Če v vročinskem valu ne moremo pobegniti kam na hladno, v višje ležeče kraje ali ob morje oziroma jezero, v katerem se lahko ohladimo, si moramo narediti bivalno in delovno okolje znosnejše, sicer smo manj produktivni, hitreje utrujeni in razdražljivi, pa tudi kronične bolezni težje prenašamo. Navadili smo se na uporabo klimatskih naprav, vendar imajo tudi te svoje slabe plati: mrzel zrak nam piha po očeh, ušesih in sklepih, pa tudi račun za elektriko je z vsako višjo zunanjo temperaturo višji.
Zato je še najbolje, da se proti vročini borimo tako, kot so se že naši dedki in babice: ponoči stanovanje ali hišo dobro prezračimo, podnevi pa čim bolj preprečimo vdor toplote v notranjost. Ker pa klasične rolete poleg toplote zadržujejo tudi svetlobo, se raje odločimo za platnene screen roloje na zunanji strani oken. Ti zadržijo približno 75 odstotkov toplote, medtem ko običajni notranji roloji, žaluzije ali zavese zadržijo le 15 do 20 odstotkov toplote.
Screen roloji obstajajo v nadometni in podometni različici, pri čemer je pri slednjih mogoče izbirati med vidnimi in skritimi vodili. Pri načinu skritih vodil je platno s posebno zadrgo trdno vpeto v vodila, vzmeti v vodilih pa ohranjajo platno stabilno, zato ostane na mestu tudi pri močnem vetru. Ker je platno popolnoma vpeto v vodila, svetloba ne more vdirati v prostor ob straneh. Tovrstno senčilo je zaradi vsestranske vpetosti uporabno tudi kot učinkovita zaščita pred mrčesom.
Vse bolj pa se uveljavljajo tudi tako imenovane markizolete, ki omogočajo pregibanje platna navzven na dodatnem vodilu. Markizoleta tako poleg senčenja in zaščite pred toploto omogoča tudi prezračevanje in razgled ven, pri čemer smo še vedno skriti pred radovednimi pogledi sosedov.