Muzej najstarejše trte na svetu, ki so ga še do nedavnega imenovali Vinogradniški, bi se bil moral odpreti že ob trgatvi Stare trte lansko jesen, a je obnova objekta v Vojašniški ulici 14 zamujala zaradi dodatnih del in koronavirusa, zdaj pa na Mestni občini Maribor čakajo na boljše epidemiološke razmere, ki bi jim omogočile spodobno otvoritev. Računajo, da bo to mogoče sredi tega leta.
- Muzej najstarejše trte na svetu je stal 529.000 evrov, kar je zaradi dodatnih del za 100.000 evrov več, kot je bilo načrtovano.
- Obiskovalci bodo lahko v muzeju spoznali razvoj vinogradništva v Mariboru, zgodovino najstarejše trte, pridelavo vina, vinske sorte in degustirali vrhunska vina.
- Novo pridobitev bo upravljal Pokrajinski muzej Maribor, a z občino dogovor še ni formaliziran.
- Obnova celotnega Vojašniškega trga naj bi bila zaključena do oktobra letos.
"Tobogan" v klet
Do takrat bo morala splošna javnost z ogledom v živo še počakati, je pa preobrazba objekta iz 17. stoletja, kjer je bilo nekoč skladišče ledu za bližnjo tržnico, kasneje mizarska delavnica, zadnjih 60 let pa je bila hiša prazna, očitna že ob mimohodu. S smetmi zabasana nekdanja podrtija se je po statični sanaciji, veliko dela in usklajevanj ter okoli pol milijona vloženih evrov spremenila v lično hišo z zunanjo teraso. A prava arhitekturna vrednost te navzven skromne dvoetažne stavbe se skriva za njenimi štirimi stenami. Tam je tudi po obnovi videti zanimivo konstrukcijo lesenega ostrešja pa originalna kamnita tla in opečnate stene impozantne kleti, ki so jih arhitekti morali ohraniti na željo spomeniškega varstva.
Nasploh je bila obnova izvedena z velikim spoštovanjem zgodovine. To kaže tudi lesena drča, ki jo je arhitekt namestil na stopnišče v klet, v spomin, da je bil objekt nekoč ledenica, te pa so za lažjo spravilo ledu običajno imele prav tak "tobogan".
Sodobnejši, digitalni muzej
Predstavitev muzejskih vsebin pa bo pravo nasprotje zgodovinski stavbi. Snovalci so si namreč zamislili moderen koncept, z veliko interaktivnimi tablami, ki bodo sicer dopolnjene še z drugim muzejskim materialom, tudi predmeti, ki bodo prikazovali življenje v mestu skozi čas in v povezavi z vinogradništvom, ki je v veliki meri zaznamovalo identiteto Maribora. Ta del je umeščen v pritličje, medtem ko je kletni prostor namenjen degustacijam, tam bodo na ogled tudi grafike sort vinskih trt.
"Računamo, da bodo tisti, ki bodo obiskali Hišo Stare trte, obiskali še muzej"
Obiskovalci bodo tako lahko spoznali razvoj vinogradništva v Mariboru, zgodovino najstarejše trte, pridelavo vina, vinske sorte in sama vina. "Od prvotnih načrtov se je spremenilo vsaj 50 odstotkov. Šli smo v sodobnejši, digitalni muzej, ne toliko v klasične predstavitve. Računamo, da bodo tisti, ki bodo obiskali Hišo Stare trte, obiskali še muzej," je pojasnil Teobald Pajnik iz projektne pisarne Mestne občine Maribor.
Glave tretje "babe" niso našli
Teobald Pajnik iz projektne pisarne Mestne občine Maribor računa, da bodo vsa gradbena dela na Vojašniškem trgu končali do oktobra letos. Obnova Sodnega stolpa je že tik pred zaključkom, je pa zaradi arheoloških najdb zamuda na objektu nekdanje Županove gostilne, ki jo v okviru projekta imenujejo Tri babe. "Arheologi, ki še vedno niso končali dela, so pod hišo odkrili ostanke še ene hiše in vodnjakov. Želijo, da se ob srednjeveškem zidu prezentira podzemna dvorana, ki bo podražila projekt," je pojasnil Pajnik. Kot smo poročali, so arheologi našli tudi dve glavi ženskih kipov in upali še na najdbo tretje, ki pa je na koncu ni bilo. Na Treh babah sicer trenutno zaključujejo streho in notranja gradbena dela, sledijo še inštalacijska dela in nameščanje opreme. Obnova Vojašniškega trga pa se začne predvidoma še ta mesec.
Odpiralni čas še ni dogovorjen
Objekt bo strokovno upravljal Pokrajinski muzej Maribor, vendar še ni nič formalno dorečeno. "Dogovoriti se moramo, kakšna bo višina dotacij MOM, kaj bo z zaposlitvami, kdaj bo odpiralni čas in kdaj bomo muzej zaradi te koronasituacije sploh odprli," je povedala Mirjana Koren, direktorica Pokrajinskega muzeja. O načrtih zato še ne želi natančneje govoriti.
Za zdaj je znano, da so ob stalnih razstavah in degustacijah vrhunskih vin predvideni še občasne tematske razstave in prireditve ter izobraževalni dogodki. "Novi muzej bo komuniciral glavno mestno atrakcijo, to je najstarejša trta na svetu, zato bo tudi imel takšno ime. Programsko se bo povezal tako s Hišo Stare trte kot s Pokrajinskim muzejem Maribor," je še razložila Korenova in dodala, da bo muzej kulturna atrakcija, še zlasti, ko se bo po prenovi Vojašniškega trga območje preobrazilo v kulturnozgodovinski kare.