Na kmetiji Črnko v Jarenini so predstavili novo serijo linije vin Oceanus, ki predstavlja penino in prvič tudi rumeni muškat. Obe vini sta pridelani po posebni metodi s petletnim zorenjem na dnu Piranskega zaliva. "V globini dobrih 20 metrov sta v temi in tišini vini dozoreli v harmonično vino bogatega, plemenitega okusa," pravi Silvo Črnko. Črnkovi so pionirji na tem področju, saj so kot prvi v Sloveniji, morda tudi Evropi, penino iz globin morja slovesno in medijsko odmevno predstavili že leta 2009, ko je prvo steklenico odprl tedanji predsednik države Danilo Türk.
Tokrat so prvo steklenico pokusili z Melanio Arreaga, odpravnico poslov na ameriškem veleposlaništvu v Ljubljani, Gregorjem Žmakom, županom občine Pesnica, in drugimi vabljenimi gosti, ki so pohvalili bogat, kompleksen in poln okus Črnkovih vin iz globin.
Steklenice krasijo morska bitja
Idejo za morsko vinsko zgodbo sta Silvo in njegova žena Alenka Črnko dobila pri svoji hčerki Tamari, ki se je potapljala s starejšimi prijatelji. Ti so takrat 14-letnici odrekli pokušino penine, ki so si jo privoščili pod morsko gladino, zaradi česar se je pritoževala, starši pa začeli raziskovati. "Ugotovili smo, da je morje prav dobra vinska klet, ker je na določeni globini temperatura vse leto ista in ravno prava za fermentacijo oziroma zorenje vina," se spominja Črnko. Prvikrat so penino potopili le za eno leto. Ko so ugotovili, kako prilagoditi zamaške, da bodo v vodi vzdržali dlje, so lahko vino na morskem dnu pustili več let. Zdaj pa so, kot rečeno, serijo razširili tudi na rumeni muškat, za katerega so s predhodnimi testiranji ugotovili, da v morju razvije najboljše arome.
Vino Oceanus je posebno tudi zaradi steklenic. "Vsaka je drugačna in je delo narave," Črnko ponosno pokaže na steklenico, obraščeno z raznimi morskimi organizmi. Črnkovi vsakokrat v morje spustijo zaboj s sto do tristo steklenicami, pri čemer jim pomaga partner, primorsko podjetje, ki vzreja školjke. Sicer pa ta unikatna penina stane 200 evrov, rumeni muškat 150 evrov, a le pri Črnkovih, na drugih prodajnih mestih so zneski običajno višji.
Jareninčan osvaja ZDA
Družina Črnko je prve steklenice pod lastno blagovno znamko napolnila pred 40 leti, kmalu zatem so se začeli udeleževati vinskih sejmov in ocenjevanj, kjer so za svoja vina prejeli mnoge zlate in srebrne medalje, med drugim na svetovnih ocenjevanjih v Parizu, San Franciscu in Montrealu. Vina, ki jih pridelujejo na petih hektarjih svojih vinogradov na gričih Jareninskega vrha in bližnjega Slatenika, uspešno tržijo v Sloveniji, zadnjih 20 let pa velik del izvozijo v ZDA, kar je tudi razlog za obisk gostje iz veleposlaništva. V ZDA linije Oceanus sicer ne morejo prodajati zaradi strogih pravil oziroma školjk na steklenici, se je pa najbolj prijelo njihovo špricar vino jareninčan, ki pri nas stane štiri evre, čez lužo pa od 20 do 25 evrov.
Poleg okusa Američane pritegne klasični kovinski zamašek in litrska steklenica, ki je za ameriški trg nenavadna. Tudi uživajo ga kot fino vino. "Vino, ki ga Slovenci pijemo vsak dan, je za njih nekaj posebnega, eksotičnega. Na tem tržišču se potrošnja jareninčana veča že od leta 2010," je povedal Črnko, ki je na pokušino povabil tudi Jurčka Žmavca, vodjo Slovensko ameriškega gospodarskega združenja, ki v ZDA promovira tudi slovenska vina. Povedal je, da so slovenska vina nadpovprečno kakovostna in v ZDA zaradi tega kar prisotna.
"Ne moremo pa govoriti o kvantiteti, ker doma, zlasti na Štajerskem, spijemo toliko, da ne moremo veliko izvažati. Po naših izkušnjah ameriški trg sprejme chardonnay in couvee, saj Američani te sorte poznajo," je pojasnil Žmavc.