V Centru za preprečevanje odvisnosti Maribor, ki deluje v Ljubljanski ulici 4, so ob letošnjem mednarodnem dnevu proti zlorabi drog in trgovanju s prepovedanimi drogami, ki se obeležuje 26. junija, pripravili dan odprtih vrat. Želeli so poudariti predvsem pomembnost tega, da imajo starši jasna stališča o škodljivosti drog in temu primerne zahteve in sporočila, ki jih dajejo otrokom, ter da otroka pripravijo na realnost, ki ga čaka - torej na soočanje in odgovorno spopadanje z napetostmi in problemi, da mladi ne bodo iskali bližnjic do dobrih občutkov.
"Mladostniku je treba zagotoviti varno okolje, kar pomeni, da imajo starši nadzor nad prostim časom, družbo, telefonom, denarjem in podobno. Prav tako je pomembno, da starši ukrepajo že pri prvih poskusih in ne čakajo, da otrok razvije zasvojenost," pojasni strokovna delavka Centra za preprečevanje odvisnosti Karin Mlakar. Primeri, ko se posameznik sam odloči poiskati strokovno pomoč, so redki. Običajno vključitev v zdravljenje zahtevajo starši ali partnerji. Kot poudarjajo v centru, je odvisnost družinski problem in ne le problem posameznika, zato je pomembno, da se zdravi celotna družina in se problem rešuje sistematično. Program za doseganja stabilne abstinence, ki je brezplačen in prostovoljen, se izvaja v obliki individualnih razgovorov in skupinskih srečanj z zasvojenimi osebami, eksperimentatorji in njihovimi ključnimi bližnjimi osebami.
"Mladostniku je treba zagotoviti varno okolje, kar pomeni, da imajo starši nadzor nad prostim časom, družbo, telefonom, denarjem in podobno"