(FOTO in VIDEO) Ladjica Dravska vila zapušča Maribor: Kje bo po novem plula in kako zahteven bo transport

Gregor Grosman Gregor Grosman
08.01.2025 09:42

Odvoz turistične ladjice po cesti zaradi njenih dimenzij ne bo enostaven.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dvignili so jo v Mariboru, v Donavo jo bodo spustili v Vukovarju, plula bo po reki v Beogradu.
Saso Bizjak

Turistična ladjica Dravska vila je dočakala dan, ko bo iz Maribora krenila na pot. Na jug, kjer bo po novem plula po Donavi. Zjutraj sta v Maribor na obrežje reke Drave, kjer je dobro leto dni stala ob robu parkirišča, prispeli dvigali, ki sta jo naložili na posebno tovorno vozilo in pripravili za pot, ki bo vse prej kot enostavna. Ne toliko zaradi velike teže tovora, ampak zaradi dimenzij plovila.

Gregor Grosman
Gregor Grosman

Na levem bregu reke Drave med Titovim mostom in Mariboxom je 22 metrov dolgo, šest metrov široko in skoraj 50 ton težko plovilo od decembra 2023 čakalo na transport. Ta je bil sprva predviden lani aprila, a se je načrtovanje poti izkazalo za zelo zahtevno. Za nalaganje na prikolico tovornjaka sta zaradi teže Dravske vile potrebni dve avtodvigali, na pot pa se bodo s težkim tovorom odpravili šele v četrtek zvečer. Tovrstni posebni transporti se namreč lahko izvajajo zgolj v nočnih urah, ko je manj prometa. 

Dravska vila odvoz
Gregor Grosman
Gregor Grosman

Partner jim je ponudil izjemne pogoje

Za transport so zadolžili podjetje Dunavtrans-Vukovar, ko je bilo po besedah Marjana Krajnca, lastnika Dravske vile, edino sposobno organizirati prevoz. Ladjice sicer ne bodo peljali do Beograda, ki je njena končna destinacija, saj je tam ne bi mogli spustiti v reko, ampak bodo splovitev opravili v Vukovarju. Nato pa zadnji del poti opravili po vodi. Od Vukovarja do Beograda naj bi bilo 8 do 10 ur plovbe. 

Marjan Krajnc, lastnik Dravske vile, še zadnjič v Mariboru na krovu turistične ladjice.
Gregor Grosman

Do spremembe načrtov je prišlo tudi glede novega lastnika Dravske vile, ki bo v Beogradu skoraj zagotovo dobila novo ime. Bo pa ostala takšnih barv, kot je trenutno. Kakšno bo novo ime, še ni odločeno. Krajnc se za prodajo plovila ni odločil, ampak bo skupaj z lokalnim partnerjem na Donavi izvajal plovbe. Zanj Krajnc pravi, da gre za največjega agenta za turistične plovbe v Beogradu, po njegovih besedah pa bo za storitev vladalo veliko zanimanje. "Če bo res, kar pravi, bo to zgodba o uspehu," tako sogovornik, ki ne izključuje tudi možnosti poznejše prodaje ladjice, v kolikor bi se pojavil kak interesent. Novi partner mariborskega podjetnika je razkril, da je zgolj v decembru z ladjami prepeljal več kot 1800 Slovencev, dodatno k vsem ostalim potnikom. Lastnik upa, da se bo tudi na novi lokaciji z njo peljalo veliko Slovencev.

Trenutno naj bi v Beogradu, ki se pripravlja na Expo 2027, imeli dovoljenje za plovbo zgolj dve turistični ladjici. Ostale so morali umakniti. Dravska vila, ki bo plula pod slovensko zastavo, bo torej tretja, ki bo smela pluti po reki, tako Krajnc. Njeno notranjost so prenovili, z zunanjosti bodo morali očistiti še dva grafita, s katerima so jo porisali neznanci. "Notranjost smo sanirali, vse je prenovljeno. Oprema je nova, saj je to eden od pogojev za pridobitev dovoljenja za plovbo," razlaga sogovornik, ki računa, da bodo vse potrebne formalnosti za plovbo uredili v mesecu dni. V srbskem glavnem mestu so sicer z reke počistili tudi vse splave. 

Gregor Grosman

Petnajst let v mestu ob Dravi

Mariborski podjetnik je pred petnajstimi leti - v Maribor je bila Dravska vila pripeljana 6. januarja 2010 - zanjo odštel 750 tisoč evrov. Danes naj bi bila vredna vsaj polovico tega zneska, za manj kot to je nikakor ne želi prodati. Za strošek prevoza na novo lokacijo pa bo moral odšteti vsaj 50.000 evrov. Izziv bo predstavljalo več odsekov poti, tako v Sloveniji kot sosednji Hrvaški, posebej zahtevna bo vožnja čez Višnjegorski klanec, kjer naj bi na mestu, kjer nadvoz prečka avtocesto, po višini imeli zgolj nekaj centimetrov prostora. "Zaradi tega smo morali na strehi odstraniti vse ograje in čepe, ki so štrleli centimeter ali dva navzgor," je pojasnil lastnik plovila, ki izbranemu prevozniku povsem zaupa, saj kot pravi, imajo izkušnje s tovrstnimi tovori. Porezati in navzdol upogniti so morali tudi zadnji del strehe, saj je bila na tem mestu ladjica osem centimetrov previsoka. 

Veliko časa ni vzelo samo načrtovanje, ampak tudi priprave na dvig ladjice. Najprej so pripravili, namestili in obtežili dvigali in sestavili transportno vozilo, kar je trajalo od devete ure zjutraj pa vse do 13. ure, ko se je končno začela "akcija", na katero je čakalo tudi veliko mimoidočih, ki so dvig Dravske vile spremljali z bližnjega Titovega mostu. Dodatni motor so zaradi teže odstranili, niso pa odstranili konstrukcije zanj. Tako ga lahko, v kolikor se bodo v Beogradu za to odločili, ponovno namestijo. Ladjico so najprej prestavili iz obrežja nekoliko bolj v notranjost, da so sprostili prostor, kamor je pozneje zapeljalo tovorno vozilo in jo pozicionirali na njem. Preden gre lahko ladjica na pot, je potreben še podroben pregled.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta