Sodelavci Snage ta teden v sodelovanju z Medobčinsko inšpekcijsko službo izvajajo nadzor nad ločevanjem bioloških odpadkov v večstanovanjskih objektih. V ponedeljek so ga opravili v Rušah, danes v Mariboru, jutri pa ga bodo izvedli še v Miklavžu na Dravskem polju. Kot je povedal vodja službe zbiranja in odvoza odpadkov pri Snagi Darko Bečaj, gre v bistvu za akcijo ozaveščanja, pri čemer stanovalce blokov, če ugotovijo nepravilnosti, o le-teh obvestijo in na ta način poučijo o pravilnem odlaganju odpadkov: "Pri bioloških odpadkih opažamo, da ljudje v rjave posode odlagajo predvsem nerazgradljive plastične vrečke, pa tudi ostale odpadke, ki tja ne sodijo, torej plastenke, pločevinke, steklo in še marsikaj drugega. Največja težava pri bioloških odpadkih so prav plastične vrečke, saj te predstavljajo težavo za nadaljnjo obdelavo. Za nas kot zbiralca je namreč pomembno, da se oddajo čiste frakcije, saj lahko samo tako biološke odpadke predelamo v prvovrsten kompost."
"Biološke odpadke se odloži tako, da jih prinesemo v posebni posodi, katere vsebino stresemo v rjavo posodo, ali pa v bio razgradljivih vrečkah"
V rjavo posodo sicer sodijo ostanki zelenjave in sadja, kavne usedline in kavni filtri, čajne vrečke, netekoči ostanki hrane, jajčne lupine, prehrambeni izdelki s pretečenim rokom trajanja, ovenelo cvetje, zemlja iz lončnic in zeleni obrez, ne pa recimo tudi kosti. In kako se jih pravilno odlaga? "Biološke odpadke se odloži tako, da jih prinesemo v posebni posodi, katere vsebino stresemo v rjavo posodo, ali pa v bio razgradljivih vrečkah," pravi Bečaj.
Snaga sicer sortirnih analiz bioloških odpadkov ne izvaja, pri analizah mešanih komunalnih odpadkov pa je pred leti zaznala, da se je v njih znašlo tudi do 30 odstotkov bioloških odpadkov, a se je delež teh v zadnjih letih zmanjšal na 14 odstotkov. "Ljudje so vedno bolj ozaveščeni, še vedno pa ugotavljamo, da eno gospodinjstvo zavrže 72 kilogramov bioloških odpadkov, čeprav se je tudi ta količina lani zmanjšala za dva odstotka. Kljub temu pa jih še zmeraj zberemo 15 tisoč ton letno," pravi Bečaj. Da se ljudje ob vsaki taki akciji kar nekako zbudijo, pa pravi Irena Bartok iz Javnega holdinga Maribor: "Ko vidijo, da izvajamo tovrstne akcije, nas številni pokličejo in sprašujejo, kako pravilno odlagati in to je tudi naš namen. Delež ločeno zbranih frakcij se vsako leto povečuje, to na res veseli, je pa še zmeraj veliko prostora za izboljšanje."
Globa za nepravilno ločevanje odpadkov za fizične osebe sicer znaša kar 300 evrov.