Polovica ponudnikov se predstavlja s čilijem, druga polovica s čokolado, nekaj je tudi takšnih, ki so sestavini kombinirali. Na Trgu Leona Štuklja v Mariboru se je včeraj začel drugi mednarodni festival Čili in čokolada, z izdelki 40 ponudnikov. Sladke in pekoče dobrote bodo obiskovalci lahko pokušali še danes od 10. do 21. ure.
Organizator dogodka Mitja Špes iz Factumeventa je včeraj zadovoljen dejal, da so odzivi znova dobri, na roko pa jim gre tudi vreme. "Obisk je dober že od začetka, sončno vreme napoveduje odlično sezono festivalov v Mariboru," ni skrival zadovoljstva. Za tokratni festival so prejeli prijave 80 ponudnikov. "Imeli smo sladke skrbi, da smo morali narediti selekcijo. Izbrali smo kvalitetne proizvajalce čokoladnih in čilijevih izdelkov," pravi Špes.
{embed_youtube}https://www.youtube.com/watch?v=03INR_X5-6I&t=5s{/embed_youtube}
Hitrostno jedenje čokolade
Oba dneva spremlja dogajanje glasba didžeja, včeraj so organizirali modno revijo Srednje šole za oblikovanje Maribor, dijaki so kreirali na temo čilija in čokolade. Obiskovalcem so na voljo kreativne delavnice za otroke, delavnica z Gorazdom Potočnikom o pripravi slaščic in delavnica gojenja čilija. Sobota pa je tekmovalni dan, napoveduje Špes: "Hitrostno jedenje čokolade, tekmovanje v najboljši čili omaki in prvič tekmovanje v pikantnih perutničkah. Dogaja se." Danes bo na Trgu Leona Štuklja ustvarjal 3D-sliko s čokolado slikar Herman Laszlov.
Med štiridesetimi ponudniki so štirje lokalni: Teta Frida, Napoj, Mojstri okusov in mariborska območna obrtna zbornica ki jo predstavljata čebelarstvo Cesar in kmetija Čas. Preostali ponudniki prihajajo iz celotne Slovenije, tujci so iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Italije in Avstrije. Denis Podlesnik s kmetije Čas je prav za festival pripravil posebno žar klobaso s čilijem, suho salamo s čilijem, panceto, prelito s čokolado, in čokolado s panceto, ki so jo pripravili s čokoladnico Lucifer. "Vtisi so pozitivni, tako z naše strani kot s strani obiskovalcev. Takšni dogodki pomagajo pri prepoznavnosti," je dejal Podlesnik.
Še bolje kot lani
Čeprav so se nekateri ponudniki lani bali, da Mariborčani ne bodo trošili, je bil strah odveč. To smo lahko videli tudi včeraj. V društvu samooskrbne skupnosti Pod kozolcem so nam dejali, da jim je lani zmanjkalo sira, zato so zalogo letos povečali. Anita Kerševan iz Ljubljane je bila navdušena že lani: "Nič nismo razmišljali o udeležbi. Takoj smo se prijavili in je še bolje kot lani." Pobudnik čili festivala v Mariboru Žiga Lagner, ki vodi blagovno znamko Čili napoj, je vesel, da se festival razvija in da ga za svojega sprejemajo tudi Mariborčani. Festival uvršča med boljše v tem delu Evrope.
{embed_youtube}https://www.youtube.com/watch?v=oI2OQilXfgc&t=58s{/embed_youtube}
S sladkimi kreacijami sta obiskovalce navdušila Gorazd Potočnik, ki vodi blagovno znamko Sladkozvočje, pa čokoladnica Passero iz Prekmurja, ki želi čokoladne okuse kombinirati z domačimi produkti in okusi, značilnimi za Prekmurje in Slovenijo. Žan Kranjec iz Passera je dejal, da se z veseljem udeležujejo večjih in manjših festivalov, saj s tem ljudem osebno pokažejo svoje izdelke ter vidijo, kakšni so njihovi odzivi.
Fotografije najdete v galeriji!