode, preprečevanje neželene porabe virov s pomočjo tipal, aktuatorjev ali opozorilnih sistemov, pametni nadzor osvetlitve (npr. prek senzorjev gibanja), ...

Digitalno mreženje ustvarja razliko

Vsaka od do sedaj omenjenih komponent pametnega doma lahko sama po sebi pripomore k temu, da je hiša ali stanovanje bolj trajnostno naravnano. Vendar pa pametni dom zmore še več. Z medsebojnim povezovanjem vseh sistemov lahko izkoristimo dodatne prihranke. Če vzamete primer samodejnega senčenja, to ne služi samo za zatiranje bleščečih sončnih žarkov poleti, temveč prispeva tudi k hlajenju oziroma k manjšemu vdoru toplote v objekt. Uporablja se lahko tudi za specifično prepuščanje svetlobe in toplote v zgradbo. To prispeva k trajnosti in energetski učinkovitosti, vendar le v primeru, da tudi ogrevalni sistem ima ta podatek in v tem času ne ogreva.

Podatki in informacije ustvarjajo novo bazo znanja

Vedno je bilo mogoče varčevati z energijo. V pametnem domu pa je to lažje in natančneje kot kdaj koli prej. Samo znanje, ki nam ga posreduje digitalna gradbena tehnologija o našem vedenju ter potrebni ogrevalni in energetski porabi, lahko pripomore k bolj ozaveščeni rabi virov. Težko si je predstavljati čase, ko smo enkrat letno ugotavljali, koliko električne energije oziroma energije nasploh, tudi za ogrevanje, je bilo porabljeno v prejšnjem letu. Danes je mogoče beležiti porabo energije v realnem času in napovedati prihodnje potrebe. Posamezne požiralce energije je mogoče zlahka prepoznati in izklopiti ali upravljati njihovo delovanje.

Takšna preglednost porabe v realnem času je še posebej koristna v pametnem domu, ki temelji na obnovljivih virih energije. To pomeni, da lahko nekatere energetsko intenzivne dejavnosti, kot je pranje ali polnjenje električnega avtomobila, načrtujete v času, ko se energija pridobiva iz obnovljivih virov energije. Na splošno je porabo energije mogoče optimalno nadzorovati s pametno tehnologijo, ne da bi pri tem žrtvovali bivalno udobje.

V tem kontekstu je pametni dom jamstvo za trajnost tudi v drugem smislu: podatki in znanje tvorijo osnovo za trajnost že od faze načrtovanja in gradnje od faze načrtovanja naprej od življenjske dobe do recikliranja stavbe. Podatki o delovanju stavb niso ključni le pri vrednotenju, nadzoru in vzdrževanju. Digitalizacija tehnologij in pristopov gradnje prispeva tudi k večji trajnosti s skrajšanjem celotnega časa gradnje, standardizacijo, skrajšanjem in optimizacijo procesov, zmanjševanjem stroškov in varčevanjem z viri ali na koncu z recikliranjem.

Študija je potrdila: Pametni dom je trajnosten

Pameten dom lahko bistveno zmanjša ogljični odtis stavbe. In čeprav to morda zdaj zveni dokaj samoumevno, izjave, kot je ta, doslej niso veljale za nesporne. Predvsem nakup in delovanje same tehnologije pametnega doma je bil pogosto predmet kritike. Vendar pa ena od študij zdaj kaže povezavo med uporabo tehnologij pametnega doma in trajnostjo zgradb in stanovanj. Študija nemškega neprofitnega okoljskega zasebnega raziskovalnega inštituta Öko-Institut, objavljena leta 2020, ki je bila izvedena v imenu potrošniškega centra Severnega Porenja-Vestfalije, kaže, da čeprav komponente pametnega doma povečajo porabo električne energije, lahko posledični učinek zmanjšanja izpusta CO₂ očitno odtehtajo prihranki pri ogrevanju, na primer.

Pametne naprave lahko tudi komunicirajo med seboj z uporabo omrežnih tehnologij.
Inotherm

Študija preučuje različne scenarije in razlikuje med različnimi stopnjami širitve pametnih domov. Dejstvo, da pametni dom prispeva k večji trajnosti, drži tudi, če se poleg tehnologije, ki varčuje z energijo za ogrevanje, uporabljajo tudi naprave iz sektorja udobja in varnosti. David Schick, svetovalec za prehod na digitalno energijo v svetovalnem centru za potrošnike NRW, pojasnjuje: "Bistvo je, da lahko popolnoma omrežen pametni dom prinese plus za podnebje v smislu porabe energije." Z uporabo sistemov pametnega doma je mogoče zmanjšati emisije do 10 odstotkov.

Nadzor ogrevanja je lahko v veliki meri avtomatiziran

Digitalno omrežen sistem ogrevanja in hlajenja je srce pametnega doma, osredotočenega na trajnost. Na konkretnem primeru digitalno omreženega sodobnega ogrevalnega sistema je mogoče podrobno prikazati, zakaj in kako lahko pametni dom pomembno prispeva k trajnosti in ozaveščeni rabi virov. Prvič, preprosto zato, ker so sodobni ogrevalni sistemi zelo učinkoviti, ko gre za izhodno energijo. Poleg tega je mogoče obnovljive vire energije vključiti v digitalno omrežene ogrevalne sisteme.

Fosilne ali neobnovljive vire energije uporabljajte le, kadar je to res potrebno. Poleg tega senzorji v pametnem domu samodejno zaznajo odprta okna in izklopijo ogrevanje. Nadzor ogrevanja je lahko v veliki meri avtomatiziran. Druge komponente pametnega doma, kot so daljinsko upravljane žaluzije, je mogoče integrirati v ogrevalno logiko, prav tako tudi zaznavanje prisotnosti stanovalcev v hiši.

Avtomatizacija je eno najbolj vznemirljivih področij v sektorju pametnega doma. Z uporabo umetne inteligence (AI) se lahko vaši sistemi pametnega doma naučijo, kako živite in kakšne navade imate, da bo nadzor vašega doma še učinkovitejši. Predstavljajte si, da vaše ogrevanje točno ve, kdaj zapustite hišo, in samodejno zniža temperaturo, da bi jo znova povečalo, ko se odpravite domov.

Pametne naprave lahko tudi komunicirajo med seboj z uporabo omrežnih tehnologij. Na primer, termostat v vaši hiši bi lahko pridobil trenutne vremenske podatke iz interneta in samodejno nastavil optimalno temperaturo. Osvetlitev bi se lahko prilagajala tudi položaju sonca, tako da bi umetno svetlobo prižgali le takrat, ko je to res potrebno.

Zakoni in predpisi presegajo varstvo podnebja

Trajnost že dolgo ni le trend. Trajnost ima veliko različnih vidikov, od katerih so okoljski dejavniki in raba virov le del. Novi zakoni in predpisi, kot je evropski zeleni dogovor, ki med drugim ureja zmanjšanje emisij CO₂, daleč presegajo varstvo podnebja. Predvsem za podjetja to pomeni, da se bodo morala pripraviti na globoke spremembe in prerazporeditve v prihodnosti. To vpliva tudi na proizvajalce tehnologije pametnega doma in podjetja v industriji HVAC, torej ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije.

Toda tudi zasebni uporabniki bodo morali v prihodnje več pozornosti nameniti vprašanju trajnosti. In nekatere med njimi je mogoče obravnavati že s pametnim domom. Med njimi so vsekakor varčevanje z energijo iz neobnovljivih virov energije, pametna raba obnovljivih virov energije, kot so sonce, veter ali geotermalna energija, pametne rešitve za trajnostno hlajenje z obnovljivo energijo, odgovorna raba virov (fosilna goriva in voda), zbiranje podatkov in ozaveščanje o tem, koliko energije se porabi.

V prihodnosti se ne bo mogoče izogniti vprašanju trajnosti. Dolgoletni predsodek, da tehnologija pametnega doma včasih prispeva k povečanju potreb po energiji, ne velja več. Namesto tega se vedno bolj priznava, da pametni dom pomembno prispeva k večji trajnosti zgradb in njihovi uporabi. Vendar pa je dobro premišljena in sama po sebi trajnostna izvedba predpogoj, da pametni dom pomembno prispeva k prehodu toplote in energije.

V kombinaciji s trajnostnimi načini gradnje lahko zagotovite, da vaš dom ni le sodoben, temveč tudi okolju prijazen. Kombinacija tehnologije in trajnosti omogoča ustvarjanje doma, ki je hkrati učinkovit in pripravljen na prihodnost.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta