(FOTO in VIDEO) V reko Dravo izpustili stopetdeset kilogramov smučev

Gregor Grosman Gregor Grosman
17.11.2023 14:56

Predvsem zaradi gradnje hidroelektrarn in s tem preprečevanja ribjih migracij ter prekomernega izlova se je ribja populacija smuča v reki Dravi drastično zmanjšala. Ribiška družina Maribor želi to spremeniti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

V okviru projekta Ohranjanje biotske raznovrstnosti reke Drave, ki ga sofinancira Mestna občina Maribor, je Ribiška družina Maribor v pri mostu na Mariborski otok na levem bregu Drave v reko vložila približno 70 smučev. Gre za avtohtono ribjo vrsto, katere število je v zadnjih letih zelo upadlo.

"Na tem predelu reke Drave je bilo pred kakšnimi dvajsetimi leti smuča zelo veliko. Predvsem zaradi gradnje hidroelektrarn in s tem preprečevanja ribjih migracij s človekovimi vplivi ter prekomernega izlova, se je ribja populacija smuča drastično zmanjšala." Pomembnost ohranjanja ribjih vrst ter varovanja rečnih ekosistemov so predstavili tudi osnovnošolcem OŠ Kamnica, ki so bili prisotni na dogodku.

Andrej Petelinšek

Projekt na dolgi rok

Kot je pojasnil član ribiške družine Alex Arko, s projektom stremijo k ohranjanju ribjega življa v reki Dravi in ohranjanju rečnega ekosistema. "Menimo, da je ta projekt zelo dobra pot za prihodnost in v prihodnje se bomo prav tako trudili ščititi vode, jih varovati in vlagati novo življenje v njih. Prepričani smo, da bo to na dolgi rok obrodilo sadove."

Andrej Petelinšek

V ribiški družini so do 1. decembra prepovedali lovljenje smuča na levem bregu Drave, vse kršitelje bodo sankcionirali, je povedal Peter Ferenc iz čuvajske službe Ribiške družine Maribor. "Poostren nadzor bomo opravljali podnevi in ponoči, da damo smučem vsaj nekaj možnosti, da se nastanijo v novem bivalnem okolju in se vsaj enkrat ali dvakrat reproducirajo. Upam, da jih bo vsako leto več."

Andrej Petelinšek

Skrbno izbrali lokacijo

Približno 150 kilogramov smučev so v Maribor prepeljali iz Rač, iz ribogojnice Krumpak, z dva do tri kilogramskimi smuči, nekaj jih je bilo še težjih, pa sta bila Arko in Ferenc več kot zadovoljna. Ribe so bile zdrave, brez vidnih poškodb, za njimi ni bila dolga pot, ob izpustu v vodo pa so nemudoma odplavale. Tudi sama velikost izpuščenih rib je pomembna. (Pre)majhne bi lahko namreč kaj hitro postale hrana večjih plenilcev, vloženi smuči pa so dovolj velike, da se bodo znali obraniti. Jesenski čas, ko so temperature reke nižje, je sicer najbolj primeren za takšno početje. Poleti bi bila voda pretopla.

Andrej Petelinšek

Smuč je že v preteklosti živel v tem predelu Drave, lokacijo za vlaganje ribjega podmladka pa so izbrali na podlagi konfiguracije terena, ki je bila tukaj najbolj primerna: "Pogoji so idealni, ribi dopušča dovolj skrivališč in tudi globina reke je dovolj velika," je zaključil Arko.

Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta