Dunajčani morajo od januarja 2023 dalje že pred nakupom plazilcev, dvoživk ali papig opraviti tečaj, potrdilo o opravljenem tečaju pa predložiti ob obvezni prijavi živali. Po avstrijskem zakonu o zaščiti živali so predvidene globe do 3750 evrov za tiste lastnike, ki ne prijavijo posedovanja eksotičnih živali. Posedovanje strupenih plazilcev in dvoživk pa je na Dunaju prepovedano.
Tečaj priporočljiv tudi za dosedanje lastnike eksotov
Štiriurni tečaj za bodoče lastnike eksotičnih živali stane 40 evrov in zajema osnovna znanja o gojenju tovrstnih živali, njihovi negi in varnem ravnanju z njimi. Strokovnjaki poučijo bodoče lastnike tudi o zakonskih predpisih. Za tiste, ki eksotične živali že imajo, je tečaj priporočljiv, ni pa obvezen.
Da živali ne bi trpele
Mnogi navdušenci nad kačami, kameleoni, gekoni ali papagaji se žal prepozno zavejo velike odgovornosti, ki jo predstavljajo te živali. Nekateri svoje ljubljenčke celo zavržejo v naravo. Cilj ustreznega izobraževanja je preprečiti, da bi nedolžni hišni ljubljenčki nenamerno trpeli, ker njihovi lastniki niso dovolj obveščeni ali nimajo dovolj časa, da bi se posvetili njihovi negi. Prav tako je namen tečaja, lastnikom pomagati preprečiti morebitne nevarne situacije, kot so prenos bolezni ali ugrizi.
Lastniki psov na Dunaju že poznajo takšne tečaje
V avstrijski prestolnici je že od leta 2019 v veljavi zakon o obveznem tečaju za bodoče lastnike psov. Ti morajo še pred nakupom živali opraviti štiriurni tečaj, potrdilo pa obvezno predložiti ob registraciji psa. Tečaj zajema osnove o nakupu štirinožca, njegovi vzgoji, negi in zakonodaji. Ker se je ta zakon izkazal za učinkovitega, so se odločili, da ga bodo razširili še na eksotične hišne ljubljenčke.