Centralna čistilna naprava v Dogošah, na katero je priključenih okrog 60 tisoč gospodinjstev v Mariboru, Hočah, Slivnici, Miklavžu in Dupleku, je po 22 letih končno prešla v last mariborske občine. Od danes naprej z njo upravlja Mariborski vodovod, ki je prevzel tudi vse zaposlene v družbi Aquasystems, ki je 43 milijonov evrov vredno napravo zgradila in jo na podlagi koncesije upravljala vse od leta 2002.
"V Javnem holdingu Maribor smo izredno ponosni, da smo to napravo prejeli v upravljanje. Odločitev, da se jo zgradi v javno-zasebnem partnerstvu, ni bila slaba poteza. Naprava je v odličnem stanju, z njo se je upravljalo kot dober gospodar. S tem, ko napravo prevzema Vodovod, prehajamo v prvo fazo zaključevanja tako imenovanega vodnega kroga, s čemer sledimo viziji, da se celoten krog upravlja z enega mesta. To se bo, kot veste, občutilo tudi na položnicah občanov," je na slovesnosti ob prevzemu CČN povedal direktor holdinga Andrej Rihter.
Pocenitev in omrežnina
Kot je znano, je mestni svet nove, nižje cene že potrdil. Medtem ko je cena za čiščenje kubičnega metra vode doslej znašala 1,85 evra, bo po novem za to storitev treba odšteti le še 83 centov. A pocenitev vendarle ne bo tako visoka, v skladu z metodologijo MEDO bo namreč treba plačevati še omrežnino, ki jo je do zdaj Aquasystems imel vračunano v ceni storitve, ta bo zdaj za povprečno gospodinjstvo znašala 4,21 evra na mesec.
"Razen nižje cene se za uporabnike ne spreminja nič"
Prav zaradi uvedbe omrežnine neposredna primerjava cen ni mogoča, je pa mogoče oceniti predvidene stroške na povprečno gospodinjstvo. To bo za čiščenje desetih kubičnih metrov pitne vode namesto dosedanjih 18,5 evra mesečno po novem plačevalo 12,55 evra. Štiričlansko gospodinjstvo, ki porabi 16 kubičnih metrov vode in je do zdaj plačevalo 29,6 evra, pa bo po novem za čiščenje odpadnih voda plačevalo 17,96 evra oziroma skoraj 40 odstotkov manj kot doslej.
Sledi nadgradnja
"Razen nižje cene se za uporabnike ne spreminja nič. Bomo pa v prihodnosti poskrbeli tudi za nadgradnjo naprave in zagotovili še višje standarde varovanja narave," je povedal direktor Mariborskega vodovoda Miran Jug. Kot je dodatno pojasnil župan Saša Arsenovič, razmišljajo o možnosti izkoriščanja bioplina za energijo in o izločanju fosforja: "Ob tem pa upam, da bomo napravo uspeli tudi zapreti, da tudi ob bolj toplih dneh ne bomo obremenjevali okolja. Za nami je velika zgodba, konsolidirali smo lastništvo, da lahko sami upravljamo nekaj, za kar pred 22 leti, ko se je zgodba začela, nismo imeli ne znanja, ne kapitala, danes pa smo s holdingom v stanju to tekoče prevzeti."