(FOTO) Ravnatelji mariborskih srednjih šol brez telovadnice stisnjeni v kot

Igor Selan Igor Selan
07.01.2020 17:36

Mariborska občina vztraja pri podražitvi najemnine za dvorane Športnih objektov Maribor za sedem srednjih šol, ministrstvo dodatnega denarja ne odobri.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dijaki III. gimnazije imajo športno vzgojo v Lukni.
Andrej Petelinšek

Problematika sedmih mariborskih srednjih šol (to so Srednja šola za oblikovanje, Prometna šola, IC Piramida, III. gimnazija, Srednja elektro in računalniška šola, Srednja trgovska šola in Srednja šola za gostinstvo in turizem), ki nimajo lastne telovadnice in športno vzgojo izvajajo v dvoranah Športnih objektov Maribor (ŠOM), še ni odpravljena. Kot so že novembra, ko so jim pri ŠOM prvič želeli povišati najemnino z 12 evrov na uro na 17,9 evra, opozorili ravnatelji, šole denarja za pokritje višjega stroška najemnine naj ne bi imele oziroma naj bi višji strošek, vsako šolo naj bi to stalo okrog 10 tisoč evrov letno, šel na račun izobraževanja učiteljev ali nabave šolske opreme.

Andrej Petelinšek
Samo Peter Medved: "Dejstvo je, da se jim cena ni spremenila že vse od leta 2006, stroški pa so v tem času narasli."
Igor Napast

"Šole lahko tudi prihranijo"

Pri svojem stališču, da morajo nove, višje cene najemnine plačati šole same, pa vztraja tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport: "Šole se o plačilu posameznih aktivnosti in stroškov, ki zaradi tega nastanejo, odločajo samostojno. Če šolam sredstva, ki so jih prejele na osnovi znane metodologije, ne zadostujejo, morebitne primanjkljaje krije ministrstvo, vendar pod pogojem in načini, ki veljajo za gospodarno poslovanje. Metodologija namreč šolam omogoča, da pri nekaterih zadevah denar tudi prihranijo (na primer polni oddelki, plačni razredi strokovnega osebja nižji od predvidenih po metodologiji in podobno). Če šola kljub temu sredstev nima, ministrstvo potrebna sredstva za delovanje šole lahko doda, vendar šele ob nastanku primanjkljaja. Ministrstvo pri tem prej zmeraj skrbno preveri poslovanje šole."

Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Šole želijo specifikacijo stroškov

Čeprav se ravnatelji sedmih srednjih šol z odgovori ministrstva in občine ne strinjajo, bodo, kot kaže, zahtevam morali popustiti. "Ne vem še točno, kaj bomo naredili, verjetno bo v Dvorani Tabor po več skupin šolarjev telovadilo hkrati, ko bo vreme to omogočalo, pa bomo športno vzgojo izvajali zunaj. Vsekakor iščemo rešitve, ki ne bodo presegale dosedanjih dodatnih stroškov šole, namenjenih rednemu izvajanju športnih vsebin," pravi ravnateljica Srednje šole za oblikovanje Nadja Jager Popović.

Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Izvirni greh

Da bodo za letošnje šolsko leto podražitev verjetno morali sprejeti, da pa bodo za prihodnje leto iskali cenejše rešitve, pa pravi ravnatelj Srednje šole za gostinstvo in turizem Dušan Erjavec: "Sistem financiranja šolstva nam ne omogoča, da bi si lahko privoščili takšen strošek, kot nam ga zdaj nalaga ŠOM, zato še vedno pričakujemo, da bo občina prisluhnila in naredila neki pameten izračun. Prepričan sem, da je tudi za ŠOM bolje, da stroške vsaj deloma pokrijejo, kot pa da imajo prazne objekte. V nasprotnem primeru bomo skušali športno vzgojo prenesti v fitnes centre, junija in septembra pa jo izvajati zunaj, v naravi. Na srečo so posluh izkazali vsaj pri Športnem društvu center, kjer za telovadbo naših dijakov na Partizanu cena ostaja enaka."

Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta