Pred jutrišnjo vrnitvijo vseh učencev v osnovne šole so imeli zaposleni v njih polne roke dela s pripravo na izvedbo pouka. Pravila so sicer po besedah sogovornikov bolj ali manj enaka kot septembra, večinoma se nanašajo na urnike pouka, varnostne ukrepe, gibanje po šoli, prihode v šolo in odhode iz nje, na obiskovanje stranišča, menjave v garderobah in podobno. V štirih mesecih se je tudi kaj pozabilo, zato bodo prvo šolsko uro v ponedeljek razredniki marsikje izvedli razredno uro. Namenili jo bodo tudi pogovoru z učenci o tem, kako so se ti počutili v času dela na daljavo.
"Ključna pravila ostajajo nošenje mask, razdalja, higiena in prezračevanje," pravi Aleksander Jeršič, ravnatelj OŠ Draga Kobala Maribor. Največja novost je obvezno tedensko testiranje zaposlenih, ki pa v sodelovanju z Zdravstvenim domom dr. Adolfa Drolca Maribor poteka brez težav. V času pouka na daljavo so na šolah izvedli tudi nekaj organizacijskih prilagoditev, še pojasnjuje Jeršič. "Z dovoljenjem ministrstva smemo na šolah, kjer je potrebna dodatna kadrovska pomoč, zaposlovati tudi študente in zaposlene v Centrih šolskih in obšolskih dejavnosti. Težave se pojavljajo tudi zaradi prostorske stiske, izvajanja prevoza učencev, organiziranja prehrane. Vsaka šola jih pač rešuje po svoje," sklene sogovornik.
Ravnatelji si izmenjujejo izkušnje
Nekaj informacij o poteku pouka v minulem tednu imajo mariborski ravnatelji od kolegov iz zahodne Slovenije, kjer so se v šole vrnili že prejšnji ponedeljek, pa je povedala Sonja Filipič, ravnateljica OŠ Janka Padežnika Maribor. "Pouk je po svoje okrnjen, v tretji triadi na primer ne moremo izvajati pouka v manjših skupinah za učence različnih oddelkov. Verjamem pa, da se bodo učenci tudi v krizi naučili česa novega, okrepili druge veščine, kot bi jih v normalnih razmerah," je prepričana sogovornica. Dodaja še, da je na njihovi šoli veliko učiteljev, ki sicer poučujejo v drugi in tretji triadi in so štiri mesece delali od doma, že pred počitnicami dopolnjevalo učno obvezo, na primer v podaljšanem bivanju. Tako se jih v ponedeljek dejansko malo prvič vrača v šolske prostore. "A kljub temu si ravnatelji vsakodnevno izmenjujemo izkušnje, kaj se zgodi, če je pozitiven učitelj, kaj, če ostane doma učenec. Takoj se moramo obrniti na NIJZ in realno opisati situacijo, da dobimo njihov nasvet," razlaga ravnateljica.
"Učenci ostajajo v svojih matičnih učilnicah ves čas in se ne selijo niti za izvajanje tehnike in tehnologije, gospodinjstva, glasbene in likovne umetnosti, kemije … Selijo se le v telovadnice. Za učitelje, ki želijo zagotoviti kvaliteten pouk, je to dodatna obremenitev, saj morajo poskrbeti za selitev pripomočkov za delo," okrnjen pouk konkretno opiše Barbara Pernarčič, ravnateljica OŠ Prežihovega Voranca Maribor. Težave se pojavljajo tudi pri organizaciji jutranjega varstva in podaljšanega bivanja.
Jutranjega varstva ni za vse
"Na naši šoli organiziramo jutranje varstvo za učence prvega razreda, za preostale ga žal ne moremo zagotoviti. To bi pomenilo osem dodatnih jutranjih oddelkov, ker se učenci v skupinah ne smejo združevati. S starši, ki jutranje varstvo nujno potrebujejo, se dogovorimo individualno," razlaga sogovornica. Podaljšano bivanje so organizirali za vse učence od prvega do tretjega razreda, saj se zavedajo, kako to staršem olajša organizacijo življenja. V četrtem in petem razredu omogočajo podaljšano bivanje učencem, ki ga nujno potrebujejo.
Tudi organizacija toplih obrokov je za šolo poseben izziv. "V jedilnici se lahko prehranjuje le omejeno število učencev in zato je bila priprava urnika kosil zahtevna," pojasnjuje ravnateljica. A kljub vsemu ostaja optimistična: "Ni preprosto živeti v času nenehnih in naglih sprememb, a z zavedanjem, kako nujna je bila v tem trenutku za otroke sprememba in vrnitev v šole, postanejo izzivi vredni in jih lažje premagujemo."
Da bi se otroci čim več gibali
Ker se zavedajo, kako je v tem času z gibalno učinkovitostjo otrok, bodo na OŠ Prežihovega Voranca po besedah ravnateljice Barbare Pernarčič večjo pozornost namenili tudi različnim oblikam gibanja. "Več bo gibalnega učenja, izvajali bomo minute za zdravje med učnimi urami, ko bomo prezračili učilnice, in ohranili bomo rekreativni odmor. V telovadnicah pa bomo veliko plesali. Zaradi športa, pa tudi zaradi navdušenja, da smo spet skupaj."