Arsenovič kot Janković: Donacija za posel?

Igor Selan Igor Selan
30.05.2019 23:50

Mariborski župan je na zadnji seji mestnega sveta ob načrtih Hoferja na Pobrežju namignil, da bi morala velika podjetja več denarja nameniti za kulturo in šport v mestu. Sistem obveznih donacij v korist mesta je v Ljubljani uvedel župan Janković.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Hofer bo moral na dovoljenje občine za postavitev bencinske črpalke ob svojem trgovskem centru v Ulici Veljka Vlahovića še počakati. 
Igor Napast

Mariborski mestni svet naj bi bil na svoji zadnji seji med drugim obravnaval tudi odlok, s katerim bi Hoferju omogočil umestitev male samopostrežne bencinske črpalke ob trgovini v Ulici Veljka Vlahovića na Pobrežju. A svetniki so na pobudo župana Saše Arsenoviča odločanje o tej točki dnevnega reda prestavili, saj je župan izrazil mnenje, da bi morala biti velika podjetja, ki jim mesto omogoča dodatne zaslužke, družbeno bolj odgovorna in bi morala za kulturo in šport v mestu nameniti več denarja. "Nihče iz Hoferja se doslej še ni oglasil pri meni. Predlagam, da o tem zaenkrat ne odločamo," je svetnike nagovoril župan. Svetniki so predlogu župana sledili, a so kot uradno razlago, zakaj prekinjajo odločanje o tem vprašanju, navedli okoljevarstvene pomisleke. "Mestni svet je upravo zavezal, naj preveri, ali je smiselno, da se bencinski servis umesti v okolje, kjer v neposredni bližini že delujeta dve bencinski črpalki," je razložil direktor mestne uprave Boris Železnik. Tudi župan je po seji stopil korak nazaj: "Moja izjava je bila nekoliko napačno formulirana. Gre za to, da je treba preveriti okoljske in družbeno odgovorne učinke. O tem se bomo pogovarjali in videli, kam nas bo to pripeljalo."

Janković na prvi stopnji oproščen

​Prvotna izjava župana Arsenoviča je spomnila na podobno prakso v ljubljanski občini, ko naj bi bila podjetja v zameno za posle prisiljena plačati donacije lokalni skupnosti. Ljubljanski župan Zoran Janković se je zaradi takšnega načina delovanja celo znašel na sodišču, pri čemer je v javnosti odmeval primer Gratel. Omenjena družba je v Ljubljani gradila optično omrežje, a ji je občina, ko je županovanje prevzel Janković, odvzela dovoljenje za izvedbo del, ker naj bi bilo gradbeno podjetje pri svojem delu preseglo pooblastila in čezmerno poseglo v prostor. Po dodatnih usklajevanjih in sklenitvi pogodbe o donaciji oziroma o odškodnini v višini pol milijona evrov v dobro Ljubljanskega gradu je ljubljanska občina Gratelu znova dovolila nadaljevanje del.
​Tožilka je bila prepričana, da je v tem primeru šlo za podkupnino, in je za Jankovića predlagala tri leta zaporne in 50.000 evrov denarne kazni, predlagala pa je tudi, da Mestna občina Ljubljana Gratelu vrne protipravno pridobljeno premoženjsko korist. Sodišče je sicer na koncu presodilo Jankoviću v prid, saj naj nobena od zaslišanih prič ne bi potrdila očitkov, da bi Janković pridobitev dovoljenja pogojeval z izplačilom odškodnine. Sodba še ni pravnomočna, tožilka pa se je prav ta teden zoper sodbo pritožila. O primeru bo torej zdaj odločalo drugostopenjsko sodišče.

Hofer pomaga z izdelki, ne z denarjem

V Hoferju so se odgovoru na vprašanje glede županovih navedb izognili, prav tako niso neposredno odgovorili na vprašanje, koliko v Mariboru letno donirajo za kulturo in šport. Kot je sicer razvidno iz njihovega odgovora, lani in letos za ti področji niso pokazali posluha, so pa zato sodelovali v nekaterih dobrodelnih projektih, v okviru katerih so postavili javno dostopen defibrilator pred svojo trgovino na Ptujski cesti, obdarovali številne vrtce ter donirali hrano za socialno ogrožene Karitas in Zvezi Lions klubov Slovenija, vse njihove trgovine pa so tudi botre otrokom iz projekta Botrstvo.
​Ob tem so svoje izdelke donirali tudi devetim mariborskim organizacijam, med njimi Šoumu, zavetišču za živali, zdravstvenemu domu, Rdečemu križu in Zvezi prijateljev mladine. Poudarili so še, da Hofer, ki ima v Sloveniji 85 trgovin, sedem od tega v Mariboru, vlaga v družbeno odgovorne projekte le svoje izdelke, ne pa tudi denarja. V zadnjih letih sicer v Sloveniji ustvarijo od 360 do 460 milijonov evrov prometa ter od 15 do 20 milijonov evrov čistega dobička.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta