Vilharia naj bi se pridružila osmim stavbam na svetu z neto nič emisijami

J. M.
03.06.2022 00:04

Corwin, razvijalec trajnostne gradnje in urbanizma, je predstavil ambicijo, da nova poslovna stavba Vilharia ob železniški progi v Ljubljani postane prva ogljično nevtralna stavba v Sloveniji s certifikatom LEED ZERO.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Schmidt Hammer Lassen Architects

Kompleks modernih, zelenih pisarn, ki bodo obsegale 40.000 kvadratnih metrov površin, se bo tako pridružil skupini trenutno samo osmim stavb na svetu, ki obratujejo z neto nič emisijami. Corwin z Vilhario postavlja tudi prvi ogljično nevtralen pisarniški portfelj na svetu.

Poslovna stavba Vilharia, ki jo bodo začeli graditi jeseni, bo postavljena skladno s trajnostnim načrtovanjem, gradnjo in vzdrževanjem. Z njo bodo revitalizirali več kot desetletje degradirano območje v središču Ljubljane med Vilharjevo cesto in železniško progo. Gre za konkreten projekt, ki utrjuje vizijo Ljubljane, da postane najbolj zelena prestolnica Evrope. Prvi poslovni najemniki se bodo vanjo vselili predvidoma leta 2024.

Vilharia se bo nahajala neposredno ob največjem prometnem vozlišču v državi – glavni železniški postaji Ljubljana.
Corwin

Del prvega ogljično nevtralnega pisarniškega portfelja na svetu

"Ambicija Vilharie je, da postane prva ogljično nevtralna stavba v Sloveniji in se pridruži skupini trenutno samo osmih stavb na svetu s certifikatom LEED ZERO. Ta potrjuje celostno obratovanje stavbe z neto nič emisijami. Vilhario bomo zgradili tudi kot del prvega ogljično nevtralnega pisarniškega portfelja na svetu. Del tega bodo štiri stavbe certificirane z LEED ZERO. Poleg Vilharie v Ljubljani, bodo zraven še Blumental Offices, Einpark Offices in projekt Palma v Bratislavi," je na predstavitvi projekta v InterContinentalu izpostavil Michal Maco, direktor Corwina v Sloveniji.

Schmidt Hammer Lassen Architects


Dodal je, da se bo s tem projektom Ljubljana dvignila na vrh v ogljično nevtralni dobi v katero vstopamo: "Naša misija projekta Vilharia ni postati največji razvijalec, temveč najbolj zelen, najbolj trajnosten razvijalec, ki postavlja nove trende in standarde kakovosti. To je tudi naša motivacija, da intenzivno delamo na certificiranju Vilharie. V Ljubljani je javnost visoko ozaveščena o zelenih prostorih in trajnostni gradnji in okolje je profesionalno. Lokalna mestna uprava je odzivna in z njimi imamo odličen, produktiven dialog."

Miran Gajšek (skrajno levo) je še pred letom dni vodil Oddelek za urejanje prostora Mestne občine Ljubljana, zadnjega pol leta pa podoben oddelek na celjski občini.
Barbara Reya

V LEED certificiranih stavbah 5 dni na leto manj bolniško odsotni

Mag. Miran Gajšek, vodja Oddelka za urejanje prostora MU Mestne občine Ljubljana, je povedal, je gre pri Vilharii za konkreten projekt v smeri ogljične nevtralizacije mesta: "Zaveza EU, da smo Ljubljana, Kranj in Velenje do 2030 ogljično nevtralna mesta, je izjemno zahtevna, a cilji morajo biti ambiciozni. Vesel sem, da se je pojavil investitor, razvijalec, kakršen je Corwin, ki načrtuje gradnjo trajnostne stavbe, ki sovpada z vizijo Ljubljane. Pozdravljam zasebne investitorje, ki bodo okrepili vzhodno stran lokacije ob Vilharjevi. Naš velik izziv pa je priti do rešitve za tamkajšnje prometno vozlišče."

V pogovoru je sodeloval tudi Samuel Sůra, ustanovitelj in izvršni direktor družbe SALVIS, neodvisni ocenjevalec zelenih certifikatov in član USGBC, Sveta za zeleno gradnjo ZDA. Pojasnil je razlike med certifikati, kako se takšne stavbe razlikujejo od ostalih in kako Vilharia pripomore k ciljem Ljubljane, da postane najbolj zelena prestolnica Evrope: "Velja prepričanje, da so certificirani trajnostni prostori veliko dražji od standardnih, vendar pa dejanski podatki kažejo, da so cene najema v teh stavbah v povprečju višje samo do tri odstotke. Stavbe z LEED certifikati zagotavljajo kar nekaj prednosti, na primer zaposleni so pet dni na leto manj bolniško odsotni, pet odstotkov večja je zasedenost prostorov v tovrstnih stavbah in 15 odstotkov večja je vrednost stavbe, ko se prodaja. S certificiranjem preprečujemo tudi t. i. greenwashing, saj tretja, strokovno usposobljena in neodvisna oseba pregleda gradbeni projekt, investicijo in po vnaprej določenih standardih oceni njeno trajnostno komponento."

Vilharia bo zasnovana v skladu z nordijsko arhitekturno tradicijo, estetiko in toplino. 
Schmidt Hammer Lassen Architects

Poslovne najemnike naj bi sprejel konec leta 2024

Jan Jazbec, vodja razvoja projekta Vilharia (Corwin), je orisal v kateri fazi je projekt in napovedal začetek gradnje: "Pričakujemo, da bomo gradbeno dovoljenje za Vilhario dobili jeseni letos. Pripravljalna dela se bodo začela predvidoma konec poletja, vrata za naše poslovne najemnike pa bomo odprli konec leta 2024. Zaradi izjemne lokacije je projekt Vilharia tudi mestotvoren in čutimo odgovornost, da se kot njeni razvijalci povezujemo z mestom tudi širše."

Organizacija, odgovorna za razvoj mest

Corwin je organizacija z ekipo strokovnjakov, ki si prizadeva za pozitiven in odgovoren razvoj mest. Že več kot desetletje s preizkušenimi urbanističnimi načeli gradijo najnaprednejše trajnostne stavbe. Glavne značilnosti njihovih projektov so zelene strehe, sodobna arhitektura in uporaba inovativnih tehnologij. Skladno z vizijo trajnostne in zelene arhitekture izvajajo projekte, ki prispevajo k revitalizaciji zapostavljenih območij. Njihov prvi projekt v Sloveniji je gradnja stanovanjskega objekta Kvartet na nekdanjem industrijskem območju v Šiški. Naslednja napovedana projekta po projektu Vilharia pa sta projekta Masarykova in Linhartova.

Corwin


Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta