Kolikokrat ste danes odprli pipo? Ste spustili tudi vodo v stranišču in se zjutraj oprhali? Do trenutka, ko boste šli spat, bo v vašem domu preteklo še veliko litrov dragocene pitne vode.
Cena vode hitro raste
Resda v Sloveniji v primerjavi z nekaterimi drugimi državami v svetu za zdaj nimamo večjih težav zaradi pomanjkanja pitne vode. Se je pa občutno zvišala njena cena, po nekaterih izračunih za 350 odstotkov v zadnjih 20 letih. Visok strošek pomeni tudi prispevek za kanalščino, ki ga plačujemo po količini porabljene vode iz vodovoda. Glede na to, da si prizadevamo postati čim bolj neodvisni - tako pri oskrbi z električno energijo kot pri oskrbi z vodo in hrano - je bistveno, da pravilno in varčno ravnamo tudi s pitno vodo in izkoristimo dragocene kapljice, ki kakor darilo padejo z neba. Le uloviti jih je treba.
Postopek vgradnje
Da bi zbiralnik pravilno vkopali v tla, je treba najprej poskrbeti za ustrezno veliko odprtino; ta mora biti na vseh straneh večja (širša, daljša in globlja) od zbiralnika. Treba je izkopati zemljo 15 centimetrov globlje, kot je višina rezervoarja, zato da se naredi posteljica iz drobljenega materiala, ki vsebuje zmes zrn velikosti do 16 milimetrov. Posteljico je treba obvezno poteptati s teptalnim strojem. Potem se postavi zbiralnik in ga ob straneh zasujejo s peskom - ta se nalaga v enakomernih slojih in na vsakih 30 centimetrov potepta. Zbiralnik je treba med vgradnjo sproti polniti z vodo.
Kadar nameravamo deževnico uporabljati v večjih količinah, je priporočljivo, da uporabimo sistem za zbiranje in rabo deževnice, svetuje Mojca Škoberne, vodja marketinga v podjetju Zagožen, d.o.o. "Stroški pitne vode in drugih komunalnih storitev, vezanih na porabo pitne vode, kot so odvodnjavanje in čiščenje odpadne vode, taksa za odvodnjavanje meteorne vode, se z uporabo zbrane deževnice znižajo," pojasnjuje sogovornica. Poleg tega imamo z zbiralnikom lastno zalogo vode, ki je brez vodnega kamna. "Vodo iz zbiralnika je mogoče uporabiti za najrazličnejše namene. Zunaj se jo lahko uporabi za zalivanje vrta in pranje avtomobila, za namakalni sistem, v gospodinjstvu za splakovanje stranišča, pranje perila ...," našteva sogovornica.
Pod zemljo je mir
Namestitev sistema za zbiranje in rabo deževnice je finančno in ekološko smotrna odločitev, ker lahko z rabo deževnice nadomestimo kar polovico potreb po pitni vodi v gospodinjstvu. "Poznamo nadzemno in podzemno različico, vendar ima podzemna več prednosti, saj ohranja konstantno temperaturo vode, odsotnost svetlobe zagotavlja njeno boljšo kakovost in zmanjša možnost razvoja mikroorganizmov. Predvsem pa se s podzemnim zbiralnikom izognemo nevarnosti zmrzovanja vode pozimi - za ta namen naj bi bil zbiralnik vgrajen približno 50 centimetrov pod površino. Za še večjo varnost pred zmrzovanjem se lahko uporabi PUR-pokrov, ki dodatno preprečuje morebitno zmrzovanje vode," razlaga sogovornica iz podjetja Zagožen.
Kako velik naj bo
Zbiralniki so različni tudi po namenu. "Na voljo so podzemni zbiralniki za pitno in odpadno vodo ter zbiralniki za deževnico, slednji so tudi najbolj iskani. Pri izbiri zbiralnika za deževnico je najpomembnejši namen uporabe. Za zalivanje vrta, pranje avtomobila in za WC-kotličke zadostuje prostornina do 5000 litrov. Če temu dodamo še pranje perila, bo potrebna velikost 12.000 litrov, če bomo vodo iz zbiralnika uporabljali tudi za prhanje, pa še dodatnih 8000 litrov, kar pomeni, da potrebujemo zbiralnik za 20.000 litrov deževnice," pojasnjuje sogovornica in svetuje, da se takrat, ko se odločamo o velikosti zbiralnika, pogovorimo s strokovnjaki, ki bodo zagotovo znali svetovati, kaj je za nas optimalno.
Posebna rešitev za shranjevanje pitne vode
Medtem ko je v zbiralniku za deževnico shranjena deževnica, pa v zbiralniku za pitno vodo hranimo vodo, ki je vezana na naravni vodni vir oziroma izvir. “Z zbiralniki pitne vode želijo lastniki izboljšati lastno oskrbo z vodo in zmanjšati odvisnost od vodovoda. Zbiralniki omogočajo lastno zalogo vode, ki se lahko uporabi v sušnih mesecih,” pojasnjuje Škobernetova. “Kupec naj pri nakupu preveri, ali ima zbiralnik za pitno vodo certifikat ustreznosti za stik s pitno vodo, kar dokazuje, da je bil testiran po DIN EN 16421, metoda 2/DVGW - delovni list W270 (11/2007), skladno s priporočili UBA (Umwelt Bundesamt).”
Vgradnja je možna kadarkoli
Zbiralnik za deževnico je najbolje vgraditi, ko na parceli potekajo gradbena dela, torej pred začetkom gradnje hiše. Vendar se lahko vgradi tudi kasneje. "Veliko je posameznikov, ki se naknadno odločijo za 'svoj' vodni vir, zlasti z namenom pranja avtomobilov in zalivanja vrtov. Bistveno je, da imajo izbran prostor za vgradnjo zbiralnika, nato pa ga po navodilih proizvajalca tudi ustrezno vgradijo - podzemni zbiralniki so veliko bolj v uporabi, ker lahko prostor nad njimi izkoristimo tudi za kaj drugega. Če je zbiralnik že vgrajen in pride do povišanja terena, pa se nastala situacija lahko rešuje z dodatnim obročem ali teleskopom," razlaga sogovornica.
Cevi, speljane po hiši
Za hišno uporabo, če želimo z deževnico splakovati stranišča in prati perilo, potrebujemo naprednejši sistem, ki samodejno preklaplja med deževnico in vodo iz vodovoda, če prve zmanjka. Tak sistem je najlaže vgraditi pri novogradnji, dodatna cev pomeni neznaten strošek. Če pa se za tak sistem odločimo kasneje, ko je hiša že postavljena in opremljena, je treba položiti cevi in razbijati ploščice. Z zahtevnejšim hišnim sistemom lahko poleg pranja avtomobilov in zalivanja vrta deževnico uporabimo še za:
• splakovanje straniščne školjke in tako prihranimo približno 45 litrov na osebo dnevno, kolikor je povprečna poraba za ta namen;
• pranje perila - ker je deževnica mehka, se zmanjša poraba pralnega praška za polovico, tudi mehčalca in sredstev proti nabiranju vodnega kamna ni treba dodajati.
Zdrži tudi pol stoletja
Zbiralnik deževnice je treba čistiti po potrebi. Kljub delovanju filtrov se na dnu nabere nekaj centimetrov mulja, ki ga je treba odstraniti. Vsi zbiralniki imajo na vrhu odprtino, pokrito s pokrovom za lažje čiščenje. Sogovornica pojasnjuje, da uporabniki navadno za čiščenje zbiralnika poskrbijo sami. "Zbiralnik se spere s tlačnim čistilcem. Za lažje čiščenje lahko uporabnik že ob naročilu zbiralnika predvidi tudi blatni izpust." Najbolj primeren material za zbiralnike za vodo je po besedah Mojce Škoberne polietilen, saj se iz tega materiala v vodo ne izločajo kakršnekoli škodljive snovi, ki bi spremenile kakovost vode. Če je zbiralnik vgrajen in vzdrževan po navodilih proizvajalca, bo zlahka uporaben več kot 50 let.