Samo še kakšna palma, ki bi se s kokosi vred nežno pozibavala v toplem vetru, je manjkala, pa bi oni dan bilo mariborsko karibsko adventno vzdušje popolno. Luže na drsališču ob gradu, ljudje razpetih bund, zariplih lic in gostinci, ki jim je najbrž kak trenutek bilo žal, da namesto kuhanega vina in kuhanega džina, ki je letos tako ali tako glavna uspešnica stojnic, ne prodajajo osvežujočih koktajlov.
To je en tak garažni božič
"Stara, Challe Salle bo zvečer. Jaz kuj švicam zraven totega deda," je mlada Jasna rekla Sabini in blizu koče Snežak čik potopila v požirek kuhančka, ki je ostal na dnu njenega plastičnega lončka. Ni torej samo eksotičnih petnajst stopinj bilo krivih za mariborsko predpraznično vročico. "Vzem si ga lagano" repa z naskokom najbolj čvrsti slovenski reper in nekako opisuje štimungo, ki je te dni zajela štajersko prestolnico. Če kaj, potem mariborski advent ni stresen. Čarobni december je v polnem teku in ne popušča, včasih je trg poln, včasih pa Mariborčani ostanejo doma. Morda takrat po županovem napotku pečejo kekse. Še gostince v simpatičnih hiškah na Trgu Leona Štuklja je povsem objela praznična ležernost. Prav zares se nihče ne sekira za nič. Je, kar je. In je, kakršno je. Če je dež, je pač dež.
- Program Čarobnega decembra na Trgu Leona Štuklja je pripravila Agencija Damn, ki jo je mariborska občina izbrala med petimi povabljenimi ponudniki.
- Drsališče na Trgu svobode je pripravilo podjetje Kota, ki se je prijavilo na javni poziv MOM.
- Program Vilinskega mesta je pripravil Narodni dom, za Grajski trg pa skrbi Društvo za oživljanje Grajskega trga.
- Za darilni sejem in stojnice na Grajskem trgu, za koordinacijo in promocijo prazničnega dogajanja je odgovoren Zavod za turizem Maribor - Pohorje.
Paše za dušo. Kuhano vino
Z ene od stojnic na Trgu Leona Štuklja s svojimi velikimi modrimi očmi prijazno mežika Ana Protner, aktualna mariborska vinska kraljica. Ji je bolj na kožo pisana vloga zimske kraljice? "Ne, bolj vinske," se zasmeji mlada članica znane štajerske vinarske družine. "Temperature so visoke, pravega decembrskega in božičnega vzdušja ni, imamo pa na trgu kar nekaj kulinarične ponudbe, čeravno mislim, da zmoremo še več in bolje. Lahko bi naredili več za promocijo sejma pri Kodžaku. V začetku decembra so nas Avstrijci spraševali, kje je tukaj kak adventni sejem, ko so nato ob Trgu svobode našli le nekaj stojnic, so bili razočarani, saj so v Maribor prišli prav zaradi adventa," pravi Ana in gostom pridno polni lončke.
Drsališče, ki je včasih tudi jezero
"Maribor svojega polnega turističnega potenciala zagotovo ne izkorišča, a vzdušje ni slabo. Lahko bi bilo bolj božično in živahno. Zdaj bi morali okoli naju skakati Božički," pravita Damjana Habit in njena prijateljica Vera, ki sta si na niti ne tako nedolžnem soncu privoščili kuhanček. Ob mariborskem gradu se je tisto dopoldne svetlikalo prikupno jezero. No, v resnici je bilo to drsališče. "Čez dan, ko je sonce, smo v tekočem stanju, sicer pa v zelo zamrznjenem. Ne popuščamo, le malo se prilagajamo temu, kdaj odpremo. Glede na zahteve vremena. Ko se sonce umakne, led začne zamrzovati," pove prijazna in neustrašna vodja drsališča Monika Rajšp.
"Nekateri se preveč zgledujejo po drugih mestih. Maribor je Maribor. Ni Gradec"
Za pravljico gre
Na Grajskem trgu, kjer domuje nekaj najbolj tradicionalnih stojnic, je povsem jasno, kdo ukrade največ pogledov. To je pompozna izložba prodajalne porcelana Mimi, ki pomembno prispeva k praznični podobi trga. Kaj je zgodba teh izložb, za katere se zdi, da so iz nekega drugega časa in sveta? "Za pravljico gre. Božič je zame najlepši čas v letu, tako je bilo tudi v otroštvu, ker smo dobro jedli, pili, takrat je bil jušnik na mizi. Zame je to tudi čas priprave najlepše pogrnjene mize. To sem hotela ujeti v izložbi, v kateri najdete tudi snežne krogle in vrtiljake, ki se vrtijo. Poleg krožnikov in skodelic sem dala poudarek nostalgiji. Tukaj so vlakci in hrestač. Spomini na otroštvo. Vsako leto je drugače," s posebnim žarom v očeh pripoveduje lastnica Mirjana Krajnc.
Bitka za najlepšo izložbo se stopnjuje
Svoj čas je po najlepših prazničnih izložbah v mestu slovela Modna hiša, a se je žar tam z leti nekako izgubil. Po letih sila povprečnih, če ne že kar depresivnih izložb se je v zadnjem času v središču Maribora razplamtelo nekaj simpatične tekmovalnosti med prodajalci. Najbolj pravljična že nekaj let ostaja izložba prodajalne porcelana Mimi na Grajskem trgu, kjer stavijo na starodobni šarm praznične domačnosti. Mišice je letos napela Allegria v Gosposki, kjer se blešči na stotine zlatih kroglic, prodajalna pa je letos pripravila kar svoj prižig lučk. Vrsto let naziv ene najlepših izložb krasi Salon čevljev Kisilak na letos nekoliko manj prazničnem Glavnem trgu. V salonu stavijo na veliko skrivnostnega božičnega zelenja in klasične elegance. Prisrčno božičen je pogled skozi okna Šole umetnosti in galerije Atilem na drugem koncu Glavnega trga. Čudovite dekoracije najdemo tudi v frizerskem salonu Minimal in cvetličarni Valerija v Tyrševi ter Studiu Oranž v Cafovi, posebno praznično doživetje je Grajska prodajalna v mariborskem gradu.
Po praznični navdih v Lipnico in Varaždin
"Ponudniki so nam povedali, da je letošnji obisk boljši kot v istem obdobju lani," pravi Doris Urbančič Windisch, direktorica Zavoda za turizem Maribor Pohorje, ki je v rednem stiku z vsemi, ki ustvarjajo Čarobni december. Po oceni turistično-informacijskega centra so Maribor v decembrskem času obiskali turisti iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške, Nemčije, Italije, Španije, Portugalske, Francije, Srbije, Bosne in Hercegovine, Češke, Slovaške in celo iz Južne Koreje. Podatki o zasedenosti hotelov bodo znani konec januarja, v decembru 2018 pa je Maribor imel 36.231 prenočitev, od tega 12 odstotkov domačih in 88 tujih. Tu in tam je slišati kak očitek o tem, da bi lahko decembra v Mariboru nastopalo več lokalnih glasbenikov. "Tudi sami menimo, da bi lokalnim glasbenikom lahko namenili posebno pozornost. Morebiti v letu 2020 uresničimo eno od naših želja in predlogov - trg mladih, še neuveljavljenih, a odličnih glasbenikov," razmišlja Windischeva.
Cetinski in Pušlarjeva napolnila trg
Opazno utrujen, neprespan, a vedrega in optimističnega duha je te dni Andrej Lončarič iz agencije Damn, producent Čarobnega decembra. Koliko kamikaze mora biti v človeku, ki v projekt Čarobnega decembra zagrize le nekaj dni pred decembrom? "Veliko. Spremljali smo v medijih, da prvi poziv občini ni uspel. Ko smo dobili poziv, smo poklicali vse, ki jih poznamo in s katerimi delamo. Brez posebnih pričakovanj smo po pozivu občine poslali programsko shemo, ponudbo. Dobra stran vsega skupaj je bila, da je poziv vseboval že izdelan koncept, usmeritve, kakšen naj bi bil program. Ker smo z večino poslovnih partnerjev v dobrih odnosih, smo poskušali z njimi priti v stik do te mere, da so nam svetovali, nekateri so celo zastavili svoje ime, nam šli na roko, da smo lahko skupaj pripravili program. Časa je bilo manj kot teden za oddajo ponudbe," odvrne Lončarič in se med smehom z dlanjo prime za čelo.
Koncerti mariborska posebnost
Zanimivost: zvezdniška Senidah je v decembru imela le en prost termin. In člani njenega benda so jo pregovorili, da v Mariboru pa že mora nastopiti. Kako pa je bila sprejeta nekoliko ekstravagantna ideja o projekcijah koncertov? "To je bila ena izmed zahtevanih usmeritev občine. Glede na to, da v tujini projekcije kar pogosto predvajajo, so idejo kopirali, mi smo izbrali koncerte znanih glasbenikov. Težava je bila prav s ponedeljki, ko so bile videoprojekcije in je bilo vreme najslabše, zato težko ocenjujem po obisku. Mislim, da so ljudje projekcije sprejeli," pravi Lončarič.
Kaj imata s Čarobnim decembrom Uranjek in Kores
V povezavi z agencijo Damn in Čarobnim decembrom se pogosto omenjata Tim Kores in menedžer Aleš Uranjek. Kdo torej vse stoji za projektom? "Naše podjetje je staro pet let, ukvarja se z videoprodukcijo, marketingom, delamo z veliko znanimi. Zraven smo pri Lampijončkih, pri Štuku, pri Dominikanskem samostanu, Kurentovanju. Oglaševali smo od festivala Exita do graškega festivala Lake. Povezani smo z veliko menedžerji. Na koncu je tako, da pokličeš vsakega, s katerim imaš dober odnos. Tim in Aleš sta bila pač izpostavljena, a poklicali smo jih mnogo več in nekateri so nam šli na roko. Aleša poznam že vrsto let, veliko zgodb smo naredili skupaj. Izkoristili smo priložnost in se k njima obrnili po nasvet. Zlasti v tednu, ko je bilo projekt treba postaviti na noge. Aleš pač sodeluje z veliko glasbeniki. Klicali smo tudi druge glasbenike, a finančno nismo prišli skupaj. Aleš je bil pripravljen popustiti. Zelo hvaležni smo mu, da nam je pomagal," pravi Lončarič.
Silvestrovo je pred vrati in z njim nekoliko nepričakovana glasbena ponudba na trgu. Big Foot Mama. Kaj pričakuje od najdaljše noči v letu? "Maribor je rokersko mesto. Za silvestrovo se bo to le še potrdilo," je prepričan Andrej Lončarič.