Razlogov za veselje vinogradniki letos nimajo veliko. Vinska panoga je v koronakrizi med najbolj prizadetimi, odpovedani so vsi veliki dogodki, zaprte so gostilne in vinotoči. K sreči so bili zadnji tedni zorenja grozdja na Štajerskem sončni, mnogi vinarji so se odločili za pozne trgatve, da bi pridelali vina posebnih kakovosti. Velikih težav z vremenom v večini slovenskih vinskih regijah ni bilo, toča je pustošila le v Ljutomersko-ormoških goricah in na Krasu.
Praznik vina, ko se simbolično zaključi delo vinarja v vinogradu, bodo letos vinogradniki praznovali po domovih, nekateri so to že storili pretekli vikend. Na mizah so tradicionalne jedi, kot so mlinci, rdeče zelje, gos in mlado vino. Prihodkov iz naslova množičnih praznovanj zaradi epidemioloških razmer ne bo.
Krizni ukrepi: Destilacija, pomoč, zelena trgatev
V poletnih mesecih je država kmetom predlagala zeleno trgatev zaradi viškov vina, a se jih je za ta ukrep odločilo malo. Za krizno destilacijo se je odločilo 30 vinarjev, destiliranih je bilo nekaj manj kot 7 milijonov litrov vina, kar je manj kot desetina letne proizvodnje vina. Država se je odločila še za nekaj ukrepov stabiliacije trga, a prave strategije, kako se soočiti s krizo, ni.
"Da množičnega Martinovanja ni, pomeni, da stvari niso samoumevne. Tako kot letine ne moreš napovedati ob rezi, saj je veliko odvisno od narave, se je tudi v naših življenjih zgodila epidemija. Nihče februarja ni rekel, da letos ne bomo martinovali, kot smo v Mariboru vse od leta 1985, najprej na Trgu svobode, na koncu pa na Trgu Leona Štuklja. Če bi nam kdo rekel, da Martinovanja v Mariboru ne bo, bi ga razglasili za neprištevnega, saj se kaj takega ne more zgoditi," razmišlja Stane Kocutar, mestni viničar in skrbnik najstarejše trte na svetu.
Alternativno Martinovanje v Mariboru
Zavod za turizem Maribor je zbral nabor predlogov, kako preživeti Martinov teden. Vinoljubci lahko obiščejo spletno vinoteko Hiše Stare trte in izbirajo med več kot 170 vini. Ljudi vabijo, da si vino naročijo na dom, pri gostincih pa naročijo izbrani Martinov meni. Vabijo tudi na pohodniško pot po poti Sv. Martina z aplikacijo Maribortour.
Toda Martinu se bodo mnogi danes (in ta konec tedna) vseeno poklonili, nekateri so to storili že minuli vikend. "Vsi, ki na Martinovanje nekaj dajo, bodo ta obred izvedli intimno. V smislu hvaležnosti nihče ne bo pozabil na tiste, ki so skozi celotno leto pomagali pri delu v vinogradu ali kjerkoli že. Okoliščinam primerno se jim bodo zahvalili," pravi Kocuter in nadaljuje: "Glede na to, da je to praznik predkrščanskega izvora, praznik hvaležnosti za dobro letino, se je zanesljivo že kdaj v preteklosti zgodilo, da je zaradi bolezni, žalostnih dogodkov, vojn Martinovanje odpadlo, v pogojih za normalno življenje pa je vedno bilo. Nenormalni pogoji suspendirajo veselje, ne pa hvaležnosti. Ta občutek hvaležnosti pa nam primanjkuje, pozabili smo, da nič ni samoumevno. Ni samoumevna dobra letina, ni samoumevno, da imamo dobro hrano pripravljeno za čez zimo, blaginja ni samoumevna."
Skrbnik najstarejše trte na svetu nam je še zaupal, da se v Mariboru tradiciji, da mora na Martinovo iti počivati tudi klopotec, ne bodo izneverili. "Ko bo padel mrak, klopotca pred Hišo Stare trte ne bo," je napovedal Stane Kocutar in postregel s predlogom: "Lahko pa se dogovorimo, da bi Martinovanje izvedli na nek enajsti dan v prihodnjih mesecih. Če bodo okoliščine dopuščale, bi lahko bilo 11. aprila rezervno Martinovo za leto 2020."
Več fotografij najdete v galeriji.