Mariborski mestni svet se je prvič po končanju epidemije sešel na redni seji, tudi tokrat so svetniki zaradi varnostnih razlogov namesto v prostorih občine zasedali v lutkovnem gledališču. Številni svetniki so na seji znova nasprotovali odločitvi župana Saše Arsenoviča, da tržnico s Trga svobode preseli na glavno tržnico na Vodnikovem trgu.
V Dvorakovi bodo gradili stanovanja za mlade
Mestni svetniki so sprejeli rebalans poslovno-finančnega načrta Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada (JMSS) Maribor, s katerim so temu omogočili, da začne postopke za nakup stavb nekdanjega Centra za socialno delo in Nove KBM v Dvorakovi ulici na Taboru. JMSS namerava tam do leta 2023 zgraditi šestnadstropni blok s stanovanji s tržno najemnino za mlade. Za odkup stavb JMSS potrebuje okrog milijon evrov, še dodatnih 300 tisoč evrov pa za izdelavo spremembe občinskega prostorskega načrta. "To je najboljša občinska lokacija v mestu, ki si jo vsekakor želimo zagotoviti. Letos bomo začeli pripravljati projektno dokumentacijo, v 2021 bo sledila sprememba OPPN, ki traja od 12 do 16 mesecev, zaključek naložbe, torej prodaja stanovanj, pa je predvidena v drugi polovici 2023," je povedala direktorica JMSS Maribor Irena Španinger.
Župan Saša Arsenovič je bil še bolj optimističen: "Upam, da bomo ta projekt končali celo prej, da bomo razpis za mlade in ta stanovanja dali ven že v letu 2021. Da mesto res pokaže, da mu je za mlade mar. Z dejanji, ne z besedami. Projekt vsekakor pije vodo."
Otok velika bolečina tudi sedanje mestne uprave
Kdaj bo občina končno le pristopila k prenovi kopališča Mariborski otok, pa je zanimalo Miho Recka (Lista kolesarjev in pešcev): "Kmalu bo 90. obletnica odprtja kopališča na Mariborskem otoku. Ker veliko ljudi zaradi koronavirusa letos ne bo šlo na dopust, bi bila lepa gesta, če občina to poletje otrokom in mladim do 18. leta ne bi zaračunala vstopnine. Glede na lanski obisk bi to stalo le okrog 15 tisoč evrov, kar je kaplja v morje v primerjavi s 140-milijonskim proračunom."
Nizke cene na javnih dražbah
Precej razprave je povzročilo tudi poročilo o delu Javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči. Kot je povedal direktor Mojmir Grmek, so lani zaradi spremembe odloka zbrali za milijon evrov manj nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča od gospodarstva, zato pa razliko pokrili z boljšimi evidencami nepremičnin pri fizičnih osebah. Gospodarstvo je tako v občinski proračun prispevalo 10,45 milijona evrov, fizične osebe pa 3,22 milijona.
"Če bo mesto navzven kazalo perspektivo, bodo prišli tudi investitorji"
Kako je sploh nastal dolg Gokopa
Grmek je ob tem opozoril še na problem najemnika gramoznice v Dogošah, podjetja Gokop. To namreč mestu dolguje več kot 400 tisoč evrov za najemnino. "Kako je mogoče, da ima občina s tem najemnikom sploh še kakšen odnos, če pa mu je že zdavnaj poteklo tudi rudarsko dovoljenje," je zanimalo Stojana Auerja (LPR).
Dobro delo Sveta invalidov
Mestni svetniki so se seznanili tudi s poročilom o realizaciji akcijskega načrta za izboljšanje enakih možnosti za invalide in poročilom o izvedenih ukrepih iz akcijskega načrta lokalnega energetskega koncepta. Obe poročili so ocenili kot zelo dobri. "Veseli me, da se zmanjšuje število ovir za invalide v mestu, bi pa želel, da se nam predstavi pregled večjih ovir, ki še obstajajo, in časovnica, kdaj se bo to reševalo," je zanimalo Bernarda Memona (NSi). Pri energetskem konceptu pa so največ vprašanj namenili prihrankom pri lanski energetski sanaciji 24 objektov v lasti občine, za katere pa je direktorica Energapa Vlasta Krmelj zatrdila, da so v okviru pričakovanj in da bodo prihodnjo zimo še višji.
Ker svetniki do sklepa naše redakcije še niso razpravljali o podražitvi ravnanja z odpadnim blatom iz čistilne naprave in o noveliranem sanacijskem načrtu Športnih objektov Maribor, bomo o tem poročali jutri.