(DOBRA NOVICA) Dora v Mariboru tudi z diagnostiko

Jana Juvan Jana Juvan
05.12.2018 18:45

Okoli 1800 ženskam vsako leto se ne bo več treba voziti v Ljubljano na dodatne preglede dojk.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Odslej bodo lahko ženske v Mariboru opravile tudi vse morebitne dodatne preiskave.
Sašo Bizjak

Danes je v UKC Maribor po desetih letih prizadevanj pričel delovati presejalno-diagnostični center Dora (državni presejalni program za raka dojk). Ideja zanj je zorela v Mariboru že od 2007, ko je bil UKC imenovan za izvajalca Dore. Od leta 2013 so tu opravljali tudi presejalna slikanja, odslej pa bodo ženske lahko v Mariboru opravile tudi vse morebitne dodatne preiskave. S pomočjo ministrstva za zdravje so namreč kupili tudi novo opremo, vredno okoli milijon evrov.
Novi center Dora bo zelo pomemben za okoli 37.000 žensk letno, kolikor je v tej regiji žensk, ki jim je Dora v prvi vrsti namenjena, kot je povedal vodja mariborskega centra Dora Tomaž Frangež. V presejalno- diagnostični center bodo namreč prihajale ženske iz sedmih okoliških centrov Dora, ki bi po prvem presejalnem pregledu potrebovale dodatne preiskave. Dodatno obravnavo od vseh pregledanih običajno sicer potrebuje nato okoli 1800 žensk. In od teh raka odkrijejo pri približno 250 ženskah.

Pot v Ljubljano je bila ovira

Kot je povedal Frangež, bodo v prvi vrsti približali dostopnost preiskav ženskam, za katere se pokaže, da potrebujejo dodatne preiskave in terapije. "Pot v Ljubljano je bila velika ovira za marsikatero žensko, tako zaradi zdravstvenih kot socialnih razlogov," je izpostavil.

Sašo Bizjak

Morali bodo še okrepiti ekipo

Kot je povedal vodja slovenskega projekta mag. Maksimiljan Kadivec, je odzivnost žensk na program v celotni državi okoli 73-odstotna. Opozoril pa je, da bodo v Mariboru še morali okrepiti zdravniško ekipo, preden bodo zares lahko prevzeli tretjino obolelih v državi, kot je načrtovano. Frangež je dodal, da bo zagon centra zato "stopenjski". Na začetku pa bo izvajanje dodatnih obravnav potekalo v manjšem obsegu in ob strokovni pomoči zdravnikov in drugega osebja z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Slovesne otvoritve se je udeležil tudi minister za zdravje Samo Fakin, ki je poudaril, da je vlaganje v preventivo dolgoročna naložba. "Da je v Sloveniji že drugi center Dora z vso opremo in diagnostiko, je pomembno z vidika dostopnosti, bo pa državo tudi manj stalo," je še povedal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta