Društvo Upornik: V boju proti novim stiskam z dobrodelno stojnico, da lahko pomagajo naprej

Barbara Bradač Barbara Bradač
11.02.2023 15:21

Pomagaj, da lahko pomagamo naprej, poveden slogan Društva Upornik, s katerim danes na dobrodelni Valentinovi stojnici v Europarku zbirajo prostovoljne prispevke in prodajajo izdelke iz njihove dobrodelne kolekcije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Saso Bizjak

"Pridejo premržnjeni z ledenimi rokami in povedo, saj smo se navadili na 15 stopinj Celzija v stanovanju. Ker drug primer pa je, da prinesejo položnico za ogrevanje enosobnega stanovanja v višini 200 evrov. Prišla je gospa in prosila za čevlje, ker si jih je nazadnje kupila pred desetimi leti," opisuje Andreja Rajh, prostovoljka društva Upornik, stiske s kakšnimi so se samo letos na društvo obrnili posamezniki. Ob tem pa stoji ob večjem plakatu z napisom Pomagaj, da lahko pomagamo naprej. Poveden slogan društva, s katerim danes na dobrodelni Valentinovi stojnici v Europarku zbirajo prostovoljne prispevke in prodajajo izdelke iz njihove dobrodelne kolekcije. Namreč brez prostovoljnih prispevkov in donacij posameznikov ter podjetij so v društvu brez moči in ne morejo pomagati tistim, ki so na robu družbe.

Saso Bizjak

"Starostniki imajo resen problem zaradi strahovite podražitve hrane. Ta se njim zelo zelo pozna. Ob tem pa jih bremenijo še visoke cene elektrike in drugih energentov. Pokojnine se niso bistveno povečale, stroški pa so narasli za 20 odstotkov plus. Predvsem po novem letu, vedno več upokojencev prihaja, saj kljub pomoči, ki jo dobivajo, ne zmorejo več. Če so lani še zmogli, ko smo jim pomagali mesečno s 50 evri na kartico za prehrano in 50 evri pri plačilu položnice, v tem trenutku s to pomočjo ne uspevajo več, zato bomo morali pomagati z višjimi vsotami. Dvignili smo na 80 evrov pomoči pri plačilu položnic oziroma 160 evrov v dveh mesecih, kar pa ne pomeni, da bomo zadevo rešili, samo približali se bomo rešitvi. Več pa ne upamo, ker se bomo mi finančno zlomili. Že povišanje je problem tudi za naše društvo, saj se financiramo le z s prostovoljnimi prispevki dobrih ljudi," pripoveduje predsednik društva Boris Krabonja​.

Saso Bizjak

Sto evrov je položila starejša gospa na mizo. Nič ni želela v zameno. Skoraj obnemel je ob tem Krabonja, da ga je gospa pobarala: "A ni vredu?" "Hvaležno sem šokiran," je odgovoril vidno presenečen nad visokim zneskom. Za Večer se radodarna gospa ni želela predstaviti, dodala je le, da je samo zaradi Upornika prišla danes v to nakupovalno središče. Niso vse donacije v zaklenjeno škatlo bile tako visoke, a hvaležni so bili vsake. Tudi redki so se spontano ustavili pri stojnici, čeprav je bil Europark poln. "Redno nakazujem temu društvu, ker zaupam, da gre pomoč v prave roke. Če država ne pomaga druge rešitve tako ni, kot da mi stopimo skupaj in si pomagamo," je povedala Aleksandra iz Maribora. Polno škatlo bakrenčkov je prinesla Cita Vanek. Z možem jih namensko zbirata mesec do dva, še sosedje pristavijo svoje, in jih prineseta. "Boris vredu dela, čeprav ga osebno ne poznam, mu zaupam," pravi.

Sicer pa v društvu v enem mesecu pomagajo približno 200 gospodinjstvom iz širše podravske regije. V letošnjem januarju so med ljudi razdelili kar 26.883,17 evrov pomoči v obliki bonov, plačila položnic in paketov. Krabonja pravi, da 90 odstotkov denarja, ki ga zberejo in razdelijo podarijo fizične osebe. Odzivajo se torej predvsem posamezniki, ki zaznavajo stisko majhnega človeka ali tega, ki je na robu družbe.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta