Mučno strganje ledu z vetrobranskega stekla in odmetavanje snega z jeklenega konjička postanejo takrat, ko postavimo avtomobilski nadstrešek, le bled spomin. Nadstrešek za avtomobile je namreč idealna rešitev za zaščito pred vremenskimi pojavi, kot so dež, sneg, toča, UV-sevanje. Zanj bi lahko dejali, da ključno prispeva k življenjskemu ugodju. A ne le to, s svojo estetskim videzom lahko polepša zunanjo podobo hiše.
Ne postavi se ga čez noč
Nadstrešek ni investicija, ki bi se je lotili na kratek rok. O postavitvi nadstreška ne razmišljamo tik pred zimo ali ob prvi napovedi toče, saj nadstreška ni mogoče postaviti z danes na jutri. Gre namreč za daljši proces, ki mora biti skrbno premišljen od začetka do konca, ker je od tega odvisna kakovost celotne izvedbe. Od potrditve naročila do postavitve nadstreška preteče približno od dobrega meseca do treh mesecev.
Ni vseeno, ali je za en avtomobil ali dva
Da bo nadstrešek dolgo služil svojemu namenu, je treba ustrezno načrtovati dimenzije konstrukcije in nosilnost. Bojan Kaisersberger iz podjetja M-Kaiser uvodoma pojasni, da se je treba pri dimenzioniranju konstrukcije prilagoditi predvsem potrebam in željam vsake stranke posebej. Denimo, ali bo pod njim parkiran le en avtomobil ali dva, morda bo pod nadstreškom spravljeno še kakšno vrtno orodje. V primeru enega avtomobila meri nadstrešek okoli 3,5 x 5,5 metra, pri dveh pa 5,5 x 5,5 metra. Nadstreški so lahko tudi manjši ali večji, kar je odvisno od same velikosti avtomobila, veliko pa od prostora, ki ga imamo na voljo.
Pred zimo pregledamo kritino
Če na dvorišče že stoji nadstrešek, Bojan Kaisersberger iz podjetja M-Kaiser postreže še z nasveti, kako ga pripravimo na zimo.
- Prvi korak je čiščenje žlebov, kar je bistveno za dolgotrajnost in vzdržljivost nadstreška. “To morate opravljati redno, enkrat na leto nikakor ni dovolj. V žlebovih se čez leto hitro nakopiči umazanija, zaradi katere se žleb zamaši. Prav tako se lahko v žlebovih razraste mah, kar tudi vpliva na odtekanje.”
- Naslednji korak je pregled strehe oziroma strešne kritine in stanje silikona. “Če opazite razpoke ali poškodbe na silikonu, jih obvezno popravite. To lahko storite tudi sami, tako da nanesete nov silikon na mesto starega.”
Da sneg sam zdrsne s kritine
Poleg osnovnega elementa konstrukcije, sestavlja nadstrešek še kritina. Po besedah Kaisersbergerja ima vrsta kritine ključno vlogo pri naklonu. Naklon strehe je lahko poljuben, vendar je kritina odločilen faktor. Če izberemo kritino iz PVC-folije, je naklon strehe minimalen, to pomeni pod eno stopinjo. Enako velja tudi za steklene kritine. Pri vseh drugih je naklon večji, kar pomeni, da je obremenitev manjša in sneg lahko sam zdrsi s strehe. Da sneg sam zdrsne s kritine, mora biti naklon nadstreška minimalno deset stopinj.
Grelni kabli za taljenja snega
Če zapade sneg in sam takoj ne zdrsne s konstrukcije, sogovornik izpostavi, da ga moramo z nadstreška obvezno odstraniti, pod pogojem, da smo pri tem zelo previdni. Za to opravilo potrebujemo metlo in nekaj minutk. Temu pa se lahko izognemo z namestitvijo grelnih kablov na žlebovih, odtočnih ceveh in delno na kritini. Strošek namestitve je v primerjavi s funkcionalnostjo in priročnostjo grelnih kablov minimalen, od 200 do 400 evrov. Cena je seveda odvisna od velikosti nadstreška.