Javni holding Maribor znova opozarja na naraščajoč vandalizem v mestu, tarča nepridipravov v decembrskem prazničnem času so bili namreč parkomati, avtobusna postajališča, zabojniki za odpadke in oprema za ročno čiščenje javnih površin, incidente pa so zabeležili v Marpromu, Snagi in Energetiki.
Iz Marproma tako sporočajo, da je bilo v prazničnem času poškodovanih osem parkomatov v belih conah, pri čemer bo po hitri oceni popravilo izvedljivo na petih, skoraj zagotovo pa bodo morali nabaviti tri nove. Izveden je bil tudi sicer neuspešen poskus vdora v blagajno na zaprtem parkirišču Vzpenjača 2.
Ob tem se v Marpromu s pojavom vandalizma konstantno soočajo tudi na avtobusnih postajališčih z nadstrešnicami. V drugi polovici decembra in v začetku januarja so tako zabeležili zlomljene stranske ali zadnje steklene površine na štirih nadstrešnicah na postajališčih Valvasorjeva–Ruška (v smeri Studencev), Gosposvetska–STŠ (v smeri mesta), Radvanjska–trgovina (v smeri mesta) in Gosposvetska–rondo (v smeri mesta). Na slednjem je bila razbita tudi komunikacijska omarica za napoved prihoda avtobusov.
Številne incidente so decembra zabeležili tudi v Snagi, med temi nočni požig štirih vozičkov ročnih čistilcev, namenjenih za čiščenje javnih površin ter kar pet (od skupno tridesetih) požigov zabojnikov za odpadke. V požigih je bilo skupaj uničenih kar 39 zabojnikov prostornine 1100 litrov in s tem povzročena škoda v višini 5.440 evrov.
Ko nekdo uniči parkomat, zabojnik za smeti ali opremo za čiščenje, ne škoduje le občini, temveč vsakemu uporabniku
V Energetiki škode lani niso zabeležili, opozarjajo pa na podvige posameznikov, ki skušajo splezati na njihov dimnik na Jadranski cesti ter na mladino, ki se zaradi bližnje okrepčevalnice predvsem v nočnih urah zadržuje pod streho njihove plinske črpalke na Zagrebški cesti. Problem je, da številni kljub opozorilom o nevarnosti pri tem kadijo. "Takšna dejanja so izjemno nevarna in lahko povzročijo resne posledice za življenje ljudi v bližini in okolje nasploh," zapišejo v holdingu.
In dodajo: "Zavedati se moramo, da gre za javno lastnino in naš skupni prostor, ki ga soustvarjamo in za katerega smo vsi odgovorni. Ko nekdo uniči parkomat, ne škoduje le občini, temveč vsakemu uporabniku. Podobno je z uničevanjem zabojnikov za odpadke in opremo za čiščenje, posledice čutimo vsi, saj takšna dejanja zmanjšujejo kakovost življenja, prinašajo nevšečnosti za uporabnike in onemogočajo dostopnost in učinkovitost javnih storitev, ki so ključnega pomena za urejeno in čisto okolje ter povzročajo finančno škodo."
V holdingu zato občanke in občane pozivajo, da skupaj zavrnejo vandalizem in varujejo skupno lastnino.