"Če zmrzne, ni nič hudega, saj se mu tudi v naravi to zgodi. Počakajte, da se odtali, pa ga pripravite," o hrambi radiča pravi Marija Frangež.
Najraje Mariborčani kupujejo vinsko rdeče glavice radiča, pravi Marija Frangež s kmetije Frangež iz Prepolja na Dravskem polju. Na njeni prodajni mizi na osrednji mariborski tržnici na Vodnikovem trgu se bohotijo rdeče in zelene glavice. "Zakaj jim je ljubši kot zelen, ne vem. Predvsem imajo radi te drobne rdeče glavice, lepe so in odličnega okusa," pove. Ob omembi grenčine pa se razgovori. "Grenkoba je bistvo radiča. Rdeči rad bolj potegne na grenko, toplejši bodo dnevi, bolj bo radič grenek, listi pa bodo bolj kosmati. Stara modrost pravi, da so grenčine zdravilne." Radič pripravlja kot solato z motovilcem, rukolo, špinačo, s krompirjem in česnom ali brez njega, narezanega na trakove ali pa cele lističe majhnih rozet.
Mariborčani radi kupijo vinsko rdeče glavice radiča.
Radič raste na njivi, nabira ga, ko se zemlja dovolj odtali. "Čez dan ga naberem, zvečer očistim na toplem, včasih tudi do polnoči. Oster nož in dobra volja, pa gre," opisuje. Naslednji dan ga že prodaja na tržnici. Zaradi kratke poti od njive do prodajne mize in potem na krožnik obdrži več mineralov in vitaminov. "Dlje časa je odrezan, bolj propada in izgublja hranilne snovi, ki jih potrebujemo." O sejanju radiča, da ga lahko sveže nabranega prodaja januarja, razmišlja že junija in še prej. "Začnem načrtovati, kje bom imela površino prosto, da bom lahko sejala." Priporoča, da radič po nakupu hranite na hladnem, lahko tudi zunaj, toplota mu bolj škodi kot mraz. Po pet evrov je kilogram radiča.