Po mariborskih ulicah je že nekaj dni mogoče opaziti nekoliko drugačen avtobus. Električni avtobus Vero so izdelali pri TAM-Europe in je po navedbah proizvajalca v celoti plod slovenskega razvoja in domače proizvodnje. Mesto ob Dravi je tako za kratek čas bogatejše za električni avtobus, ki bo do konca tedna vozil na mestni avtobusni liniji 6 Vzpenjača, v prihodnjem tednu pa na liniji 1 Tezno.
Majhen obračalni krog za ozke mestne ulice
Vozni park mariborskega mestnega potniškega prometa trenutno obsega 68 vozil, od tega je 47 dizelskih, 17 avtobusov poganja CNG (stisnjen zemeljski plin - metan, op.p.), tri vozila so popolnoma električna, eno pa hibridno. Povprečna starost voznega parka je trenutno 6,8 leta, je pojasnil Marprom. Električni avtobus VERO, ki je v lasti družbe TAM-Europe, lahko Marprom uporablja do konca meseca avgusta. "V prihodnje je v Mariboru načrtovano vključevanje električnih vozil v javni potniški promet," je povedal Marprom in dodal, da se tudi električni avtobusi lahko dobro obnesejo v mestnem potniškem prometu.
Modularna zasnova omogoča, da v isti proizvodni liniji sestavijo 4 različne dolžine istega modela: 7, 8, 9 ali 10 metrov.
Večnamenski električni avtobus
Električni avtobus Vero so pričeli razvijati v začetku leta 2014 in je v celoti zasnovan kot električno vozilo, medtem ko je večina obstoječih električnih avtobusov po svetu predelanih iz njihovih dizelskih predhodnikov, je pojasnil proizvajalec TAM-Europe iz Maribora. Odlikuje ga nizko dno, več prostora za potnike ter boljši pogled skozi panoramska okna. Razvoj baterij in e-pogonov sicer zahteva nenehno prilagajanje vozila, trenutno pa so izdelali eno vozilo prve generacije, dve vozili druge in aktivno razvijajo vozilo tretje generacije. Vozilo je večnamensko; ustvarjeno za potrebe mestnih, predmestnih in letaliških avtobusnih prevozov.
Napolnjen v treh urah ali prej
Doseg in čas trajanja polnjenja je odvisen od količine baterij, ki so nameščene v vozilo. Trenutno ponujajo tri možnosti 140, 280 in 420 kWh, razloži proizvajalec, in dva načina polnjenja. Prvi, s polnilcem na avtobusu, omogoča hitrost polnjenja do 22 kW/h, hitrost polnjenja drugega pa je odvisna od polnilne postaje, pri čemer 150 kW polnilna postaja napolni baterije v 1 do 3 ur. Z enim polnjenjem lahko vozilo prevozi do 250 km.
V testnem obdobju bodo električni avtobus preizkusili v danih prometnih razmerah s potniki na krovu. "Skozi vožnjo po najpomembnejših in najzahtevnejših poteh upamo, da bomo bolje razumeli njegovo učinkovitost in zbrali dragocene informacije, ki nam bodo v prihodnje koristile pri sodelovanju med Marpromom in TAM-Europe," je zaključil proizvajalec.