Trobentice: Vanje lahko zatrobite in jih tudi pohrustate

Jasna Marin Jasna Marin
22.03.2021 04:00
Med prvimi znanilci pomladi niso le zvončki, temveč tudi trobentice, ki veljajo za preproste, vendar koristne rastline.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Ste vedeli, da lahko cvetove, liste in korenine jegličev uporabljamo v prehrani in iz njih pripravimo zdravilne čaje?

Cvet kot trobilo

Najbolj znana in razširjena predstavnica jegličev pri nas je trobentica (Primula vulgaris), ki se zgodaj spomladi razcveta na zelenicah - njene cvetove lahko dodamo solati ali prigrizkom.

Shutterstock


Trobentice so dobile ime zaradi cevaste oblike cvetov in po trobentastem zvoku, ki nastane ob pihanju v cvetni tulec. Preden zaigramo na "trobila", lahko iz njih posrkamo nektar, ki sicer privlači številne žuželke opraševalke. Rastline najbolje uspevajo na močvirnatih ali vlažnih tleh na polsenčnem do sončnem rastišču. Na videz preproste trobentice so uporabne v kulinariki, kozmetiki in zdravilstvu.

Cvetovi so primerni kot dodatek marmeladam, lahko jih posujemo po solati, sadnih kupah ali jih posušimo in posujemo po jedeh iz riža. Izvlečke cvetov dodajajo v kozmetične preparate, listi in cvetovi pa so posušeni primerni za čaj, ki pomaga premagati kašelj in nasploh učinkuje pomirjevalno. Če skuhamo čaj samo iz cvetov (ti so lahko sveži ali posušeni), bo pomagal pregnati glavobol.

Iz svežih cvetov trobentic, ki jih namakamo v destilirani vodi, pa lahko izdelamo losjon proti gubam in pegam.


 

Zdravilni jeglič

V zdravilstvu je bolj kot navadna trobentica priljubljen pomladanski jeglič (Primula veris). Iz njegovih cvetov se pripravlja čaj za pomladansko razstrupljanje telesa; skuhate ga tako, da čajno žličko cvetov, vključno s čašo, prelijete z 250 mililitri vroče vode in pustite stati pet minut. Tak čaj naj bi pomirjal, sproščal krvni obtok in razstrupljal prek limfe in ledvic. Če mu dodate žličko medu, bo pomagal očistiti sluz iz bronhijev in nosne votline.

Shutterstock


Posušeni cvetovi pomladanskega jegliča, s katerimi napolnite vzglavnik, pa bodo pomagali pregnati nespečnost. Zdravilni jeglič cveti aprila in maja ter oddaja vonj po svežem mleku, njegovi cvetovi pa so odličen dodatek za marmelade in vino. Tega pripravimo iz prgišča cvetov, ki ga prelijemo z vinom, nato steklenico zapremo in za 14 dni postavimo na sonce. Tri žlice precejenega vina dnevno naj bi pomagale krepiti srce. Uporabljamo lahko tudi liste jegličev, ki jih dodajamo solatam in v mesne nadeve. Mazilo in obliži iz listov pa pospešujejo celjenje ran.

Čaj iz korenin in cvetov zdravilnega jegliča je učinkovit pri premagovanju gripe, kašlja, dihalnih težav in katarja. Posušena cvetna stebla pa lahko uporabimo tudi kot okras v suhih šopkih.

Profimedia
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta