Ravnateljico Dijaškega doma Maribor Ksenijo Jaušovec je pred decembrskimi prazniki šokirala informacija ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, da s koncem letošnjega junija zapirajo dijaški dom, ki ga vodi. Prostore doma naj bi v celoti prevzel Center za sluh in govor Maribor (CSGM), ki se že več let spopada s prostorsko stisko in to rešuje tudi tako, da gostuje v prostorih dijaškega doma. Po spletu je zaokrožila tudi peticija za ohranitev Dijaškega doma Maribor, ki letos praznuje 40 let obstoja, in jo je v 17 dneh podpisalo 652 ljudi. Na ministrstvu potrjujejo, da gre v primeru Dijaškega doma Maribor za postopno ukinitev izvajanja dejavnosti dijaškega doma, ki pa je v fazi predloga, saj je domu vpis dijakov v zadnjih desetih letih upadel za 72 odstotkov. V Mariboru so sicer trije samostojni dijaški domovi, ob omenjenem še Dijaški dom Drava in Dijaški dom Lizike Jančar Maribor.
V bran domu aktiv in nogometna šola
V Dijaškem domu Maribor danes biva 60 dijakov, zanje je bilo razpisanih 80 mest, pri njih biva pa še 77 študentov. Na razpolago imajo 140 sob oziroma 280 ležišč, zaradi manjše zasedenosti omogočajo bivanje v enoposteljnih sobah. "Imamo načrt, kako zapolniti dom z dijaki. Nogometni klub Maribor se zelo zanima za dodatno nameščanje mladih nogometašev pri nas, zanimajo se tudi drugi športni klubi in organizacije, saj vedo, da sprejemamo tudi otroke s posebnimi potrebami, čeprav nam znižani normativi niso priznani. Dijaki se z razlogom vpišejo k nam in ne v kak drug dijaški dom in prav se nam zdi, da jim ta svobodna odločitev ostane," pravi ravnateljica Ksenija Jaušovec. Aktiv ravnateljev dijaških domov severovzhodne Slovenije, ki ga vodi Bojana Peruš Marušič, ravnateljica Dijaškega doma Lizike Jančar Maribor, podpira Jaušovčevo v prizadevanjih za ohranitev dijaškega doma. Z dopisom se je na ministrstvo obrnil tudi vodja Nogometne šole NK Maribor Sebastijan Harc. "Z domom zelo dobro sodelujemo, zelo gredo na roko našim mladim športnikom, ki so se prišli izobraževat v Maribor," je pojasnil Harc.
Ali pripojitev ali likvidacija
"Kar vem, je naslednje. Sredi decembra so mi na sestanku na ministrstvu povedali, da je glede na neracionalno mrežo srednjih šol in dijaških domov, glede na zmanjšan vpis v naš dijaški dom in glede na potrebe centra za sluh in govor po dodatnih kapacitetah prišlo do odločitve, da se dijaški dom s koncem junija 2020 ukine in da v februarskem roku ne bo več možno razpisati vpisa v naš dijaški dom. Takrat mi je bilo tudi povedano, da ne gre za prevzem, pač pa za ukinitev dijaškega doma," povzema dogodke ravnateljica Ksenija Jaušovec.
"Povedali so mi, da se dijaški dom s koncem junija ukine in da v februarskem roku vpis v naš dom ne bo več možen"
Center za sluh in govor Maribor pripojitve ne želi
V primeru pripojitve se mora s tem strinjati tudi Center za sluh in govor Maribor (CSGM), a njihov direktor Samo Rumež pripojitvi dejavnosti dijaškega doma zavodu, ki ga vodi, ni naklonjen. "Elaborata o pripojitvi zavoda ne bomo pripravljali, ker pripojitev dijaškega doma v naših očeh ni bila nikoli opcija. Izvajanje dejavnosti dijaškega doma se ne vklaplja v dejavnosti CSGM," pojasnjuje Rumež, ki poudarja, da CSGM ne zapira in ne prevzema nikogar, pač pa da tovrstne odločitve sprejema ustanovitelj, torej ministrstvo. V šolskem letu 2015/16 je dijaški dom omogočil prostore za šolanje 43 osnovnošolcem CSGM, do danes se je njihovo število bistveno povečalo. Tam poteka delo v 22 oddelkih prilagojenih osnovnošolskih programov, ki jih obiskuje okrog 154 otrok.
Prostorska problematika CSGM je sicer znana že dalj časa, ob tem, da beležijo izreden porast otrok s posebnimi potrebami, usmerjenih v vzgojno-izobraževalne programe, ki jih izvajajo. So edini tovrstni zavod v severovzhodnem delu Slovenije, v katerega so vključeni otroci iz pomurske, podravske, koroške in savinjske regije. Pred desetimi leti je osnovno šolo CSGM obiskovalo 81 učencev in 40 otrok v vrtcu, danes sta v šoli 202 učenca in 64 otrok v vrtcu, torej skoraj 270 otrok. Ob tem mobilni logopedi CSGM omogočajo dodatno strokovno pomoč še 260 otrokom na terenu. Ob vzgojno-izobraževalnem delu v CSGM izvajajo tudi različne vrste zdravstvenih dejavnosti (logopedija, psihologija, delovna in fizioterapija, ORL, pedopsihiatrija). Skozi njihove ambulante gre letno približno 5700 različnih ljudi. "Selitev v dijaški dom za nas ni dolgoročna rešitev. Prostorsko bi, ob ustreznih spremembah stavbe, selitev zadostila potrebam osnovne šole, vrtca in ambulant pa tja ne moremo seliti. Naša vizija je, da bi vse naše dejavnosti izvajali na eni lokaciji, sploh glede na projekcije, ki predvidevajo povečanje števila v zavod usmerjenih otrok in števila obravnavanih oseb," pojasnjuje direktor Rumež.
Vpis se je zmanjševal, a dom je posloval pozitivno
Ravnateljica dijaškega doma Ksenija Jaušovec prostorsko stisko centra in njihove potrebe po dodatnih kapacitetah razume, s CSGM tudi dobro sodelujejo, a opozarja na morebitne težave s statiko stavbe, saj bi bilo treba dom prostorsko preurediti in tudi porušiti nekatere stene, da bo primeren za poučevanje toliko otrok: "Sobe so za razrede, ki jih center potrebuje, premajhne. Lahko se zgodi, da se ne reši problematika centra, hkrati pa se vseeno ukine naša dejavnost." Odločitev ministrstva jo je še toliko bolj presenetila, saj dom ministrstvu ni bil v breme in je posloval pozitivno.