(INTERVJU) Bernard Memon: Po valu odpuščanj se v Mariboru spet zaposluje

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
25.07.2020 02:00

V Mariboru se napoveduje še nekaj večjih odpuščanj, a spodbudno je, da podjetja delavce tudi iščejo. Še vedno pa primanjkuje bolje plačanih služb, v prvem intervjuju, odkar je prevzel vodenje mariborskega zavoda za zaposlovanje, razlaga Bernard Memon.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bernard Memon je pred nastopom petletnega mandata direktorja območne službe zavoda za zaposlovanje v Mariboru osem let delal na ministrstvu za obrambo.
Andrej Petelinšek

Bernard Memon, Mariborčan, po poklicu diplomirani inženir medicinske radiologije, je zaključil tudi magistrski študij s področja upravnega prava in menedžmenta v javni upravi. Njegova prva služba je bila v UKC Maribor, kjer je delal kot strokovnjak na radiološkem oddelku. Po tem so sledila tri leta dela v državnem zboru, kjer je postal svetovalec poslanske skupine NSi. Sodeloval je pri pripravi zakona o pacientovih pravicah. Delovne izkušnje si je nabiral tudi v generalnem carinskem uradu in vladnem uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu. Pred nastopom petletnega mandata direktorja območne službe zavoda za zaposlovanje v Mariboru je osem let delal na ministrstvu za obrambo. Bernard Memon je tudi mariborski mestni svetnik in predsednik lokalnega odbora NSi. ​
Katere izkušnje vam bodo pri sedanjem delu prišle najbolj prav?
"Vse, zagotovo pa iz urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, kjer sem delal na področju gospodarskega sodelovanja in povezovanja podjetnikov, ki živijo in delajo izven Slovenije, s slovenskimi podjetniki. Te izkušnje so dragocene, saj sem zelo dobro spoznal podjetniško razmišljanje in ravnanje. Podjetniki, ki se vsak dan borijo na trgu, namreč zelo natančno poznajo pomanjkljivosti sistema. So korak pred drugimi in prvi zaznajo, katera so tista znanja, ki jih bodo potrebovali pri prekvalifikaciji zaposlenih, da bodo ti obdržali službe. Eden izmed poklicev, ki se je zelo spremenil, je denimo poklic varilca. V tem poklicu je vse več avtomatizacije in robotike, to ni več nujno umazan poklic kot včasih. Postaja vse bolj perspektiven. Prepričan sem, da si s tem poklicem lahko danes posameznik zagotovi dolgoročno eksistenco. Varilec, ki obvlada sodobna znanja, je zelo iskan in tudi vse bolje plačan."
Tudi v Mariboru?
"Da, tudi v Mariboru."
Kakšen je interes ljudi za prekvalifikacijo?
"Bolj slab, a prepričan sem, da če bomo znali ljudem bolje predstaviti prednosti prekvalifikacije, lahko to izboljšamo. Vmesni člen med delodajalci in iskalci zaposlitve smo zaposleni na zavodu, ki moramo biti za ene in druge učinkovit servis."

Bernard Memon: "Mladim svetujem, naj na začetku, vsaj začasno, zagrabijo vsako priložnost, tudi če to ne bo delovno mesto, ki bi jim v vsem ustrezalo."
Andrej Petelinšek
Bernard Memon
Andrej Petelinšek
Bernard Memon
Andrej Petelinšek
Bernard Memon
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta