Računsko sodišče RS ocenjuje, da izvajanje zdravstvenega letovanja otrok na način, kot ga poznamo zdaj, ni v skladu z zakonodajo, enake pripombe pa ima tudi na sofinanciranje obnovitvene rehabilitacije invalidov (malignih bolezni, mišičnih in živčno-mišičnih bolezni, paraplegije, tetraplegije, cerebralne paralize, duševnih bolezni, razvitih oblik sladkorne bolezni, multiple skleroze in psoriaze). A ostanimo pri letovanju otrok.
Pravice opredeljujejo pravila, ne pa zakon
Kaj je zmotilo Računsko sodišče? Predvsem to, da pravico do zdravstvenega letovanja otrok opredeljujejo Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, ne pa Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) otroku, ki je bil večkrat hospitaliziran ali je bil pogosteje bolan, sofinancira del stroškov letovanja v organizirani, strokovno vodeni zdravstveni koloniji, in to na podlagi pogodbe o sofinanciranju z izbranimi organizatorji zdravstvenih letovanj. Organizatorji zdravstvenih letovanj (v Mariboru sta to mariborski RK in ZPM Maribor, ki organizirata letovanja v Punatu in Poreču) so izbrani na razpisu, ki ga objavi ZZZS. Na razpis se lahko prijavi vsak organizator, ki izpolnjuje pogoje - leta 2016 je bilo tako v Sloveniji kar 47 organizatorjev zdravstvenih letovanj. Ko so organizatorji izbrani, jim ZZZS nakaže sredstva za sofinanciranje letovanj otrok. Predlog za zdravstveno letovanje konkretnemu otroku napiše otrokov pediater in ta predlog nato roma do organizatorja zdravstvenih letovanj. In prav to, da je ZZZS pristojnost za odločanje o pravici do letovanja prenesel na organizatorje zdravstvenih letovanj, ki prejmejo zdravnikov predlog neposredno, je ena od spornih točk, na katere opozarja računsko sodišče. S tem se, menijo na računskem sodišču, dopusti odločanje o pravicah v postopku, ki ni upravni postopek, kar po njihovi presoji ne zagotavlja predpisanega pravnega varstva. Poleg tega bi po mnenju računskega sodišča moralo biti zdravstveno letovanje financirano stoodstotno, ker če je storitev le sofinancirana, je, menijo, "zožena".
Namesto iz zdravstvene vreče kritje iz socialne?
ZZZS je lani za sofinanciranje zdravstvenega letovanja otrok namenil 1,84 milijona evrov, letovanj pa se je udeležilo 6294 otrok. To je desetina manj od načrta, porabljenega pa je bilo le 87 odstotkov denarja.
Glede na oceno računskega sodišča je ZZZS ministrstvu za zdravje predlagal, da to problematiko uredi, in sicer v okviru priprave predloga novega zakona. Še posebej je ZZZS poudaril, da pri zdravstvenem zavarovanju ni poudarek le na zdravljenju in rehabilitaciji, ampak tudi na storitvah socialnega področja. Zato ZZZS ministrstvu za zdravje predlaga, da bi skupaj z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve preučilo možnost, da bi financiranje letovanja otrok prevzelo slednje v okviru svojih socialnih programov, skratka, da bi namesto zdravstvene blagajne ta letovanja financiral državni proračun.
Ali se v zvezi s tem že kaj dogaja, dogovarja, kdaj naj bi prišli do nove rešitve? "Ministrstvo za zdravje bo ob pripravi novega Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju upoštevalo tudi potrebo po ureditvi tega področja," na ta vprašanja odgovarjajo na ministrstvu za zdravje.
Letovanja lani
- ZZZS je lani za sofinanciranje zdravstvenega letovanja otrok namenil 1,84 milijona evrov.
- Letovanj se je lani udeležilo 6294 otrok.
- Porabljenih je bilo le 87 odstotkov denarja.
- ZZZS želi, da bi strošek prevzelo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.
Velike dobrobiti za zdravje otrok
"Slišal sem, da ima računsko sodišče neke pripombe na zdravstveno letovanje otrok, vendar podrobnosti ne poznam, do nas ni prišlo nič. Če je treba kaj urediti, naj se, a tako, da možnost za zdravstveno letovanje otrok ostane še naprej. Za letovanje, ki je podprto tudi z zdravstvenimi sredstvi, je namreč vsako leto izrazito velik interes tako med zdravniki, ki napotujejo otroke na letovanje, kot tudi starši," pravi sekretar Zveze prijateljev mladine Maribor Božo Raušl. Meni, da je prav in treba kombinirati finančne vire: "Četudi gre pri zdravstvenem letovanju tudi za socialno komponento, je ta povezana tudi z otrokovim zdravjem. Iz leta v leto vidimo in izpostavljamo velike preventivne učinke, ki jih ima letovanje na zdravje otroka - tako njegovo fizično kot tudi duševno zdravje. Zaradi tega sem prepričan, da mora za to prispevati tudi zdravstvena blagajna. Gre za pomembno prevencijo, ki ima tudi dolgoročen pomen: otrok je poleg vsega na teh letovanjih tudi s socializacijskimi učinki spodbujen k bolj zdravemu načinu življenja," izpostavlja Raušl.