V enoti doma Danice Vogrinec v Novi vasi so na tradicionalen način postavili mlaj. Postavili so ga gasilci s pomočjo zaposlenih, stanovalci doma pa so jih pri tem spodbujali. Postavljanje mlaja je trajalo pol ure, nato je sledilo druženje. Veliko stanovalcev je postavljanje mlaja spremljalo zunaj, drugi so bili na oknih in balkonih doma.
Pomočnica direktorja doma Maja Kovačič je povedala, da so na idejo, da postavijo mlaj, prišli stanovalci. "Vsako leto priredimo prvomajsko budnico, letos pa so stanovalci izrazili željo, da bi bilo lepo, če bi postavili mlaj. Povezali smo se z gasilci in Turističnim društvom Radvanje in mlaj stoji. Vsega skupaj je bilo v akcijo vpetih okoli 50 ljudi. Našim stanovalcem to veliko pomeni, saj tako podoživljajo stare običaje. Veseli smo, da smo jim to omogočili." je še dejala.
Samo Papež iz TD Radvanje je pojasnil, da so na pobudo doma drevo z dovoljenjem Slovenskih gozdov podrli v bližnjem gozdu: "Na dvorišču doma smo drevo obdelali, nadeli zastavo in venec. Za pomoč pri postavitvi smo prosili gasilce. V Radvanju imamo dolgoletno tradicijo postavljanja mlaja na roke, s pomočjo žvaplov. Tudi danes smo ga postavili tako."
Vodja akcije Branko Mlaker iz PGD Pekre je okoli sebe zbral fante, ki so vešči postavljanja mlajev. "Pomembno je narediti plan, da vsak ne vleče po svoje. Sam se z mlaji ukvarjam okoli 40 let, veliko smo jih že postavili po mestu, tudi na Glavnem trgu. Danes vidimo, da mlaje postavljajo z dvigali, ampak s tem tradicija izgubi pomen. Mlaj se mora postaviti ročno," je še povedal.
Mlaj so pred dom pripeljali včeraj, ponoči ga je čuval nekdanji lovski čuvaj, danes stanovalec doma, 85-letni Friderik Stonjšek - Fric, ki je v mladosti postavil veliko mlajev. V domu so mu podelili certifikat skrbnika mlaja. "Mlaj je treba čuvati, da ga ne bi kdo ponoči požagal ali ga zakuril. Danes je vse drugače, mi smo luknje za drevo kopali na roke," se je spomnil mladosti. Fricu bo za mlaj pomagal skrbeti Ivan Fras. Tudi on ima izkušnje s postavljanjem mlaja. "Kot mladi smo tekmovali, kdo bo hitreje splezal na vrh, kjer so visele vino in klobase. Bili smo organizirani, vse smo delali ročno. Med 30 in 40 se nas je vedno zbralo. Naredili smo droge z železno konico, s katerimi smo dvigovali mlaj. V domu so se lepo spomnili, da postavijo mlaj. Lepo spomini so to za nas," je še povedal Ivan Fras.