Nedeljsko popoldansko neurje z močnejšimi nevihtami in nalivi, ki je divjalo v številnih krajih po Koroškem, Dolenjskem in Štajerskem, je povzročilo izjemno škodo tudi v občini Lovrenc na Pohorju. Huda ura je kraj zajela okrog 16. ure in je trajala kar okrog pet ur, vremensko dogajanje se je namreč začelo umirjati šele okrog 21. ure. Največ škode je povzročil narasli potok Radoljna, vzdolž katerega leži celotno naselje in ki je poplavljal ob celotni strugi.
Obseg škode še ugotavljajo
Narasle vode so popolnoma zasule tudi protipoplavno pregrado, ki pa je vseeno vzdržala in po besedah župana Marka Rakovnika verjetno vendarle preprečila še hujšo škodo. Ta je sicer izjemo velika in po preliminarnih ocenah presega milijon evrov. "Posledice so res razsežne. Natančen obseg škode ekipe, ki so na terenu, šele ugotavljajo, se pa bojim, da bo škoda milijonska. Odneslo je namreč dva mostova, tretji je precej poškodovan, v enem delu je popolnoma uničena Cesta na Kumen in je zaprta, načetih je cel kup drugih cestišč, saj so brežine na več mestih spodjedene. Na dveh, treh mestih je odneslo tudi vodovodne cevi. Škoda je tudi na zasebnih objektih, na srečo pa ni bilo smrtnih žrtev. Po do zdaj znanih podatkih je poškodovan le en krajan, ki se je poškodoval pri reševanju svoje lastnine in lastnine sosedov. Natančen obseg škode bo znan šele čez nekaj dni, a bolj kot v to je trenutna skrb usmerjena v reševanje težav občanov, saj jih ni malo," je povedal Rakovnik.
Rešitve iščejo predvsem za krajane ob Srparski poti, ki so zaradi porušenega mostu ostali popolnoma odrezani od sveta. Občina zanje ureja pot po gozdni vlaki, ki jim bo omogočila zapustitev domov. "To so prioritetne zadeve, ki jih želimo rešiti takoj. Uredili bomo obvoze, kjer je le mogoče, da bodo ljudje mobilni. Se pa bojim, da bo sanacija trajala več let," še pravi Rakovnik.
"Trenutno vsi prebivalci živimo v strahu, da se bo to ponovilo, ne nazadnje se vsi še dobro spomnimo leta 2012, ko se nam je zgodilo podobno"
Dvajset ton težko skalo premaknilo za osem metrov
Med prizadetimi v neurju je tudi Lovrenčan Miran Šnuderl, njegova hiša je namreč v neposredni bližini potoka, na mestu, kjer se dolina najbolj zoži. "Rušilni val se je verjetno privalil z Rogle po kotanji potoka. Naša hiša in celotna parcela sta bili na izjemnem udaru, po moji oceni je premaknilo več kot tisoč kubikov zemljišča, enostavno ga je odneslo. Strugo potoka pri nas je premaknilo za kar kakih osem metrov, za toliko je namreč prestavilo kar pet krat štiri metre veliko in okrog 20 ton težko skalo, ki je stala na naši parceli. Brežina potoka ni bila dovolj utrjena oziroma je bil vodni val enostavno premočan. Merilna postaja je pokazala, da je bilo pretoka v nekem trenutku celo čez 55 kubikov, kar je za potok, ki ga lahko v normalnih razmerah praktično preskočiš, enormno. Iskreno - trenutno vsi prebivalci živimo v strahu, da se bo to ponovilo, ne nazadnje se vsi še dobro spomnimo leta 2012, ko se nam je zgodilo podobno kot v nedeljo. Bojim se, da bomo posledice čutili še dolgo."
Župan Rakovnik je še povedal, da bodo za pomoč pri odpravljanju posledic neurja tudi zaprosili državo.