Dom starejših občanov Tezno praznuje 20-letnico delovanja. Slovesnosti ob jubileju so se udeležili številni gostje, ob direktorici doma Jasni Cajnko tudi sekretar ministrstva za solidarno prihodnost Luka Omladič, mariborski župan Saša Arsenovič, varuh človekovih pravic Peter Svetina, nekdanji minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj in funkcionarji Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.
Ob priložnosti so v uporabo predali popolnoma prenovljeno pritličje doma, kjer v enem delu bivajo stanovalci, oboleli za napredovano demenco, v drugem pa stanovalci, ki so še samostojni. Zamenjava strojnih instalacij in vse opreme je stala 2,6 milijona evra, od tega je glavnino, 2,2 milijona, prispevala država, ostalo je dom poravnal iz lastnih virov. To so po besedah Jasne Cajnko prva investicijska sredstva, ki jih je tezenski dom starejših v vseh letih obstoja prejel iz proračuna. Dom je sicer bivanjske pogoje v zavodu sproti izboljševal. Za prilagoditve in posodobitve prostorov je vložil skupno 7,5 milijona lastnega denarja, leta 2022 je s pomočjo evropskih sredstev dogradil tudi enoto za začasne namestitve.
"Smo imetniki štirih mednarodnih certifikatov za kakovost storitev, naši stanovalci so štirinajst let zapovrstjo najbolj zadovoljni med vsemi 75 domovi, ki imajo isti sistem preverjanja kakovosti, in na to sem zelo ponosna," je povedala direktorica doma, ki izpostavlja, da imajo v zavodu v celoti nadstandardne pogoje bivanja - eno- in dvoposteljne sobe z lastnimi kopalnicami. Dom, ki ga krasi lep park, goji koncept bivanja starostnikov v gospodinjskih skupnostih, za stanovalce, obolele z napredovano demenco, pa koncept osebnega spremljanja brez oviranja. V njem biva 209 stanovalcev, zanje skrbi 105 zaposlenih. Povprečna starost stanovalcev je 86 let, pri čemer v domu biva šest dam, starih sto in več let, najstarejša šteje 103 leta.
Se pa tudi na Teznem, kot v vseh drugih domovih, srečujejo s težavami, med drugim kadrovskim mankom. Po številu zaposlenih so še vedno v normativih, so pa kljub temu število postelj zmanjšali za 18, saj lahko z razpoložljivim kadrom za stanovalce le tako poskrbijo "varno in empatično", pravi direktorica. Čakalna doba je v dotičnem domu odvisna od potreb starostnika. Najdaljša je za osebe z demenco in enoposteljno sobo, to je več kot leto dni. Najhitreje lahko sprejmejo težko bolne, nepomične stanovalce. Teh je, skupaj s težje pomičnimi starostniki, v tem domu tudi največ, kar 78 odstotkov.