Prinesel sem pekač za vaflje, namizno svetilko in DVD- predvajalnik," je, potem ko je v zameno za stvari, ki jih je prinesel, dobil vrečko zemlje, dejal Gero Anleitner iz Maribora. Že spomladi je na akcijo ponovne uporabe, ki so jo pripravili v okviru projekta Urbana zemljina za hrano, prinesel "nekaj podobnega kot zdaj. Vesel sem, da lahko stvari, ki so še uporabne, nekomu damo in jih zamenjamo za koristne stvari, ki jih uporabimo na balkonskih vrtovih. Z leti se nabere kar nekaj gospodinjskih aparatov, knjig in drugih stvari, ki postanejo odveč in se valjajo po stanovanju. V takem trenutku se to koristno zamenja," je dodal.
Zamenjaj in pridelaj
Ker je bila spomladanska akcija zelo obiskana, oglasilo se je preko 200 Mariborčanov, je Inštitut Wcycle kot partner v projektu Urbana zemljina za hrano pripravil še eno v septembru in zdaj še tretjo akcijo Zamenjaj in pridelaj. Tokratna je ponovno v Bianco Caffeju na Pobrežju (nasproti Doma Danice Vugrinec).
Odsluženo in še delujočo električno in elektronsko opremo ter druge še uporabne predmete (knjige, igrače, oblačila, tekstil, manjše kosovne stvari - stole, nočne omarice, ure …) bodo pri stojnicah pred Bianco Caffejem sprejemali še v sredo in četrtek med 10. in 18. uro, v zameno je mogoče odnesti vrečo lokalno pridelane zemlje.
Projekt Urbana zemljina za hrano je evropski projekt, s katerim se spodbujajo odgovorni načini ravnanja z odpadki. Vodilni partner je mestna občina Maribor, sodeluje osem partnerjev. V sklopu projekta bodo urbano zemljino, ki bo nastajala iz odpadnih materialov, denimo zemlje iz gradbenih izkopov v Mariboru ter zelenega obreza po obdelavi vračali v ponovno uporabo v mestu; zemljina bo imela uradni certifikat, ki bo potrjeval njeno kakovost. Projekt promovira ponovno uporabo in ozavešča o pomenu lokalne pridelave in krožnega gospodarstva - tudi z organizacijo takšnih akcij.
Največ prinesejo knjig
In kakšne so dosedanje izkušnje, česa se zbere največ? "Največ ljudje prinesejo knjig. Sicer pa smo bili presenečeni nad tem, kaj vse so prinesli na prvo akcijo: od delujočih visokotlačnih čistilcev, še zapakiranih, pa do merilcev pritiska, kavnih avtomatov in drugih malih gospodinjskih aparatov," pojasnjuje Tine Šalamon, direktor inštituta Wcycle Maribor.
"Smo bili presenečeni nad tem, kaj vse so prinesli na prvo akcijo"
Predmete prevzame društvo Aktiviraj se s svojo Ropotarnico, in če je potrebno, jih popravijo, očistijo in nato dajo v ponovno uporabo. Društvo Aktiviraj se je v projektu tudi zadolženo za vzpostavitev vrtov pod Pekrsko gorco, kjer so na 2400 kvadratnih metrih vzpostavili 66 vrtičkov, velikih od 30 do 60 kvadratnih metrov, doživljajsko igrišče in integracijski vrt, je dejala Jasna Beršnjak in še dodala, da je mogoče uporabne predmete, ki jih več ne uporabljajo, prinesti tudi k njim na Partizansko cesto 21.