Pretekli konec tedna je Račane močno razburil gost črn dim, ki se je vil iz dimnikov podjetja Albaugh. Podjetje v Račah proizvaja sredstva za zaščito rastlin, predvsem na osnovi učinkovine glifosat, v sklopu podjetja pa deluje tudi sežigalnica. V njej sežigajo odpadke, ki nastanejo pri lastni proizvodnji, pa tudi nevarne odpadke, ki jih pripeljejo pooblaščeni zbiralci odpadkov od drugod.
"Ko sem peljal otroka v šolo, sem zgrožen opazil, kako Albaugh (bivši Pinus Rače) v zrak spušča gost črn dim. V bistvu sem bil kar šokiran, saj je nepredstavljivo, da si lahko nekdo danes, v časih, ko smo se končno začeli zavedati pomembnosti narave, privošči tako brutalno onesnaževanje, in to sredi naselja. Kar je še bolj grozno, je, da stoji tovarna blizu osnovne šole in vrtca," je Večeru sporočil bralec in občan Božidar Dokl, ki nam je posredoval tudi fotografije in videoposnetke.
Dim se je vil okrog 15 minut
V podjetju so priznali, da se je tega dne v sežigalnici pripetila tehnična napaka. Ta je nastala pri ponovnem zagonu obratovanja sežigalnice, saj mesec in pol zaradi rednega letnega remonta ni delala. "Dne 20. septembra je nastala tehnična napaka pri obratovanju sežigalnice, ki se je zgodila na hidravličnih vratih za zapiranje peči številka 3 oziroma komore trdnih odpadkov. Ker vrat nismo mogli zapreti, je del dimnih plinov izhajal mimo glavnega dimnika na prosto. Opisano stanje je trajalo za čas izvedbe popravila. Po naši oceni je bil čas trajanja do odprave napake okrog 15 minut," je pojasnil direktor družbe Albaugh TKI Douglas Adair Kaye III.
Lani 1,8 milijona evrov izgube
V nekdanjem Pinusu v Račah, ki ga je koncern Albaugh kupil leta 2015, so prihodki iz takratnih petih milijonov evrov narasli za več kot sedemkrat. Še vedno pa načrtujejo skoraj petkratno povečanje proizvodnje herbicidov na temelju glifosata, kjer izdelujejo tudi herbicid Boom Effect. Vloga za spremembo okoljevarstvenega dovoljenja je še v obravnavi pri Agenciji RS za okolje. Je pa podjetje s sto zaposlenimi lansko poslovno leto zaključilo z 1,8 milijona evrov izgube. Sredstva za nemoteno poslovanje in delovanje zagotavlja nadrejena družba Albaugh Europe Sarl.
Sežigajo tudi nevarne odpadke
Albaugh ima izdano in veljavno okoljevarstveno dovoljenje za sežigalnico, po katerem lahko sežgejo 4500 ton odpadkov na leto oziroma do 550 kilogramov na uro. V sežigalnici sežigajo odpadna olja, druge gorljive tekočine, trdna goriva, kurilno orodje. Natančneje, v obratu se sežigajo tudi nevarni odpadki, kot so barve, laki, medicinski odpadki, zdravila, fitofarmacevtska sredstva (pesticidi), odpadne kemikalije ...
Dovoljenje za nedoločen čas
"Videti je bilo grdo, ampak izpust ni trajal dolgo. Čeprav sta tehnika in tehnologija vedno boljši, nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi, saj absolutna varnost ne obstaja," je komentiral župan občine Rače-Fram Branko Ledinek.
Sistem sprotnega spremljanja prihodnje leto
Z nedavnim dogodkom se bodo ukvarjali tudi na inšpektoratu za okolje, kjer vsem svetujejo, naj se ob takšnih dogodkih ali okoljskih nesrečah najprej obrnejo na Center za obveščanje oziroma številko 112. Pregleda okoljskega inšpektorata v tem podjetju, ki sta bila lani in predlani, sicer nista pokazala odstopanj meritev od predpisanih mej.
Oddaljuje pa se uresničitev neizpolnjene obljube in zaveze raškega podjetja o sprotnih dostopih do vseh rednih in občasnih meritev emisij sežigalnice. Čeprav je direktor Kaye obljubil, da bi lahko bil sistem vzpostavljen že sredi poletja, ga še ni. "Nov sistem avtomatskega kontinuirnega zajemanja, merjenja in prikazovanja podatkov je instaliran. Trenutno smo v fazi, ko zaradi testiranja in kalibriranja novega sistema stari in novi sistem obratujeta paralelno. Predvideno je, da bo nov sistem začel obratovati z januarjem 2020," pojasnjuje.