(FOTO) Na Koroški cesti se je odprla trgovina Iz roke v roko, kjer lahko ljudje brezplačno "kupijo" oblačila

Jana Juvan Jana Juvan
23.11.2024 13:10

Trgovina deluje kot običajen butik z oblačili - ima blagajno, etikete so na oblačilih, ima garderobo ... Vse, da bi se obiskovalci počutili kot v vsaki drugi trgovini.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vanela Kostjerevac je prepričana, da je potreba po brezplačni trgovini v mestu precejšnja
Saso Bizjak

Danes je na Koroški cesti 18 v prostorih Kulturnega inkubatorja vrata odprla prva brezplačna trgovina v Mariboru, poimenovana Iz roke v roko. Odprta bo vsako soboto med 9. in 14. uro, v njej pa bo lahko vsakdo, ki potrebuje oblačila, a si jih težje privošči, našel kak brezplačen kos zase.  

Študentka psihologije Vanela Kostjerevac je idejo za takšno trgovino dobila pred nekaj leti, ko je gledala serijo Služkinja. Ko je nato zasledila projekt Banka idej mariborskega Mladinskega kulturnega centra (MKC), se je prijavila in bila uspešna. Svoje delo bo sicer opravljala prostovoljno, projekt pa ji omogoča prostore, opremo in organizacijsko podporo. 

Trgovina deluje kot običajen butik z oblačili - ima blagajno, etikete so na oblačilih, ima garderobo ... Vse, da bi se obiskovalci počutili kot v vsaki drugi trgovini. "Nekdo, ki se bori z revščino, se večkrat počuti drugače od drugih. Da lahko pride v trgovino in si izbere karkoli s police, pa vrača občutek normalnosti," razloži Vanela Kostjerevac bistvo takšnega koncepta.

Ker sicer dela tudi v eni izmed trgovin z oblačili v nakupovalnem središču v Mariboru, ji prodaja oblačil ni tuja, tako je združila svoje trgovske izkušnje in željo po solidarni pomoči ljudem. Tovrstne trgovine so sicer prisotne ne le v ZDA in Kanadi, ampak tudi marsikje po Evropi, razlaga Vanela Kostjerevac, največ jih je zasledila v Belgiji, nedavno pa se je ena odprla tudi v sosednji Hrvaški. 

Največ interesa je za plašče in jakne

Na policah butika Iz roke v roko ponujajo tako moška kot ženska sezonska oblačila in obutev, pa tudi otroške stvari, vmes se najde še kakšna igrača, najbolj zaželeni trenutno pa so zimski plašči in jakne. 

Avtorica ideje je prepričana, da je potreba po takšni podpori v mestu precejšnja. "Na spletu je veliko objav, ko kdo išče oblačila. Tudi sama poznam nekaj takih družin," pove. Po drugi strani vabi tudi ljudi, ki imajo doma kakšna lepo ohranjena oblačila, a jih več ne potrebujejo, da jih prinesejo k njej. Več ljudi je to že storilo v soboto. Tudi Irina Dubiv iz sosednjega butika Ellen, ki je v trgovinico Iz roke v roko prinesla plašč, ki ga je lastnoročno izdelala. "Super, da smo dobili takšno trgovino. To ni konkurenca, ampak pozitivna poživitev. Po eni strani gre za druženje - ljudje pridejo v mesto in se srečajo. Nekateri kaj prinesejo in to oddajo. Mene veseli, da izdelek, ki sem ga sama ustvarila, dobi drugo življenje in ljudje v njem uživajo. Zdaj tudi prihaja praznični čas, ko si vsi ne morejo privoščiti daril," še razmišlja Irina Dubiv o pravem času za otvoritev trgovine. 

Irina Dubiv iz sosednjega butika Ellen je v trgovinico Iz roke v roko prinesla plašč, ki ga je lastnoročno izdelala.
Saso Bizjak

Interes za donacijo oblačil je izkazalo še nekaj drugih trgovcev, pove Vanela Kostjerevac, a ker še urejajo formalnosti, o podrobnostih še ni želela govoriti. Ker se zaveda, da je kljub prijaznemu konceptu takšne trgovine komu še vedno neprijetno vstopiti, se lahko ljudje na njo obrnejo tudi tako, da jim bo stvari, ki jih potrebujejo pripravila za prevzem tudi kje drugje.

Socialnega položaja tistih, ki bodo prišli po oblačila, ne bo preverjala. "Vem, da lahko pride do izkoriščanja. Ampak takšno preverjanje lahko ubije koncept tega varnega okolja, ki ga želim ustvariti. Ne želim, da je kogarkoli tukaj sram ali da se čuti dolžnega razlagati, zakaj je prišel," pove, zakaj bo gradila na zaupanju obiskovalcev in jim po potrebi pač večkrat razložila idejo koncepta, če bo opazila, da bi nekdo želel trgovino izkoriščati.

Socialnega položaja tistih, ki bodo prišli po oblačila, ne bodo preverjali, saj ne želijo nikomur vzbujati občutka sramu.
Saso Bizjak
Saso Bizjak

"Upam, da bodo ljudje trgovinico sprejeli. Vem, da so zmedeni, ker je kar brezplačno," še pove sogovornica, ki ji ne manjka tudi idej za nadgradnjo svojega projekta. Na polico je namestila tudi šparovček, v katerega bo kdo lahko dal tudi kakšno donacijo, ki jo bo namenila za nakup kakšne hrane, higienskih pripomočkov ali igrač za socialno ogrožene ali brezdomce. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta