Zdravo! Kak je?" "Veš kaj, zdi se mi, da končno spet vse po starem. Tak ... normalno." No, nekako tako je tekel mimobežen pogovor avtorice teh vrstic z Vojko Miklavc, eno od sil Art kampa. In taka so bila tudi druga srečanja, mnoga celo prva pokoronska. Art kamp je pač tak, da sproža spontane objeme - tisto trkanje s komolci pač nima nikakršnega učinka - in mahanja, prijazne pozdrave in se greš igrat pobude, ki niso nujno izrečene, ampak je včasih dovolj že stik otroških pogledov.
Vzajemni dan Zavoda 13
Zavod 13 prireja v parku v soboto že tradicionalno druženje s posebnimi otroki in seveda tistimi povsem običajnimi. Vsa predavanja so namenjena vsem staršem, poudarjajo: "Želimo si, da bi se vsi otroci povezali in imeli izkušnjo igre drug z drugim, predvsem pa, da bi se na naraven način otresli predsodkov in bi kasneje, kot starejši, lahko zaživeli v sožitju tako z invalidi kot s posebnimi osebami."
Pogovarjali se bodo s pediatrinjo Tino Božičnik in babico Nastjo Pavel, Maja Vrabl Miglar bo predstavila domačo lekarno, prideta pa tudi Peter in Rok Možič, ki bosta predstavila odbojko za vse otroke. Večer bo zaključil odlični belokranjsko muzikalični dvojec 2B.
Ni vse le slabo, v zelenem kaosu nastaja red
Najbolj ustvarjalno in najbolj zeleno prizorišče festivala sicer je drugačno kot prejšnja leta, ko še nismo razmišljali o socialnih distancah in maskah. A so se organizatorji potrudili, da je tudi drugačnost izvirna, ter potrdili, da so protikoronski ukrepi lahko tudi priložnost. "Morda se na daleč ne vidi, a zdi se mi, da se tri četrt časa ukvarjamo samo z ukrepi. In nadzorom, tudi jaz stražim," vzdihne Urška Košica, vodja Art kampa, in v isti sapi prizna, da nova pravila niso v čisto vseh primerih samo slaba.
Brez odpadkov
Kljub temu da je kovidna situacija precej netrajnostna in sama po sebi producira tone odpadkov, je festival trajnosten. "Smo eden od dveh festivalov v Sloveniji z zero waste (brez odpadkov) certifikatom, ki ima mednarodno veljavo. Lani smo v ločenih zbiralnikih zbrali 93 odstotkov odpadkov in letos verjetno ne bo nič drugače," pove Košica. Gostinci v parku delajo le s povratno ali razgradljivo posodo, namesto smeti iz košev štrlijo rože, tudi z večino sponzorjev se jim je po letih naprezanj uspelo dogovoriti, da kupi promocijske plastike ne sodijo na družinski ustvarjalni festival, ki otroke vzgaja tudi o odgovornem ravnanju z okoljem.