Danes je potekala otvoritev 1500 metrov dolge trim steze v Betnavskem gozdu, za katero so Slovenski državni gozdovi vložili 6000 evrov. Začne se ob vhodu v nekdanji adrenalinski park, sestavljena pa je iz 14 postaj, na devetih od teh so naprave, vsaka postojanka pa je opremljena s tablami z navodili. Mariborski župan Saša Arsenovič je eno izmed postaj tudi preizkusil tako, da je skupaj z direktorjem Slovenskih državnih gozdov Robertom Tomazinom naredil nekaj deset sklec.
Idejo dal upokojenec
Pobudnik za postavitev trim steze v Betnavskem gozdu je občan, po poklicu ključavničar, danes upokojenec Igor Kolarič, ki živi v bližini gozda in ga vsakodnevno tudi obiskuje. "Dobil sem idejo, ugotovil, kdo je lastnik in vzdrževalec tega gozda – torej Slovenski državni gozdovi – ter jim enostavno pisal." Najprej je dobil negativen odgovor, deset dni pozneje pa so bili pripravljeni uresničiti njegovo idejo. To sicer ni prva pobuda, ki jo je predlagal Kolarič v Betnavskem gozdu. "Prvič sem jih prosil, da naj zamenjajo klopi v gozdu, drugič pa jih spodbudil, da so posadili še 50 dreves," razlaga občan.
Direktor Slovenskih državnih gozdov Robert Tomazin je za Večer pojasnil, da predlaganje izboljšav s strani krajanov ni pogosta praksa, je pa dobra in dobrodošla tudi na drugih področjih. "Če gre za večje projekte, kjer so potrebna še znatno večja sredstva in more iti skozi proces načrtovanja, ga damo v letni poslovni račun," pojasni. "Betnavski gozd lahko postane zelena oaza v Mariboru," pripomni Tomazin.
Projekt občana spodbudil tudi občino
Za vse posege v gozdovih, tudi za postavitev trim steze, skrbi Zavod za gozdove. Jožef Mrakič, vodja območne enote Maribor je povedal, da so naprave iz lesa izdelali sami. "Imamo zelo sposobne in inovativne gozdarje, ki obvladajo izdelovanje iz lesa in delo z motorko ter vsemi ostalimi orodji," pove Mrakič, ki je s končnim izdelkom sicer zelo zadovoljen.
"Betnavski gozd lahko postane zelena oaza v Mariboru"
Župan Arsenovič je ob tem dejal, da gre za oživljenje javnega prostora, kar je v teh epidemičnih časih še posebej pomembno, zato se vsem deležnikom in pobudnikom iskreno zahvaljuje. "Vizija v kabinetu župana je delati na prepletu urbanega in zelenega. Na tem moramo čim več delati," je dejal župan in se pohvalil, da so do sedaj že zasadili več kot 1000 dreves. Cilji so višji, še pravi. "Ta projekt je tudi spodbuda za nas, da gremo naprej po tej poti," je dejal. Občina sicer pravkar raziskuje Stražun ter območje pri Pekrskem parku.
"Izjemen izziv je tudi vzpostavitev nečesa podobnega v zaledju mariborskega parka v navezavi na Piramido. S skladom kmetijskih zemljišč, ministrstvom za izobraževanje in šport, ministrstvom za kulturo in tudi s slovenskimi državnimi gozdovi bi lahko nadalje razvijali lokacijo Piramida," je povedal. Občani se lahko sicer obrnejo s predlogi na platformo Izboljšajmo Maribor. "V okviru participatornega proračuna je bilo izglasovanih precej tovrstnih projektov," še doda in pove, da bo za promocijo trim steze skrbela tudi občina.