Prihodnost letenja: Umetna inteligenca v novih sistemih za letališke in letalske operacije

Gregor Grosman
09.01.2025 08:00

Tudi letalska industrija se pri optimizaciji in racionalizaciji procesov zanaša na umetno inteligenco.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tehnološke rešitve lahko povečajo učinkovitost delovanja letaliških sistemov in izboljšajo izkušnjo potnikov.
Reuters

Letališča nenehno iščejo načine za povečanje učinkovitosti delovanja, izboljšanje izkušenj potnikov in povišanje prihodkov. Sodobni informacijski sistemi, ki se opirajo na analizo podatkov in jim je v pomoč celo umetna inteligenca, omogočajo dnevne spremembe in prilagoditve voznih redov letalskih prevoznikov, tudi dodajanje in odstranjevanje novih povezav z namenom najboljše razpoložljivosti doseči končno destinacijo za potujoče. 

V decembrski analizi so pri OAG opisali tehnološke trende, ki zadevajo predvsem letalsko industrijo. Tudi na tem področju je veliko govora o generativni umetni inteligenci (UI), za katero je tudi v letalstvu nekaj praktičnih primerov uporabe. Nekaj letalskih družb in letališč pa se pri UI zanaša prav na racionalizacijo procesov, pri tem pa velja izpostaviti, da ne gre za hipotetične primere uporabe v daljni prihodnosti, temveč za uporabne rešitve, ki že danes preoblikujejo delovanje sektorja.

UI v pomoč zaposlenim 

Londonsko letališče Heathrow, ki velja za eno najbolj obremenjenih vozlišč na svetu, je v dnevne operacije po pisanju OAG vključilo najsodobnejši sistem umetne inteligence za pomoč kontrolorjem zračnega prometa, ki so ga poimenovali AIMEE. Kontrola zračnega prometa s pomočjo umetne inteligence združuje radarske in video podatke za spremljanje gibanja letal po letališču, kar zagotavlja celovito vizualizacijo njihovih položajev. Sistem AIMEE lahko spremlja lete na vzletno-pristajalni stezi od trenutka, ko se letalo dotakne tal, in dokler ne zapusti steze. To zagotavlja, da je vsaka faza dejavnosti letala na vzletno-pristajalni stezi varno zaključena. Delovanje pilotnega projekta so preizkusili že na 40.000 poletih v preobremenjenem zračnem prostoru Londona, letališko osebje pa je rezultate sistema UI ocenilo kot natančne, dosledne in jasne.

Uvedba AIMEE na letališču London Heathrow je še posebej pomembna zaradi več razlogov. Zaradi stalnega pomanjkanja osebja v kontroli letenja v številnih zahodnih državah - tudi po Evropi in ZDA - ter po pandemiji hitro okrevajočega zračnega prometa se je pojavila velika potreba po inovativnih rešitvah za učinkovito obvladovanje naraščajočega števila letov. AIMEE pomaga zmanjšati delovne obremenitve zaposlenih in posledično možnosti, da bi prišlo do človeške napake. AIMEE je ključna komponenta, ki predstavlja novo plast digitalne tehnologije in izboljša tradicionalni pogled skozi okno iz kontrolnih stolpov. Mešanica umetne inteligence s človeškimi veščinami je po mnenju strokovnjakov najboljša kombinacija za varne in učinkovite letalske operacije - tudi v času povečanega obsega letov.

Da ni preveč kovčkov

Tisti, ki veliko potujete z letali, ste gotovo že naleteli na situacijo, ko v potniški kabini v predalih nad glavami ni bilo dovolj prostora za vaš kovček ali torbo. Prav prevelika količina ročne prtljage je pogosto kriva za zastoje oziroma zamude pri vkrcanju. Kabinsko osebje mora prtljago premetavati, v najslabšem primeru celo odstraniti iz potniške kabine in jo spraviti v prtljažni prostor letala. 

Z namenom zmanjšati stres in nezadovoljstvo potnikov so se upravljanja ročne prtljage s pomočjo umetne inteligence lotili pri letalski družbi Japan Airlines. V sodelovanju s korporacijo NEC so na mednarodnem letališču Haneda v Tokiu preizkusili pionirsko rešitev za štetje ročne prtljage. Deluje tako, da kamere, ki so nameščene na vratih za vkrcanje, posnamejo fotografije kovčkov in torb potnikov, medtem ko ti čakajo na vkrcanje. UI analizira količino in vrsto prtljage ter v realnem času oceni prostor, ki ga bo posamezni kos zasedel v predalih nad glavami. Sistem pravočasno opozori osebje na vratih, ko se prednastavljena zmogljivost prostora na letalu približa maksimumu, še preden je ta presežena.

Na letališču Gatwick so v sodelovanju z EasyJetom uvedli pilotni projekt pametnega postanka.
Reuters

Hitrejša odprava letal

Na letališču Gatwick v Londonu pa so v sodelovanju s tam največjim letalskim prevoznikom EasyJet uvedli pilotni projekt pametnega postanka, s katerim želijo izboljšati način upravljanja "obračanja" letal, pri tem pa za optimizacijo opravil izkoriščajo moč umetne inteligence. Koordinatorji na tleh zdaj upravljajo procese kar iz svojih nadzornih centrov, sistem pa samodejno sledi vsem korakom prek računalniškega vida, piše OAG. 

UI glede na zbrane oziroma prepoznane podatke zagotovi projekcije v realnem času, predvidoma kdaj bo letalo pripravljeno za vzlet. Koordinatorjem tako ni treba ročno preverjati stanja posameznih nalog, kot so točenje goriva, vzdrževanje, ketering, nakladanje prtljage in drugih.  Pilotni projekt se je začel maja lani in bo trajal do poletja 2025, nova tehnologija pa bi lahko pomenila pomemben napredek v letaliških operacijah, še posebej na letališčih z zgolj eno vzletno-pristajalno stezo. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta