Mladi forum SD je na predsednico države Natašo Pirc Musar, predsednika vlade Roberta Goloba in predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič, naslovil pismo, v katerem jih pozivajo, da se odločno postavijo na stran žrtev spolnega nasilja in brezkompromisno obsodijo takšna zavržna dejanja. Njihov zapis je spodbudila nedavno objavljena namera župana Občine Dornava Mateja Zorka, da s svoje funkcije, kljub domnevnemu nagovarjanju mladoletne osebe k spolnem odnosu, česar javno ni zanikal, ne bo odstopil. Še več, župan se je po "tehtnem" premisleku odločil še naprej delovati "v dobro" lokalne skupnosti. Njegova odločitev neposredno nasprotuje njegovi obljubi v preteklem letu, da bo zaradi očitkov odstopil s funkcije župana s pričetkom letošnjega leta, so zapisali.
"Strinjamo se, da ima župan dolžnost služiti lokalni skupnosti, ki ga je izvolila, a obenem so očitki o njegovem domnevnem dejanju prišli v javnost pred nekaj meseci. Pod težo očitkov, pod katerimi se je znašel župan, menimo da svoje funkcije ne more več opravljati z integriteto, ki si jo občanke in občani Občine Dornava zaslužijo," navajajo, hkrati pa opozarjajo, da se zavedajo, da živimo v pravni državi, kjer velja, da je do izreka sodbe vsak nedolžen. "Linčanje bi bilo zato nedopustno, četudi zaradi očitkov o nasilju nad mladoletnimi osebami," menijo.
"Napadi v obliki spolne zlorabe ali druge kršitve telesne in duševne nedotakljivosti so eno najbolj nedopustnih izmaličenj človekovih pravic. Ko s takšnim dejanjem prizadenemo otroka, so škoda in posledice še težje, zato imamo kot družba dolžnost, da se postavimo v bran žrtvi. Takšna dejanja zahtevajo primeren odziv. Svoje bodo nedvomno naredil organi preiskovanja in pregona, župan pa mora sprejeti politično odgovornost in odstopiti. Za sume ali celo dokaze takšnega ravnanja ne sme biti prostora v nobenem političnem, družbenem ali institucionalnem kontekstu. To presega vse moralne, etične in pravne norme ter od nosilcev vseh političnih funkcij zahteva ničelno toleranco," piše v pismu.
Opozarjajo, da je primer, ki ga spremljamo v Dornavi, lahko prelomen tudi zato, da politiki začenjamo nadevati drugačen obraz. "Čas ni le za to, da z umikom s funkcije župan Dornave olajša organom pregona izvedbo preiskav, temveč da celotna politična sfera Slovenkam in Slovencem dokaže, da za nasilje, sploh pa nad otroci, v naši državi ni prostora," so sklenili.