(INTERVJU) Samo Rumež: Vse več je otrok s posebnimi potrebami

Barbara Bradač Barbara Bradač
09.02.2020 16:44

Z direktorjem Centra za sluh in govor Maribor o prostorskih težavah, o vedno večjem številu otrok, vključenih v ta zavod, o tisočih, katerim pomagajo v zdravstvenih ambulantah, in o predolgem čakanju na pomoč logopeda.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Samo Rumež: "Reševanja prostorske problematike edinega tovrstnega zavoda na tej strani Trojan se je treba lotiti premišljeno, celovito, sistematično, strokovno in predvsem namensko."
Igor Napast

Center za sluh in govor Maribor je osrednja ustanova v severovzhodni Sloveniji, ki obravnava gluhe in naglušne otroke in odrasle, otroke in odrasle z govorno-jezikovnimi motnjami ter otroke z avtističnimi motnjami. In je eden od treh takšnih zavodov v Sloveniji (Maribor, Ljubljana, Portorož). Ob zdravstveni dejavnosti izvaja tudi vzgojno-izobraževalno dejavnost. V njegovo osnovno šolo so otroci usmerjeni na osnovi odločbe Zavoda RS za šolstvo. S 1. marcem bo direktor Samo Rumež začel drugi mandat vodenja tega zavoda v stari in mnogo premajhni stavbi.
Prostorska stiska, s katero se spopada javni zavod, ni od včeraj. Vaša primarna stavba in lokacija sta v Vinarski ulici v neposredni bližini Mestnega parka, del programa izvajate v Dijaškem domu Maribor. S kakšnimi težavami se vsakodnevno soočate?
"V Vinarski ulici je naša matična stavba, nekdanja otroška bolnišnica, zgrajena v šestih nivojih. Z vidika površine in števila prostorov so igralnice in učilnice premajhne, prostorov za ambulante je premalo, tudi kabinetov za učitelje ni, ker so vsi prostori zasedeni. Stavba nima dvigala, zaradi njenih različnih nivojev ga tudi ni mogoče vgraditi. Še zlasti se pomanjkanje prostorov občuti, ko je treba otroka ob čustvenem izbruhu umakniti. In če pomislimo še na številne obiskovalce - tudi parkirišč praktično ni v neposredni bližini. Na vse te težave že vrsto let opozarjamo glavnega ustanovitelja, ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Že leta 2014 smo del pouka izvajali v prostorih Ljudske univerze v Mariboru, a so se morali otroci na kosilo peš čez park vračati v Vinarsko. V lepem vremenu še gre, v dežju ali snegu je to za otroke s posebnimi potrebami nedopustno. Brez ustanoviteljevega predloga rešitev smo sami poiskali začasno rešitev. Z ravnateljico Dijaškega doma Maribor sva se leta 2015 dogovorila, da del izobraževalne dejavnosti začnemo izvajati pri njih. Začeli smo s sedmimi oddelki leta 2015, danes tam poteka pouk za 22 oddelkov osnovne šole - to pomeni za vse učence od tretjega do devetega razreda. Učenci prvega in drugega razreda ostajajo v Vinarski, kjer potekajo tudi predšolski programi v vrtcu in zdravstvena dejavnost v ambulantah."

Samo Rumež: "Reševanja prostorske problematike edinega tovrstnega zavoda na tej strani Trojan se je treba lotiti premišljeno, celovito, sistematično, strokovno in predvsem namensko."
Igor Napast
Samo Rumež
Igor Napast
Samo Rumež
Igor Napast
Samo Rumež
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta