Arsenovič do četrtega podžupana kar po e-mailu

Igor Selan Igor Selan
23.05.2019 15:34

Mariborski mestni svet o spremembi statuta, ki bo omogočal imenovanje četrtega podžupana, odloča kar na dopisni seji. V delu opozicije so prepričani, da župan Arsenovič s tem krši poslovnik mestnega sveta.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kako so glasovali mestni svetniki, bo župan Saša Arsenovič lahko preveril v petek po 12. uri kar po e-mailu.
Andrej Petelinšek

Po tem, ko je župan Saša Arsenovič na zadnji seji mestnega sveta zbral premalo glasov za spremembo statuta, ki bi mu omogočila imenovanje še četrtega podžupana ali podžupanje, je ubral drugačno taktiko. Mestna uprava je namreč v torek v ta namen sklicala dopisno sejo. Za spremembo statuta občine je potrebna dvotretjinska večina, to pa bo župan očitno lažje dosegel na dopisni seji, kjer svetniki do petka, torej kar štiri dni, glasujejo po elektronski pošti.
Ker ima koalicija 29 glasov, v tem primeru pa jih potrebuje 30, bi morali biti na seji fizično prisotni vsi člani koalicije plus vsaj en opozicijski svetnik, ki bi glasoval za spremembo statuta. Da je to težko, se je pokazalo na zadnji seji, ko je Arsenoviču ob odsotnosti Branislava Rajića (SMC) zmanjkal en sam glas; 29 svetnikov je namreč glasovalo za, 11 pa proti. Opozicijski glas je pri tem zagotovil Zvone Zinrajh, ki je nedavno izstopil iz SDS in postal samostojni svetnik.

Kangler: To je nedemokratično

Uvrstitev spremembe občinskega statuta na dopisno sejo je v delu opozicije povzročila precej nejevolje. "To je žalostno in sramotno. Hkrati je dokaz, da občinska uprava pod vodstvom župana Arsenoviča ne spoštuje demokratičnih načel, v življenju še nisem slišal, da bi kdo statut občine spreminjal korespondenčno," je kritičen Franc Kangler (NLS). K temu doda, da mestna uprava z uvrstitvijo te točke na dopisno sejo krši tudi poslovnik: "Ta predpisuje, katere seje se lahko obravnavajo dopisno, in sprememba statuta, ki županu omogoči imenovanje več kot treh podžupanov, to zanesljivo ni."

Saša Arsenovič med mestnima svetnikoma SD Matejem Žmavcem in Alenko Iskro
Andrej Petelinšek

Poklicni bodo lahko le trije podžupani

Zato pa odločitev za dopisno sejo ni naletela na odobravanje pri vseh članicah koalicije. "Strinjam se, da bi tako pomembne stvari, kot je sprememba statuta, morali sprejemati na rednih sejah. Glasovali bomo sicer za spremembo, ker smo se k temu načeloma zavezali že v koalicijski pogodbi. Nas pa veseli vsaj to, da je mestna uprava upoštevala naš dodatni predlog, s katerim se omejuje število profesionalnih podžupanov," je povedal Josip Rotar iz Liste kolesarjev in pešcev.
Za kaj gre? V aktualnem statutu piše, da ima občina najmanj enega podžupana, lahko pa jih ima največ tri. Novi predlog pa pravi zgolj, da ima občina najmanj enega podžupana. Ker število podžupanov po novem predlogu ni omejeno navzgor in obstaja možnost, da jih bo Arsenovič, ali katerih od prihodnjih županov, imenoval celo več kot štiri, so v Listi kolesarjev in pešcev predlagali, uprava pa je predlog sprejela, še dodatek k 38. členu statuta, ki se glasi: "Če ima občina več podžupanov, lahko funkcijo poklicno opravljajo hkrati največ trije izmed njih."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta