Mariborsko zavetišče za živali je zaradi koronavirusa svoja vrata zaprlo že 12. marca, celo nekaj dni prej kot šole, vrtci in druge institucije. Vendar zanje to ni precedens. V primeru širjenja okužbe z mikrosporijo, trdovratno kožno boleznijo, so bili namreč kdaj v preteklosti že primorani razglasiti popolno zaporo in zavrniti vsako novo žival.
Kužke sprehajajo kar sami
Te dni v domu za zavržene pse in mačke ni tako strogo, saj se sprejem novih varovancev odvija kot običajno, seveda pa tudi oskrba živali. "Če je najdena poškodovana ali zavržena žival, še vedno gremo po njo. Prav tako lastnikom vračamo izgubljene pse, ki pridejo do nas in so čipirani," je pojasnil Tomaž Kristanič, vodja zavetišča na Teznem. Je pa azil zaprt za obiskovalce, posvojitev, za razliko od nekaterih drugih azilov, tako za zdaj ni. Prav tako nimajo dostopa prostovoljci, ki sprehajajo zavetiščne pse. Namesto njih za dnevno dozo razgibavanja kužkov skrbijo vsi zaposleni, za povodec poprimeta tudi Kristanič in tamkajšnja veterinarka Mojca Grilc.
Lastniki živali, brez skrbi
Upočasnjen družbeni tempo za zavetišče ne pomeni manj dela. Čiščenje boksov in hranjenje trenutno 13 psov in 16 mačk poteka po ustaljenem redu, v času uradnih ur telefoni zvonijo nepretrgoma, saj število zavrženih, poškodovanih in pobeglih živali ni bistveno upadlo. "V zadnjih dveh tednih smo sprejeli 14 psov in šest mačk, nič več in nič manj, kot je običajno za to obdobje leta," je povedal Kristanič in poudaril, da so od 14 sprejetih psov v zavetišču obdržali samo enega, preostale pa lahko identificirali s pomočjo čipa in jih vrnili lastnikom.
"Imamo možnost, da za čas hospitalizacije oskrbimo lastniško žival, ko lastnik ozdravi, pa mu jo vrnemo"
Kdo bo poskrbel za živali obolelih?
Te dni se poraja tudi vprašanje, kako je poskrbljeno za živali, katerih edini lastnik zboli zaradi koronavirusa in ne more zagotoviti oskrbe svojega hišnega ljubljenčka ali živine? Z Mestne občine Maribor odgovarjajo, da za zdaj povpraševanja po takšni obliki pomoči še niso imeli. "Se pa zavedamo, da bodo verjetno tudi situacije, ko ljudje zaradi okužbe ali bolezni ne bodo mogli poskrbeti za svoje živali. Zato razmišljamo tudi o tem," sporočajo.