V mariborskem delu Cimosa, kjer dela okrog 300 ljudi, ustavljajo proizvodnjo in zapirajo tovarno avtomobilskih delov. Informacije s petkovega zbora delavcev v Mariboru, da bo sledilo množično odpuščanje, je včeraj potrdilo tudi glavno vodstvo te delniške družbe v Kopru. Sindikat pravi, da za zdaj še ni natančno znano, koliko delavcev je odveč in zaposleni iz katerih Cimosovih enot - Maribora, Kopra, Vuzenice in Senožeč - bodo izgubili delo. Ker da je treba sestaviti podrobni program odpuščanj. A vrh Cimosa je jasen, v Mariboru namerava na cesto poslati polovico zaposlenih oziroma 150 ljudi, v Senožečah 50, kar predstavlja četrtino.
Program presežnih delavcev bodo sestavljali oktobra
Govorili smo s Cimosovim delavcem iz Maribora, ki je bil včeraj doma na čakanju na delo in v pričakovanju navodil, kako naprej. Nujna dela v tovarni naj bi opravljala le peščica zaposlenih, "ostali so na čakanju, koristijo presežne ure ali so pristali na dopust", je povedal. S šefi naj bi se dogovarjali individualno, menda tudi o premeščanjih v Vuzenico ali v katero od Cimosovih odvisnih družb na Hrvaškem.
"Delajo nekaj na pamet in kršijo zakon"
"A vsiljevanje dopusta ni prav," opozarja Martin Dular, sekretar štajerskega Sindikata kovinske in elektroindustrije (Skei), ki ima v mariborskem Cimosu okoli sto članov. "Če ni dela, lahko delavce pošljejo na čakanje in jim pripada 100-odstotna plača. Tu pa gre kar po domače. Delajo nekaj na pamet in kršijo zakon. Svet delavcev in sindikat imata pravico, da sta 30 dni prej seznanjena z zapiranjem tovarne in odpuščanjem, vendar delodajalec tega ni naredil. Kar sklicali so delavce, jim povedali, da zapirajo tovarno, in jih istočasno poslali domov," je zgrožen Dular.
Sašo Ristič, sekretar idrijskega sindikata Skei, ki spremlja dogajanje na nivoju celotne, obvladujoče Cimosove družbe s približno 900 zaposlenimi, je dodal: "Cimos v Mariboru ni samostojna pravna oseba, prav tako ne v Vuzenici ... Cimos je samo eden in presežne delavce se ugotavlja v celotni družbi, ne samo v Mariboru ali Senožečah. O tem bomo z upravo govorili šele 5. oktobra, ko bomo sestavljali program presežnih delavcev, se dogovarjali o odpravninah, merilih, zaščitenih kategorijah delavcev, starejših in tako dalje. Koliko bo v katerem obratu odpuščenih, se še ne ve. Načrte vodstva pa lahko ruši tudi svet delavcev."
Kriv je covid-19, trdi vodstvo
Vodstvo Cimosa, na čelu katerega je Italijan Gino Berti, po funkciji izvršni direktor, družba pa sodi pod okrilje italijanskega TCH, je krivdo za nastalo situacijo naprtilo aktualnemu virusu, ki je udaril avtomobilsko industrijo po celem svetu. "Jasno je, da bo okrevanje dolgotrajno, pri čemer pa glede prihodnjih razmer na trgu in tudi sicer vladajo precejšnja negotovost, napetosti in iskanje ukrepov." Prestrukturiranje procesov, prilagajanje stroškov in preložitev naložb so nujni ukrepi. Zajeli bodo tovarni v Senožečah in Mariboru, pojasnjujejo.
Padanje prihodkov
Cimos, ki velja za enega pomembnejših slovenskih proizvajalcev delov za avtomobilsko industrijo in je preko TCH v lasti italijanskega sklada Palladio Finanziaria, je lani zabeležil enega najslabših poslovnih rezultatov glede prihodkov, le 185 milijonov evrov. Leto 2019 je zaključil z milijonsko izgubo. Letos aprila so prihodki dosegli le četrtino načrta, maja in junija polovico, visoka odstopanja od ciljev pa poslovodstvo pričakuje še do konca leta.
"Na Cimosovi lokaciji v Mariboru program in obseg naročil že nekaj časa nista na rentabilni ravni, z izbruhom covida-19 pa so se razmere poslabšale do te mere, da je ukinitev te lokacije postala neizogibna. Mariborsko lokacijo tako nameravamo zapreti, delu tamkajšnjih zaposlenih pa omogočiti delo na drugih Cimosovih lokacijah," so zapisali v piar službi. Katere lokacije imajo v mislih, niso sporočili, tudi časovnice ne. Ocenjujejo pa, da "bo z zaprtjem tovarne v Mariboru delo izgubilo okoli 150 naših zaposlenih". Obljubljajo spoštovanje zakonodaje in izplačilo odpravnin.