Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se je odzval povabilu Štajerske gospodarske zbornice (ŠGZ) ter v spletnem srečanju predstavil načrte ministrstva na področju energetike in prihodnosti območja mariborskega letališča. "Biti moramo odprti za nove ideje in nove potenciale. Tudi predsedovanje Slovenije Evropski uniji moramo uporabiti za pritegnitev pozornosti potencialnih investitorjev v ta prostor. Naša naloga je, da imamo vizijo razvoja," je izpostavil minister.
Emanuel Čerček, novi član poslovodstva DRI, je predstavil možnosti dolgoročnega zagotavljanja produkcijske in logistične infrastrukture za potreba regijske, pa tudi slovenske in evropske industrije v okviru multimodalnih središč in primernosti prostora letališča in okolice za razvoj v tej smeri. Poudaril je, da se sicer zavedamo pomembnosti in atraktivnosti lokacije letališča in okolice, vendar je v preteklosti ujetost v ustaljene okvirje botrovala stanju, ko smo imeli letališče vsi v mislih, "a je ostajal kot speča Trnuljčica na robu vseh konkretnih ravnanj."
Kot smo poročali lani, naj bi se ob mariborskem letališču na 400 hektarjih razprostiral moderen in največji logistični center v Sloveniji, ki bi imel odlično cestno in železniško ter letalsko (tovorno) povezavo, bil bi pa tudi primarno zaledno skladišče za Luko Koper. Projekt med drugim predvideva spremembo dolžine letališke steze z 2500 metrov na 3300, predvidena je tudi dograditev železniškega tira na območju Magne in mariborskega letališča. Po takratnih načrtih ministra Vrtovca bi že v letu 2021 lahko objavili mednarodni arhitekturni natečaj. Na ministrstvu za infrastrukturo so sicer novembra 2020 izpostavili, da projekt še nima ne časovnega in ne finančnega okvira.
Romanja Glaserja, predsednika ŠGZ veseli, da se je ministrstvo začelo ukvarjati z mariborskim letališčem. Izpostavil je, da je predstavljena osnova razvoja tega prostora dobra in zanimiva, ter poudaril, da sprejemajo izziv, da se v prihodnjih mesecih, še posebej v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji, skupaj potrudijo pripraviti mednarodno investicijsko konferenco na to temo z željo, "da bi najširša javnost sprejela idejo o razvoju multimodalnega središča na področju sedanjega letališča kot priložnost za razvoj celotne regije."
Energetika je eden ključnih izzivov Slovenije
Podravje se sooča tudi z izzivi na energetskem področju, kjer je po besedah ŠGZ minister skupaj s sodelavci pripravil vrsto konkretnih odgovorov na konkretna vprašanja s področja energetike. V pogovoru so bili prisotni tudi člani regijskega Sveta za energetiko, saj je štajerska regija vodilna v proizvodnji in rabi končne energije iz obnovljivih virov energije, to mesto pa si želi ohraniti tudi v prihodnje. Udeležence je zato še posebej zanimala vizija razvoja na tem področju.
Ministrstvo se zaveda, da je potrebno vključiti vse primerne vire, od vetrne do hidro energije, Vrtovec pa je za doseganje tega cilja izpostavil zakon o obnovljivih virih energije, ki je že pripravljen za obravnavo na vladi in bo v kratkem šel v parlamentarno proceduro. "Zakon nujno potrebujemo, spodbujanje črpanja obnovljivih virov energije je aktualnost sedanjega časa in omogoča tudi črpanje evropskih sredstev," je dodal.